222

20 Eylül of 2017

Her sene daha da çılgınlaşan transfer piyasası hepimizi dehşete düşürüyor. Biz henüz Neymar’ı bitirememişken Real Madrid ile sözleşmesini uzatan Isco’nun serbest kalma bedeli 700 milyon€ olarak açıklandı. Peki kim belirliyor bu ücretleri? Gerçekten delirdik mi?

Yazar: Aslı Koç

twitter.com/asasinoykusu

Avrupa futbolunda yaz transfer dönemini geçtiğimiz ay itibari ile geride bıraktık. Her sene daha da çılgınlaşan transfer piyasası hepimizi dehşete düşürüyor. Kabul edelim, yaklaşık 1.5 ay kendimizi unutup Neymar Jr. konuştuk.  Biz henüz Neymar’ı bitirememişken Real Madrid ile sözleşmesini uzatan Isco’nun serbest kalma bedeli 700 milyon€ olarak açıklandı. Keza Messi’nin 400 m€’luk serbest kalma bedeli de şimdiden bir sonraki dönemi düşündürüyor. Günün sonunda zenginin parası çenemizi yorsa da sıradaki deliyi merakla bekliyoruz.

Peki kim belirliyor bu ücretleri, bu paraları kim veriyor? Bunun bir sınırı var mı yoksa gerçekten delirdik mi?

“Bu iki taşın arası kale olsun”dan sokağa anlam katan, meşin yuvarlağa hayaller yükletip sonra da  peşinden koşturan, süper kahramanlar yaratıp üzerimizdeki t-shirte, atlete tükenmez kalemle numara yazdıran, kaba tabirle fakirin ekmeği futbolun bizden hızlı büyümesinden çoğumuz memnun değiliz ancak 2017 yılı itibari ile gelinen nokta bu. Bir anlığına, çok sıfırlı milyonların etiğini bir kenara koyup, taptığımız, peşinden stat stat, şehir şehir, takım takım gittiğimiz oyunu sadece oyun olarak değil de teknoloji ve pazarlama imkanlarını da düşünerek analiz etmek durumu kabullenmemizi kolaylaştırabilir.

Dijitalin hayatımıza girmesi futbol dinamiklerinin yeniden şekillenmesinde çok büyük bir etken. Sadece haftanın 1 günü ve stadın kapasitesi kadar hayranla sınırlı kalmayan bir etkileşimden bahsediyoruz; şehirler, kıtalar arası bir etkileşim.. Bugün özellikle marka haline gelmiş büyük futbol kulüpleri dijitalle birlikte kendilerini dev medya şirketleri olarak konumlandırıyor ve bunu belirtmekten de çekinmiyorlar. Futbolun romantikleri bizler için transfer dönemi yeni gelenin ya da gelmesi gündemde olanın takıma uyum sağlayıp sağlayamayacağı kaygısından ibaretken, endüstri içerisinde ise bir transfer onunla birlikte transfer edilen dev bir hayran kitlesi, potansiyel müşteri, yeni pazar, yeni iş birlikleri ve medyada çok sıfırlı reklam eşdeğeri yaratan bir haber çalışması demek.

Javier Chicharito Hernandez’in Bayer Leverkusen’den West Ham United’a transferi oldukça ilginç digital bulguları ortaya çıkardı. Transferin gerçekleştiği Temmuz ayında Leverkusen Instagtam, Twitter ve Facebook platformlarının toplamında yaklaşık 80.000 hayran kaybına uğradı ve bunların çoğunluğu Chicharito’nun ülkesi Mexico’dandı. Aynı zaman diliminde West Ham Dünya genelinde, aynı platformlarda toplam olarak yine yaklaşık yarısı Mexico’ya denk gelen 303.000 takipçi kazandı.

chcicharito transfer

chcicharito transfer 2

Chicharito kendi ülkesinde ve Amerika’da yaşayan hispanik kitlenin çoğunluğu tarafından ilgi gören bir isim. Sosyal medyada da ilgiyle izlenen ve içerik üreten bu tarz oyuncuların transferler durumunda bu kitlenin göçü önlenebilir değil. Ayrıca oyuncunun uyruğu transfer alış-verişinin olduğu kulüplerin dijital komünitesinin büyüklüğü üzerinde oldukça etkili. Dolayısı ile West Ham kulübü 16 milyon€ ile sadece iyi bir golcü değil, binlerce sayıda takipçi, yeni bir pazar ve potansiyel yeni iş birlikleri almış durumda.

Futbolcular sendikası FIFPro tarafından “rekabet karşıtı” olarak değerlendirilen ve neredeyse tüm Dünyanın bir ucundan tepki verdiği Neymar Jr. transferinde de durum çok farklı değil. “Come to Dijital” yazımda detaylıca bahsettiğim exclusive içerik platformu Dugout, Neymar’ın PSG oyuncusu olarak forma numarasını açıkladığı, kulüp başkanı ile tanıştığı ve Parc de Prince’de imza töreninin de yer aldığı ilk 24 saatlik paylaşımlarını yapan platform olarak kendi içerik görüntülenme rekorunu kırdığını açıkladı. Yayımlanan 48 sn’lik video Dünya çapında 1 milyardan fazla kişi tarafından paylaşıldı, 75 yayıncı web sitesinde yer verdi. Sadece Dugout web sitesinde 1.4 milyon sayfa görüntülenmesi elde ederken sosyal medya etkileşimi ise 14 milyonu buldu. Bu rekorun paydaşlara para ve imaj olarak döndüğü platformun CEOsu ve en güçlü partnerlerinden biri olan PSG kulübü sonuçtan oldukça memnun.

Neymar digital 2

Dijitaldeki platformların gerçekleşen olaylara tepkileri de platformun kendi doğasına göre farklılık gösterebiliyor. Neymar Jr. özelinde transfer sürecinin ele alındığı 7 günü detaylı gösteren şekilde transferin açıklandığı 3 Ağustos günü en büyük etki Twitter’da gerçekleşirken, imza töreninin olduğu 4 Ağustos ise Facebook ve Instagram platformlarında etkinin maksimuma ulaştığı gün olarak kayıtlara geçti.

Neymar digital

Barcelona FC Dünya’nın en büyük kulüplerinden biri olduğundan takipçi kazanmaya devam etmekle birlikte PSG’ye kıyasla rakam çok daha düşük. Ayrıca coğrafi olarak analiz edildiğinde Neymar’ın Mısır’daki pazarı yadsınamaz. Yine Çin’de de Dünyanın en popüler 3. Oyuncusu konumunda.

unnamed

Neymar’ın her platformda PSG kulübünden daha çok takipçisi ve hayranı olması da yapılan yatırımın sadece saha içi olmadığını açıkça ortaya seriyor. Ayrıca sadece Nike markası ile 8.1m€ ve diğer markalar ile iş birliklerinden yıllık 10.2 m€ kazanan bir isimden bahsediyoruz.

Bu kadar büyük bir rakam elbette medyada etki yaratacak ve uzun uzun da konuşulacaktır. Bu sıradan bir transfer değil. Odağına “Neymar transferi”ni alan dev bir pazarlama stratejisi. Karşısında ya da yanında, gerçeklerle tüm veriler ayrı ayrı analiz edildiğinde kısa ve uzun vadelerde kulübe gelecek yeni iş birlikleri, Çin, Brezilya, Güney Afrika kıtaları dahil  global ölçekte marka bilinirliği, reklam eş değeri, imaj çalışmaları, artan ticari gelirler kulüp için şaşırtıcı olmayacak. Oyuncunun popülaritesi Fransa liginin imajı için de olumlu bir yansıma olacaktır. Yayın gelirleri, forma satışları, stadyum doluluk oranı derken oluşan olumlu domino etkisinin ROI(yatırımın geri dönüşü) konusunda sahiplerin işini oldukça kolaylaştıracağı söylenebilir. Yine 2022 Dünya Kupasının oynanacağı Katar’ın tanıtımını yapmak da bu planın hedeflerinden büyük bir tanesi. Büyük resme bakıldığında dev bir pazarlama aracı olarak alınan bu tarz özel bir oyuncuya ödenen 222 milyon€ çok tuhaf bir rakam değil.

Tüm transferlerin ölçekleri tabi ki bu şekilde gerçekleşmiyor. FIFA verilerine göre 2016 yılında Dünya çapında toplam 14.591 transfer gerçekleşirken bunların yalnızca %14’ü bonservis ödenerek yapılan transferler. Totalde harcanan para ise 4.8 milyar$. Sahiplik modelinin özellikle Avrupa’da kulüpler arası uçurumlar oluşturduğu bir gerçek. Yatırımcılar ve tanıtım fonlarından sağlanan gelirler bazı oyuncuları yalnızca Real Madrid, Bayern Munih, Barcelona gibi kulüplerin alabildiği bir sahne yaratmış durumda ve bu adil değil. Rekabetten söz etmek mümkün bile değil. David Beckham, Christiano Ronaldo, Paul Pogba, Neymar, Mbappe.. Sonu nereye varır bilinmez, biz, en azından 90 dakikalarda sahanın içerisinde kalmaya çalışıyoruz ve meşin yuvarlağın sihrine inanmaya devam ediyoruz.

Kaynaklar:

http://www.bbc.com/turkce/

http://digitalsport.co/

http://www.sbibarcelona.com/

http://theonlinerule.com/

milli

Previous:

Yabancı sınırı gerçekleri

29167019

Next:

Futbolda yeni oyuncu: Çin

You may also like

Yorum Yap