1,94 metrelik dev gülümseme: Cheick Diabate

16 Nisan of 2018

Bir dönem Osmanlıspor’un da formasını terleten Cheick Diabate, bol acılı ve dışlanmış hayatına karşın yüzündeki koca gülümsemeyi suratından silmiyor

Yazar: Serkan Akkoyun

akkoyunserkan01@gmail.com | twitter.com/serkanakkoyun_

2006 yılında Mali’den Fransa’ya geldiğinde 18 yaşındaydı ve birkaç kelimeden fazla Fransızca bilmiyordu. İnsanlarla konuşamıyor, onlara karşı sessiz kalıyor ve kültürü gereği saygısını gösterebilmek için yüzlerine bakmıyordu. Babasıyla da bu şekilde iletişim kuruyordu. Bu, ‘sizi sadece dinliyorum’ anlamına geliyordu. Ancak bu davranışı daha kariyerinin ilk günlerinde başına bela açtı. Bordeaux rezerv takımındaki hocası, konuşurken yüzüne bakmadığı için kendisine saygısızca davranıldığını düşünüp Diabate’ye karşı tavır aldı. Fransız kültürüne alışması ve kendini ifade edebilmesi aylar sürdü. 2 metreye yaklaşan boyu ama minicik kalbiyle Fransızlara ve hayata ayak uydurmaya çalışıyordu.

Diabate’nin de başı kendisiyle aynı ten rengine sahip başka futbolcular gibi ırkçılıkla defalarca belaya girdi. Ancak zihinsel olarak güçlü biriydi ve yapılan tüm saldırıları savuşturabiliyordu. O yetmeyince iri yarı bedeni ile alay ediyorlar, onu ‘ucube’ olarak nitelendiriyorlardı. Yapılan tüm saldırılara karşı göğüs germekten çekinmedi. Her kavganın sonunda, tek bir yumruk dahi atmadan kazanacağını biliyordu çünkü bedeninden daha büyük bir olgunluğa sahipti. Kimsenin siyah, beyaz, uzun, kısa olmayı kendisinin belirlemediğini, bu nedenle de aşağılanmaması gerektiğine inanıyordu. Irkçılık ya da fiziksel özellikleri nedeniyle alay konusu olmak onu etkilemiyordu.

Onu bu hale getiren, hayatının acı ve keder üzerine kurulu olmasıydı belki de. Daha bebekken annesiz kaldı. 13 yaşındayken en yakın arkadaşı beraber langırt oynadıkları bir öğleden sonra ‘karnım acıktı, yemek yeyip geleceğim’ deyip yanından ayrıldıktan sonra bir daha geri dönmedi; trafik kazasında hayatını kaybetmişti. Babası ve kardeşi ölümcül hastalığa yakalandılar. Onların hastalık nedeniyle gün geçtikte gözünün önünde eriyip gitmelerine, çaresizce tanık olmak zorunda kaldı. O zaman ölümün düşündüğünden hızlı geleceğini ve herkesin o duyguyu tadacağını anladı. Ailesini tamamen kaybettikten sonra adına hayat denen anlar bütününü boşa geçirmenin anlamsızlığını fark eti ve yüzüne asla silinmemek üzere dev bir gülümseme koydu.

O gülümseme hala Diabate’nin yüzünde. Kendisini ‘Drogba ve Eto’o gibi güçlü olmak isteyen, sürekli gülümseyen bir adam’ diye tanımlıyor. Bordeaux ile başladığı futbol kariyerinde Fransa’nın her bir köşesini gezip, Türkiye’ye de uğrayan Fransız golcü bugünlerde Benevento forması ile İtalyanları mutlu ediyor. O, 1 metre 94 santimetrelik dev bir gülümseme Cheick Diabate…

1916382_620x410

Previous:

Futcoin’in mucidi Benfica Scout Şefi Jose Boto

sp11-Mohamed-Salah

Next:

Mısır’ın 21. yüzyıl kahramanı: Muhammed Salah

You may also like

Yorum Yap