‘7’ büyük günah

22 Temmuz of 2015

Bir zamanlar Ronaldo’dan bile daha yetenekli olduğu söylenen adamın forma numarasıyla vereceği ilk sınavı tüm futbolseverler olarak tecrübe edeceğiz. Kibirsiz bir Quaresma rica edebilir miyiz?

Yazar: Bahadır Bozkurt

bahadırbozkurt@hayatimfutbol.com | twitter.com/luyisfanhaal

Ricardo Quaresma yıllar sonra yeniden geliyor. Tabii ilk transfer olduğu günlerin keyfi ve heyecanı yok tüm camiada.  Kimileri için yarım kalmış bir şarkı, kimileri içinse FEDA sezonunu hazırlayan aklın ilk günah meyvelerinden bir tanesi. Yatırıp kaldırdığı Tel Aviv savunması, asker gazinosunda şahit olduğum Kayserispor trivelası, mahalle maçlarındaki topu ayağına teslim ettiğin abi gibi tüm karşı takımı çalımlama fantezileri, Fabian Ernst’i bile çıldırtan tripleri… Akla ilk gelen Querasmalı yılların enstantaneleri.

Ricardo Quaresma’nın kariyeri esaslı bir Oğuz Atay’ın “Tutunamayanlar” romanı esintili bir ibret vesikası. Genç bir yetenek olarak dünya sahnesine çıktığı Nou Camp’tan, Dubai’nin kavurucu çöl sıcaklarına kadar uzanan bir serüven. Tabii iflas etmiş ruh halinden geri dönüş kolay olamıyor. Birçok isim çöllerde, denizaşırı ülkelerde kramponlarını naftalinlerken, futbol ömrünün son bölümünde aydınlanma geçiren Ricardo, bir nevi reenkarne olarak Porto’ya döndü. Quaresma’nın yetenekleri, paşa gönlüne isyan bayrağını açtı. Bu isyan, aşkı da beraberinde getirdi. Önce en çok sevildiği Porto’yla, ardından Beşiktaş’la tekrar buluşmasını sağladı. Giden yılların bir daha Barcelona kapısını açmayacağı aşikârdı, fakat kar; zarardan dönüldüğü noktada başlayan eylemdi.

Dün Quaresma yeniden İstanbul’a geldi. Yine coşkuyla, yine sevgi seliyle karşılandı. Taraftarlar eski defterleri açtı. Kiminin aklına sıfırdan atılan bir Manisa golü, kimininkine Emre Tilev’in oraya o direği kim koydu sorusu geldi. Hayat tozpembe bir buluttan ibaret değildi elbet. Zorlama çalımlar, anlamsız şutlar, “gel sen oyna” hareketlerini unutmayanların sayısı da oldukça fazla. Şu bir gerçek ki, her ne kadar Quaresma’nın takım oyuncusu olmaya evirildiği iddia edilse de Gökhan Töre, Olcay, Sosa gibi oyuncuların topla oynama, forma giyme süreleri azalacak. Pragmatik olarak takıma katkısı da bu sezonun tartışmasız en büyük konusu olacak. Trivelalar, rabonalar ve ince bilek hareketlerini göreceğiz. Peki sezon sonunu?

Quaresma aydınlanarak ulaştığı Zen futbolunda ilk büyük sınavını forma numarasında verecek. “7” numaralı formayı Gökhan Töre’nin sırtından çıkartmak isterse tövbesini bozacağının ilk güçlü delilini ortaya koymuş olacak. Buna göz yumanlar da bir nevi Töre’sini çiğneyecek. Tüm bu hassas dengelerde kulübün Şenol Güneş’e verdiği yetki tam anlamıyla ortaya çıkacağı aşikâr.

Yeni bir Quaresma profili için Yıldız Tilbe söylüyor: Kop gel günahlarından…

cje9kauxaae18pz-54478_1

Previous:

Enes’in yolu

222222222222222222222222222222222

Next:

Quaresma ile defans

You may also like

Yorum Yap