90 dakikadan fazlası

21 Şubat of 2018

Sosyal kanallarda üretilen içeriklerin ilgi çekici ve paylaşılabilir olması kulüplerin bu kanallardaki takipçi ve hayran sayılarında artış sağlıyor. Markalar için de yeni cazibe ortamları yaratmaya devam ediyor. Futbol, artık sadece 90 dakika izlenmiyor.

 Yazar: Aslı Koç

twitter.com/asasinoykusu

Bilgisayar teknolojileri ile ortaya çıkan ‘Pazarlama 4.0’ dönemindeyiz. İçerikle pazarlama diyebileceğimiz bu dönem artık neredeyse tamamen sosyal platformlarda şekilleniyor. Markalar bu kanalları daha etkili nasıl kullanabilecekleri konusunda birbirleri ile yarış halindeler. Dijital çağı ucundan yakalayan Y (1980-1999 doğumlular) ve bu çağla birlikte var olan Z (2000’den sonra doğanlar) kuşağı tüketicisi sosyal kanallarda dinlenmek, kendini göstermek, bu kanallarda gerçekleşen aksiyona her adımda daha çok dahil olmak, yönlendirmek, hatta aksiyonun kendisi haline gelmek istiyor.

Bunu ilk keşfeden markalardan biri 2013 yılında Heineken oldu. Modern zaman futbol fenomenlerinden en büyüğü olan Şampiyonlar Ligi’nin sponsorlarından biri olan bira markasının Şampiyonlar Ligi’nin dünya genelinde %76 oranında evde ve yalnız izlendiği istatistiğinden yola çıkarak Twitter’da #ShareTheSofa etiketi ile başlattığı kampanya 94 ülkede toplamda 1.2 milyon görünürlük elde ederek markanın satın alınma tercihini %7 oranında arttırdı.

En çok etkileşim Instagram’da

Günümüzde içeriklerin konuşulabilir, beğenilebilir ve paylaşılabilir olması önemli. Geçtiğimiz yılın Nielsen Sports verilerine göre kulüplerin sosyal medya kanalları sponsorları için %5-20 arasında reklam eş değeri üretti. En çok reklam eş değerini üreten platform ise %62 ile Facebook oldu. Oysa etkileşim anlamında Instagram oldukça önde ve yeni dönemde bir fırsat olarak görülüyor. Yine geçtiğimiz yılın verilerine göre Manchester United 1000 Instagram takipçisi başına 26.938 etkileşim almayı başararak bu alanda büyük bir rakam yakalarken aynı kulüp için Facebook’taki etkileşim 1000 FB takipçisi başına 4.229’da kaldı. Bağımsız araştırma şirketi KPMG’nin verilerine göre de büyük kulüplerde takipçi sayıları FB platformunda en fazla iken kulüplerin taraftarları ile en çok etkileşime girdikleri kanal Instagram.

Dünyanın en büyük 26 kulübü arasında yapılan araştırmaya göre 2016/17 sezonu için kulüplerin sahip olduğu resmi sosyal kanallar içerisinde en büyük reklam eş değerini %13 ile markalı içerikler üretiyor. Paylaşım kanalı olarak zirvede yine Facebook var. Bu anlamda Allianz ve Bayern Münih arasındaki #FCBDay1 kampanyası başarılı örneklerden biri.

Geçtiğimiz sene kulüplerin resmi sosyal kanallarından en çok gelir elde eden markalar spor perakendecileri, otomotiv, hava yolu ve sigorta şirketleri oldu. Bu anlamda da Paul Pogba’nın Manchester United’a transferinin de etkisi ile Adidas, en yüksek reklam eş değerini elde eden marka konumunda.

Kulüpler de yaratıcı içerikler tasarlıyorlar

Yeşil zeminde gerçekleşen iş bir yana saha dışında kendilerini dev medya şirketleri ve içerik üreticileri olarak konumlandırmaya başlayan büyük futbol kulüpleri de hem sponsorları hem kendileri adına yaratıcı içerikler tasarlamaktan geri kalmıyorlar. Sosyal kanallarda üretilen içeriklerin ilgi çekici ve paylaşılabilir olması kulüplerin bu kanallardaki takipçi ve hayran sayılarında artış sağlamakla birlikte, bu artışa istinaden kendini hem başarılı hem de büyük bir spor markası ile bir arada göstermek isteyen markalar için de yeni cazibe ortamları yaratmaya devam ediyor. Bu sayede kulüpler de kendilerine ek bir gelir kanalı yaratıyorlar.

psg autostopchallange2

Geçtiğimiz Şampiyonlar Ligi haftası (13-14 Şubat) tüm dünyada ‘Sevgililer Günü’ olarak bilinen önemli günlerden birine denk geldi. Aşk ve futbolu çok da ayrı tutamayanlar için PSG futbol aşıklarına güzel bir içerikle meydan okudu. #AutoStopChallange ile bir çifti 36 saatten kısa bir sürede otostopla gelmek kaydıyla Madrid’teki son 16 turu ilk maçı olan Real Madrid – PSG maçına davet etti. Aralarındaki mesafe 1000 km’den fazla olan Avrupa’nın iki başkenti Paris ve Madrid arasındaki mesafeyi belirlenen sürede ve şekilde kat eden Mehdi ve Jennyfer’ın tüm yolculukları eş zamanlı olarak PSG resmi Twitter hesabından takip edilebildi.

Screenshot_20180221-154057-01 [336624]

Kişiselleştirilmiş deneyimler ön planda

Instagram Ocak 2018’den beri kullanıcılarına hikâye seçeneğinde gif ekleme imkânı sunuyor. AS Roma bunu değerlendiren ilk kulüp oldu. Gif uygulaması GIFHY ile anlaşan Giallorossi, taraftarlarını kendi yaratıcı içeriklerini üretmeleri adına cesaretlendirirken aynı zamanda sosyal kanallardaki görünürlüğünü de arttırmış durumda.

fa cup

İçerikle iletişimin en yakın zamanlı örneklerinden biri de İngiltere Futbol Federasyonu’ndan geldi. FA, Instagram anket özelliğini kullanarak maç tahminlerini oylamaktan daha yaratıcı bir içerikle bir kupa gününü tüketicilerin bizzat şekillendirmesine olanak verdi. Wigan ve Manchester City maçı öncesi bir taraftarın maç deneyimi –maça nasıl gideceği, maç öncesi dinlediği müzik, ne giyeceği vs. – diğer taraftarlar tarafından oylamalar ile yönlendirildi. Taraftarları gün boyu takip ve etkileşim içinde tutan içerik ile maça dahil eden FA, yakın zamandaki yaratıcı ve başarılı örneklerden birine imza attı. Aslında bu, federasyonun içerikle pazarlama ve kitleyi takipte tuttuğu başarılı uygulamalarının bir devamı niteliğinde. Geçtiğimiz sene de Emirates FA Cup’ta mücadele eden takımların oyuncularına kupanın resmi Instagram hesabı teslim edilmiş ve hikâye içerikleri oluşturulmuş; hatta kupanın 2. tur kura çekimi Twitter’da canlı olarak verilmişti. 160 kulübün dahil olduğu etkinlik hala kendi alanında bu platformda yapılan en büyük kura çekimi durumunda. Etkileşim sayıları da bunu kanıtlar nitelikte; 1.1 milyon toplam erişim, 38.000 etkileşim, 2.110 RT ve like.

Taraftarlar ve kulüpler hatta taraftarlar ve markalar arasında yeni bir ilişki doğmuş durumda; kişiselleştirilmiş içerik. Dünya Kupası sponsorlar anlamında yaratıcılığın içeriklere dönüşeceği bir festival olabilir. Durum böyle olunca ilerleyen günlerde “son tüketici” yani “karar verici” konumundaki taraftarlara hangi kişiselleştirilmiş içeriklerin sunulacağı merak uyandırıyor. Forma tasarımı, belki? Neden olmasın?

KAYNAKLAR:

The Online Rule

PSG 

Nielsen Sports

Creative Guerrilla Marketing

Digital Sport

scoutium

Previous:

Scoutium futbol düzenini değiştirmeye geliyor

1479831883_493006_1479832058_noticia_normal

Next:

Ronaldo’nun Kripton’u: Sporting Futbol Akademisi

You may also like

Yorum Yap