Afrika’nın parlayan yıldızı

05 Eylül of 2014

Afrika futbol büyüklerinin dünya arenasında gerilemesiyle birlikte bazı takımlar öne çıkmaya başladı. Bunlardan en önemlisi de kuşkusuz Yeşil Burun Adaları

Yazar: Cihat Akbel

britishgum@gmail.com | twitter.com/cihatakbel

14. yüzyılda Portekizliler tarafından keşfedilen adacıklar topluluğu Yeşil Burun Adaları, 1975 yılında Portekiz sömürgesinden kurtulup bağımsızlığını ilan etti. Afrika’nın batısında Atlas Okyanusu’nda bulunan 500.000’e yakın nüfuslu bu küçük ülke futbol konusunda atağa geçmiş durumda.

FIFA üyeliği, uluslararası organizasyonlara katılım ve diskalifiye

Millî takım, bağımsızlıktan 7 sene sonra 1982’de kuruldu. FIFA’ya üyelik süreci ise 1986’da tamamlandı. 1994 yılında Afrika Uluslar Kupası’na katıldılar fakat elemeleri geçemediler. İlk Dünya Kupası elemeleri ise 2002 yılını bulacaktı. 1994 ile 2012 arasındaki 10 Afrika Uluslar Kupası’nda eleme turlarını geçemediler. Ta ki 2013 yılına kadar. Güney Afrika’da oynanacak organizasyona Afrika kıtasına göre yıldızlar topluluğu olan Kamerun’u saf dışı bırakarak katılmayı başardılar. Kimsenin şans tanımadığı bu görece mütevazı ekip müthiş bir futbolla Fas ve Angola gibi iki önemli ülkenin önünde yenilgisiz çeyrek finale yükseldi. Ülke futbol tarihi için muhteşem bir mihenk taşı aşılmıştı. Çeyrek finalde güçlü Gana’ya elenmeleri sürpriz bir sonuç olmadı. Yeşil Burun Adaları tarih yazmıştı ve üstüne koymaya da niyetliydi. 2014 Dünya Kupası elemeleri geldi çattı. Tunus, Ekvator Ginesi ve Sierra Leone ile aynı gruba düşen ada ekibi play-off’a kalma şansını son maça kadar sürdürdü. Güçlü Tunus deplasmanına gidilecekti ve kazanmak dışındaki her skor Tunus’u grup birincisi yapacaktı. İnanılmaz olanı tekrar başardılar. 2-0’lık Yeşil Burun Adaları galibiyeti ülkede müthiş bir sevinçle karşılandı. Önlerinde iki maç vardı ve onlar hayalini bile kurmadıkları Dünya Kupası için Brezilya’nın kapısına dayanmışlardı. FIFA’dan gelen şok haberle sevinç kursakta kaldı. Cezalı oyuncu Fernando Varela oynatılmıştı ve Tunus’un 3-0’lık hükmün galibiyetine karar verilmişti. Bu gelişme Yeşil Burun Adaları’nda ve futbol takımında, efsane teknik adam Lucio Antunes’in ayrılmasına varacak kadar büyük bir yıkım yarattı. (Kamerun’la eşleşen Tunus, Dünya Kupası’na katılamadı).

Yeşil Burun Adaları’na futbolda yeni bir soluk getiren Lucio Antunes, Afrika Uluslar Kupası’ndaki başarısına rağmen, Dünya Kupası elemelerinde cezalı oyuncu oynattığı için takımının diskalifiye olmasına neden olunca istifa etti.

Yeşil Burun Adaları’na futbolda yeni bir soluk getiren Lucio Antunes, Afrika Uluslar Kupası’ndaki başarısına rağmen, Dünya Kupası elemelerinde cezalı oyuncu oynattığı için takımının diskalifiye olmasına neden olunca istifa etti.

Teknik direktörler ve Lucio Antunes

Takımın başına 1986’dan 2003 yılına kadar idareten isimler getirildi. Bunun en büyük sebebi ise Yeşil Burun Adaları’nın futbola bakışıyla alakalıydı. 2003 senesinde önceden de takımı çalıştıran Avrupa’nın birçok büyük kulübünde futbol oynamış Carlos Alninho görevi devraldı. 3 senelik dönemde yurtdışında yaşayan birçok Yeşil Burun Adaları orijinli oyuncu ikna edilmeye çalışıldı. Fakat oyuncular için ismi duyulmamış bu millî takımı tercih etmek kolay değildi. Carlos Alninho 2006’da görevden ayrıldı. Sırasıyla Ze Rui, Ricardo da Rocha ve Joao de Deus takımı çalıştırdı. 2010 yılına gelindiğinde, ülke futbolu için simge hâline gelecek genç ve enerjik teknik direktör Lucio Antunes’le sözleşme imzalandı. Alninho’nun tam olarak beceremediği yurtdışındaki oyuncuları millî takımda istihdam etme sorununu tekrar sırtladı ve büyük ölçüde başarılı oldu. 2013 Afrika Uluslar Kupası çeyrek finali ve diskalifiyeyle sonuçlanan 2014 Dünya Kupası elemeleri sonunda görevden ayrılarak hâlâ çalıştığı Angola takımı Progresso do Sambizanga’ya geçti. Afrika Uluslar Kupası maçları öncesi arkadaşı Jose Mourinho ile fikir alışverişi yapması da Dünya basınında yer bulmuştu. Antunes’in görevden ayrılmasıyla birlikte yardımcısı Beto, coğrafya profesörü Bera ve eski millî futbolcu Lito Aguiar geçici olarak takımın başına getirildi. 7 aydır takımla çalışan Beto ve yardımcıları 2015 Afrika Kupası için de iddialı olduklarını sık sık dile getiriyor.

Oyun karakteristiği ve özellikleri

Uluslararası adıyla Cape Verde olarak bilinen Yeşil Burun Adaları futbol takımını diğer Afrika takımlarından ayıran birçok yön mevcut. Bunlardan en belirgini taktiksel olarak çok önde olmaları. Ki bu da fizik gücü ve atletizme dayanan Afrika futbolu karakteristiğine oranla önemli bir fark yaratıyor. Diğer özellikleri ise oyunun alanını daraltmaları, skor ne olursa olsun kolay pes etmemeleri ve de özel meziyetlere sahip oyuncuları kadrolarında bulundurmaları. Bu durumun en büyük nedeni ülkede oynayan oyuncuların Portekiz liglerinde top koşturması ve Yeşil Burun Adalaları’nın hem kültürel hem de futbol kökünün Portekiz üzerinden şekillenmesinde yatıyor. Toplamak gerekirse takım, oyun olarak orta sıra bir Portekiz Ligi ekibini andırıyor.

18 yaşında Fransa’ya transfer olan Ryan Mendes, Le Havre formasıyla Ligue 2’de gösterdiği çıkışla geçtiğimiz sezon Lille’e transfer olmayı başardı. 1990 doğumlu yetenekli kanat, bu sezon takımın değişilmezleri arasında.

18 yaşında Fransa’ya transfer olan Ryan Mendes, Le Havre formasıyla Ligue 2’de gösterdiği çıkışla geçtiğimiz sezon Lille’e transfer olmayı başardı. 1990 doğumlu yetenekli kanat, bu sezon takımın değişilmezleri arasında.

Oyuncular, jenerasyon sürekliliği ve FIFA sıralaması

Yeşil Burun Adaları’nın mevcut oyuncu havuzu yaklaşık 40 oyuncudan oluşuyor. Çoğunluk Portekiz ligi ve diğer bir eski Portekiz sömürgesi olan Angola liginde oynayan oyunculardan kurulu. Takımın en önemli oyuncuları Lille’de sürekli forma şansı bulan Ryan Mendes ve geçen sezon devre arasında 1,5 milyon euro bonservis bedeliyle Sporting Lizbon’a transfer olan Heldon. CSKA Sofyalı Platini, Estorilli Babanco, Reimsli Odair Fortes ve Steaua Bükreşli Fernando Varela ise diğer öne çıkan oyuncular.

10 yıllık süreçte yaratılmak istenen yeni jenerasyon ve bu jenerasyonun sürekliliği için birçok engel kalkmış durumda. Artık oyuncuları ikna etmek daha kolay. Bunun yanında takımın da ülke içinde popülaritesi artmış gözüküyor. Tüm bunlarla bağlantılı olarak yeni altyapı çalışmaları ve futbol yatırımları katlanarak artmış durumda.

Takım Şubat 2014’te FIFA sıralamasında 27. sıraya kadar yükseldi. Bu aynı zamanda Afrika Kıtası’nda da 3. sıra anlamına geliyor. Her ne kadar şu an gerilemiş olsalar da potansiyellerini test etme fırsatı yakaladılar. Bu da gelecek için doğal bir motivasyon kaynağı anlamına geliyor.

2015 Afrika Kupası Elemeleri

Statü gereği, Fas’ta oynanacak Afrika Uluslar Kupası elemelerine son turdan başlayan Yeşil Burun Adaları’nın rakipleri 2012 şampiyonu Zambiya, kurt hoca Gernot Rohr’un takımı Nijer ve bir diğer Portekiz ekolü olan Mozambik. Grubun ilk iki sırasını alacak takımlar direkt olarak organizasyona katılacaklar. Zambiya’yla birlikte Yeşil Burun Adaları açık favori durumundalar. Ama Afrika’da dengeler maç maç değişebiliyor. Bu yazının yayınlanacağı gün ya da yarını, yani 6 Eylül’de Nijer’le deplasmanda karşı karşıya gelecekler. 4 gün sonra ise içeride rakip Zambiya. Bu iki maçtan da galibiyetle ayrılmaları sürpriz olmaz. En önemlisi de Antunes’siz Cape Verde’nin diskalifiye şokundan sonra hangi durumda olduğunu gözlemleyecek olmamız. Verecekleri reaksiyon sonrası için de hayati önem taşıyor.

Genç yaşta Yeşil Burun Adaları’ndan Portekiz’e transfer olmayı başaran Heldon, Sporting Lizbon’a kadar yükselmeyi başardı. 25 yaşındaki oyuncu 24 milli maçta 8 gol attı.

Genç yaşta Yeşil Burun Adaları’ndan Portekiz’e transfer olmayı başaran Heldon, Sporting Lizbon’a kadar yükselmeyi başardı. 25 yaşındaki oyuncu 24 milli maçta 8 gol attı.

 
kapak

Next:

Barışma zamanı

You may also like

Yorum Yap