Alman usulü Japon transferi

21 Temmuz of 2015

Bundesliga’nın orta halli kulübü Mainz 05, transfer sezonunda önemli bir işe imza attı. Japonya Milli Takımı’nın parlayan yıldızı Yoshinori Muto gelecek sezondan itibaren kırmızı-beyazlı formayı sırtına geçirecek. Bu transferi başarılı kılan en büyük etkense İngiliz devi Chelsea’yle girdikleri yarışı kazanmaları

Yazar: Bahadır Bozkurt

twitter.com/luyisfanhaal | bahadirbozkurt@hayatimfutbol.com

Mainz 05 son yıllarda Bundesliga’da başarılı işlere imza atan orta halli bir Alman ekibi. Jürgen Klopp’un sahne ışıklarına taşıdığı ekip, daha sonra Thomas Tuchel’le yola devam ederek istikrarın sembolü haline geldi. Çalıştıkları teknik direktörlerin namı kulübün namından fersah fersah fazla olsa da sessiz sedasız istikrarın öncüsü olmaya devam ettiler. Ne Klopp’un gidişi, ne Tuchel’in zamansız ayrılışı Bundesliga’daki kısa tarihlerinde kırılma noktası oldu. Kulüp sistemini yaratan sportif direktör Christian Heidel başta olduğu sürece “Mainz’ın Yolu” (detaylar için HF 141. Sayı) örnek ekol oluşturma yolunda devam edecek.

Kırmızı-beyazlı ekibin son zamanlarda göze batan oyuncularından bir tanesi de Shinji Okazaki’ydi. Sezonun sona ermesiyle beraber Japon golcüsünü, Leicester City’e -1,5 milyon euro’ya alıp- 10 milyon euro’ya yollayan ekip, aynı özelliklere sahip olmasa da yerine yine Japonya’nın genç oyuncusu Muto’yu transfer ederek boşluğu doldurmaya çalışacak.

Muto’yu özetlemek istersek, modern zamanların mottosu haline gelen “Japon Messi” olarak adlandırılıyor. Sol kanat ve forvet bölgesinde yer alan Japon oyuncu tek vuruşlardaki ustalığı ile göz dolduruyor. Hızı ve tekniği ile Uzakdoğu’yu kendine hayran bırakan genç oyuncu Avrupalı scoutlar tarafından kısa zamanda keşfedildi.

Bu transferi gerçekleştirmeye en iştahlı iki kulüp ise Mainz 05 ve Chelsea oldu. Özellikle Chelsea forma reklamında Japon bir firma tarafından hatırı sayılır bir paraya elde edince, tamamen duygusal(!) bir yöntemle bu ülkenin bir futbolcusuna forma giydirmek istedi.  Futbol hatıralarla dolu bir oyun. 2001 yılında Japon oyun konsolunun forma sponsoru olduğu Arsenal ekibi de sürpriz bir şekilde Junichi Inamoto’yu renklerine bağlamıştı. Arsene Wenger bu hamlesi ile Asya’da birçok futbolsevere Arsenal formasını giydirmeyi başarmış, forma gelirlerinden de hatırı sayılır bir meblağı kasasına koyarken, Uzakdoğu pazarına da hızlı bir giriş yapmışlardı. Inamoto sessiz sedasız futbola veda ettiğinde Arsenal her sene Uzakdoğu’da gönüllerin şampiyonu olmaya devam etti. Gelişen ilişkilerle beraber şu anda Premier League ekipleri her sezon Asya’da turnuvalar düzenleyip ek gelir elde etmeye devam ediyor. Bu hatıranın gösterdiği yolda ilerleyen Chelsea Asya’da bu sene popülaritesini yükseltmek ve Japon sponsoruna bir jest yapmak adına adım atsa da Muto, Inamoto’nun “Metin Olmak” adlı hatırasını okumuş olacak ki(!) Chelsea’nin teklifini reddederek, Japon yıldızların parladığı Almanya’nın yolunu tuttu. Okazaki, Inui, Hasebe, Uchida gibi yıllardır Alman takımlarında başarıyla görev yapan Japon lejyonları kendisine örnek alan Muto, Mainz’ın yeni gözbebeği olacak.

Belki de kariyerinde yükselebileceği en uç noktayı şimdiden reddeden Muto, bir pazarlama harikası olmak yerine bir kulüpte iz bırakmayı tercih etti. Yüzde yüz kendini hazır hissettiğini de Japonya’yı elbette Premier Lague’de temsil etmek isteyen Muto, acele etmeden, Avrupalı paragöz menajerlerin eline düşmeden, hayallerine kendi çabasıyla ulaşmayı tercih ediyor. Böyle adamlar kaldı mı diyenlere Beatles’dan geliyor; “Can’t Buy Me Love”!

AAFOTO_1519633_050220142245150000_R_SPO_20140205000000_aa-picture-20140205-1519633-high

Previous:

Fatih Sultan Arda!

Bildnummer: 10600527  Datum: 17.05.2012  Copyright: imago/Christian Schroedter
Kevin Pannewitz (VFL Wolfsburg) - Testspiel VFL Wolfsburg vs. Blau Weiss Neuenhofe auf dem Sportplatz Neuenhofe - Einzelbild,Aktion,17.05.2012,Deutschland,Fußball,Mann,Määnner ; Fussball Ger Testspiel 2011 2012 xdp x0x 2012 quer Test Fußball VFL Wolfsburg Mann Männer Neuenhofe 

Image number 10600527 date 17 05 2012 Copyright imago Christian Schroedter Kevin Panne joke VfL Wolfsburg try out VfL Wolfsburg vs Blue White  on the Sports field  Single Action shot 17 05 2012 Germany Football Man  Football ger try out 2011 2012  x0x 2012 horizontal trial Football VfL Wolfsburg Man Men

Next:

Çöpe giden yetenek

You may also like

Yorum Yap