Altın sezon

08 Mayıs of 2015

Birçok soru işareti ile sezona giren Göztepe hepsini bertaraf etmeyi başararak şampiyon ünvanıyla PTT 1. Lig’e çıkmayı hak etti

Yazar: Mazlum Şarkaya
twitter.com/mazi35s

Göztepe geçtiğimiz sezon bir puanla şampiyonluğu kaçırdıktan sonra play-off finalinde de Hatayspor’a elenmişti. Yaşanan bu hayal kırıklığıyla birlikte başkan Hüseyin Altınbaş yönetimi Mehmet Sepil’e devretti. Yeni sezona yine 2. Lig’de merhaba diyen sarı-kırmızılılar için bu sezonki Kırmızı Grup geçtiğimiz sezona göre oldukça güçlüydü. Ligde iddialı takımların bulunması ve kadronun neredeyse tamamen yenilenmesi nedeniyle oluşabilecek uyum sorunları kafa karıştırıyordu. Ligin başlamasına kısa bir süre kala Alsancak Stadı’nın depreme karşı dayanıksızlığı bahane edilerek kapatılması da belirsizliğin tuzu biberi oldu.

Yeni başkan Mehmet Sepil’in kısa süre içerisinde camiaya yaydığı pozitif enerji ve ağustos ayı içerisinde açılışı yapılan Urla Adnan Süvari Tesisleri ile belki de en büyük sorunun çözüme kavuşmuş oldu. Hentbol ve yelken şubeleri başta olmak üzere tüm amatör şubelere yapılan yatırımlar ve kendi içinden çıkardığı gönüllü yöneticilerin görevlerine başlaması da kısa süre içerisinde Göztepe’de birlikteliği sağladı.

Sezonu genel olarak değerlendirmeden önce 2. Lig’in kendi içinde farklı dinamikleri olduğunu, Göztepe gibi köklü ve taraftar potansiyeli fazla olan bir kulübe karşı mücadele eden rakiplerin oynamaktan çok oynatmamaya çalıştığını, stadyumların ve zeminlerin elverişsizliğini, bu kategoride düdük çalan hakemlerin yetersizliğini, kulübün ekonomik imkanları ne kadar geniş olursa olsun bu lige üst liglerden iyi oyuncuları transfer etmenin zor olduğunu ve üst ligden transfer edilen isimlerin de işte bu sebeplerden dolayı bu ligin olumsuz koşullarına uyum sağlayıp kapasitelerini ortaya koymalarının pek de kolay olmadığını belirtelim.

20150322_duzyurt16

Ligin olumsuzluklarının yanında Göztepe’nin sezon başındaki yanlış transfer hamlelerini de görmezden gelemeyiz. İhtiyaç olmayan pozisyonlara benzer özellikli oyuncuların transfer edilmesi kadroda şişkinlik yarattı. Devre arasında takımdan ayrılan birçok ismin ne kadar yanlış transferler olduğunu görmemiz için aldıkları sürelere bakmamız yeterli olacaktır.

Teknik direktör Suat Kaya’nın görevinden ayrıldığı 9. hafta itibarı ile Bandırmaspor’un altı puan gerisinde ve oynamış olduğu dokuz karşılaşmanın beşinde puan kaybı yaşamış, üst sıralara oynayan Sarıyer, İnegölspor , Hatayspor ve Bandırmaspor gibi rakiplere karşı kazanamamış bir takım görüyoruz. Ardından belki de teknik adam olarak bu lige getirilebilecek en iyi isim olan Metin Diyadin göreve getirildi. Devre arasına kadar Bandırmaspor’u takibini sürdüren sarı-kırmızılılarda bir çok isim ilk yarının bitişi ile takımdan ayrıldı. Devre arasında takıma transfer edilen isimlerden özellikle stoper pozisyonuna geçtikten sonra Erkan Sekman, attığı goller ve yaptığı asistler dışında zaman zaman sol bekte de forma giyen Mehmet Erdem Uğurlu, son birkaç haftaya kadar büyük katkı yapan Emrah Metoğlu, genç yaşına rağmen oyun olgunluğu gelişmiş Hasan Hüseyin Acar, uzun süre oynamamasına rağmen transfer edilen ve son haftalarda yükselişe geçen Emre Aygün ve soğukkanlı oyunuyla Cemil Vatansever takıma önemli derecede katkı yaptılar. Ligin ikinci devresinde yarışı uzun süre önde götüren Bandırmaspor’un kadro derinliğinin Göztepe’ye göre dar oluşu, sonlara doğru şampiyonluğa giden takımlarda ortaya çıkan baskıyı kaldıramayışı ve düşüşe geçip son 11 maçından sadece üç galibiyet çıkarması da ipi Göztepe’nin göğüslemesinde bir başka önemli unsurdu. Takımın performansı ve tercihleri sezon boyu tartışılmış olsa da, Metin Diyadin, yabancısı olduğu bu ligde işleri kafasında hesapladığı doğrultuda yürütebildi. Zaman zaman kenarda oturması eleştirilen Timur’dan, verdiği süreler dahilinde aldığı skor katkısına bakıldığında ondan maksimum derecede yararlandığını söyleyebiliriz.

goztepe-2

Kulübün imkanları, oyuncu kadrosu, teknik heyetin kapasitesi ve taraftar gücü diğer rakipler ile kıyaslandığında Göztepe’nin şampiyonluğu her ne kadar normal sonuç olarak gözükse de, 18 takımlı PTT 1. Lig’le, 37 takımlı 2. Lig’den bir üst lige yükselen takım sayısının aynı olduğunu (3) düşündüğümüzde 2. Lig’deki yarışmacılık seviyesini tahmin edebilirsiniz. Göztepe geçmişiyle daha yukarı ligleri hakediyor olsa da bu açıdan baktığımızda 2. Lig’den bir üst lige çıkmak küçümsenecek bir başarı değil.

PTT 1. Lig, Süper Lig’den düşen takımların kadrolarındaki kaliteli ayakları ile veya 2. Lig’den yükselen takımların kadrolarını bozmadan yerinde transferler ile başarıyı yakaladıkları bir lig. Geçen sezon PTT 1. Lig’e yükselen 3 takımdan 2.Lig’deki kadrosunu büyük ölçüde koruyan ve yabancı oyuncusu bulunmayan Altınordu ile isabetli transferler yapan Alanya, play-off’u zorlarken, Giresunspor ise ligde sıkıntı yaşamıyor. Göztepe bu fırsatı 2010/11 şampiyonluğu ile yakalamış, fakat PTT 1.Lig’e yükseldikten sonra sil baştan kadro yapmanın ne kadar yanlış bir iş olduğunu mücadele ettiği ilk sezonda küme düşmekten son haftalarda kurtulup, ikinci sezonda küme düşerek anlamıştı.

Yeni yabancı statüsü ile önümüzdeki sezon çok daha zor bir lig olacağa benzeyen PTT 1. Lig’de özellikle yabancı transferleri belirleyici unsur olacaktır. Yerli oyuncular havuzunda birkaç istisna dışında çok büyük kalite farkları yok. Bu sebeple kadro iskeletini fazla tahribata uğratmadan dış transferde takıma uyum sağlayacak, özellikle başarıya aç, hedefi ve yüreği olan yerinde takviyeler Göztepe’ye yine mutlu bir sezon sonunu müjdeleyebilir.

Göztepe taraftarına düşen, ülkedeki spor yöneticisi profilini kendisi ile değiştiren, ego nedir bilmeyen, taraflı tarafsız herkesin imrendiği bir başkana sahip olduğumuzu unutmadan, işler kötü giderken de böyle bir ‘adam’ın arkasında durmaktır.

Bu şampiyonluk ile tüm şehrin rüzgarını arkasına alan Göztepe için bundan sonrası böyle bir başkan ve inananlar ordusu ile mutlaka daha kolay olacaktır…

IMG_4335

Previous:

Her yer sarı-kırmızı

kapak

Next:

Rise Like a Phoenix: AFC Bournemouth

You may also like

Yorum Yap