Büyüteç: Abdoulaye Ba

02 Temmuz of 2015

Geçtiğimiz sezon Rayo Vallecano’da forma giyen Portolu Abdoulaye Ba, Fenerbahçe’de. İspanya Ligi uzmanı Emre Çelik 24 yaşındaki Senegalli’yi analiz etti

 

Yazar: Emre Çelik

emrecelik@hayatimfutbol.com | twitter.com/_ecelik

 

Fenerbahçe önümüzdeki sezon için savunmaya satın alma opsiyonu ile birlikte Porto’dan Abdoulaye Ba’yı kiraladı. Altyapısından yetiştiği Porto’da şans bulamayan ve son 5 sezonun 4’ünü kiralık olarak başka ekiplerde geçiren Ba, geride bıraktığımız sezon La Liga’da mücadele eden Rayo Vallecano forması giymiş ve inişli çıkışlı performansıyla ortalama bir görüntü çizmişti.

Genel itibarı ile pas yapabilen, yetenekleri ile dezavantajlarının farkında olan, fiziğini kullanabilen bir oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. La Liga’da Barcelona’nın ardından topla en fazla oynayan ekip olan Rayo Vallecano’da 15 maç ve üzeri oynayan isimler arasında isabetli pas yüzdesi olarak dokuzuncu sırada. Fakat bunların büyük çoğunluğu da kısa paslar. Rayo’nun oyunu stoperlerden, hatta kaleciden itibaren kuran sisteminde her ne kadar top yapabilen bir isim olsa da isabetli uzun pas yüzdesindeki düşüklüğün hesaba katılınca oyun kuruluşuna dâhil olamayan ve topla sıradan bir stoper olduğunu söylemek çok yanlış olmayacaktır. Fakat Fenerbahçe’nin Ba’yı alış sebebi Senegalliye oyun kurdurmak olmadığı için bu dezavantajı çok da büyük bir problem teşkil etmeyecektir. Hatta maç başına kullandığı uzun pasların adeti azaldığında daha da risksiz bir oyuncuya dönüşeceğini söylemek yanlış olmaz. Yeteneklerinin farkında olma kısmında ise Ba’yı macera ararken genellikle göremezsiniz. Hata yapan tipte bir oyuncudur, hataları da Rayo’nun oyun tarzından dolayı fazla göze batar ama örnek vermek gerekirse topu alıp ben gideyim diyen, şunu geçeyim öyle pas vereyim tarzı hareket eden bir oyuncu değildir.

ba

Kuvvetli ama ağır

Fizik konusunda da tıpkı pas meselesinde olduğu gibi avantajını %100 verimlilikle kullanamadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Son derece kuvvetli, konsantre olduğunda hava toplarında etkili ve kolay kolay yıkılmayan bir oyuncu ama fiziğinin getirdiği en büyük dezavantaj açık alanda çok ağır hızlanması. Özellikle Rayo’nun rakip kim olursa olsun savunma hattını neredeyse 40 metrede kuran sistemiyle arkaya atılan her top sırf ağır hızlanabilmesinden dolayı Ba’yı çok daha olumsuz bir şekilde lanse etti. Hakeza hataları da arkadaki geniş alandan dolayı çok daha göze battı. Statik oyunda ise kuvvetini ve hava toplarındaki üstünlüğünü kullandığını söyleyebiliriz. Fenerbahçe her ne kadar geçen seneki gibi savunma futbolunu tercih etmeyecek olsa da sezon boyunca Rayo gibi de oynamayacağı için genel itibarı ile hızlanma dezavantajının da daha az göze batacağını söylemek mümkün. Fakat güç dengesi olarak makasın açık olduğu rakiplere karşı özellikle iç sahada takım ileride oynarken Ba da oyundan hem mesafe hem de kafa olarak koptuğunda ciddi problemlere sebep olabilir. Yine Rayo’nun high-line oyunundan dolayı arkada kalan geniş alan, çok çabuk hızlanamayan Ba’nın sarı kart/faul yüzdesine de yansımış, Senegalli stoper o,31 ortalama ile bu alanda zirvede yer almıştı. Özellikle bu tip ekiplere karşı rakip yarı sahaya yerleşerek oynanacak oyunlarda Ba’nın yanına hızlı ve çabuk bir oyuncu tercih edilmesi hem takım hem de Senegalli stoper adına önemli bir belirleyici olacaktır.

Real+Madrid+CF+v+Rayo+Vallecano+de+Madrid+ktSfFeiukFEx

Mental olarak zayıf

Ba’nın en büyük dezavantajı ise mental problemleri. Geçen sezon özelinde kısaca rezalet başladı, oynadıkça form tutmaya başladı diyebiliriz. Fakat bu “oynadıkça form tutmak” fiziksel olarak bir oyuncunun hazır olmasından ziyade daha çok kafa olarak oyuna girmekle alakalı. Nitekim ilk maçı Atletico Madrid’e karşı aslında fena olmayan bir performans sergilemişti. Fakat kısmen daha güçsüz, Rayo’nun favori olduğu Deportivo ile oynanan ikinci hafta maçında adeta rezilleri oynadı. İlk goldeki Deportivolu Jose Rodriguez’e hatalı geri pası ve ikinci golde önce kalecisi Cristian Alvarez’i bozması ardından da topu kaleci gibi elle çıkarmasıyla maçın başrolündeydi. Hatta öyle ki Paco Jemez dışında herhangi başka bir teknik adam o maçın ardından Ba’ya uzun süre forma şansı vermeyebilirdi. Fakat Jemez, Deportivo maçının hemen ardından Ba’yı kullandı ve Ba da mağlubiyete rağmen sezonun en iyi bireysel performanslarından birini sergiledi.

Elbette tek tek şu maçta şöyle oynadı, bu maçta böyle oynadı diye uzatmayacağım ama söylemek istediğim kafa olarak kesinlikle istikrarsızlık abidesi olması. Ligin top 3 rakibinden birine karşı son derece iyi bir performans, hemen ardından ligin yeni gelen vasat ekibine karşı futbolculuktan uzak bir görünüm ve ardından da hocasının güvenine karşılık vermek amacıyla ortalamasının çok üzerinde bir performans… Şunu da belirtmekte fayda var ki en özel performanslarından biri olan Elche karşısında bile genel olarak harika oyununa rağmen ikinci golde hızlanamaması ve koşuyu bırakması, Ba’nın iniş çıkışları sadece maç özellerinde değil maç içlerinde de ciddi değişim gösteriyor. Dahası Aralık ayında Valencia ile oynanan maçta takıma geç katılması -tamamen keyfi ve neden göstermeden- ve Paco Jemez’in de o dönem Ba’nın bu hareketi ve disiplinsizliklerinin bir ilk olmadığını belirterek oyuncuya ceza verilmesini istemesi de Ba’nın bir diğer önemli dezavantajı.

Kısaca özetlemek gerekirse Ba açıkçası Fenerbahçe için ilk 11 stoperi olarak tercih edilecek bir oyuncu olmaktan ziyade Bruno Alves ve Kjaer için bir yedekleyici olacak. Fakat oynadığı maçlarda da takımın oyun düzeni ve Ba’ya kimin partnerlik edeceği de Fenerbahçe adına bir o kadar önemli rol oynayacak.

vietto 1

Previous:

Borcunu ödemeye geldi: Vietto

maxresdefault

Next:

Büyüteç: Jose Rodriguez

You may also like

Yorum Yap