Andre Schubert’in beslediği canavar

02 Aralık of 2015

Borussia Mönchengladbach’ta Lucien Favre’nin istifasıyla, geçici teknik direktör olarak işe başlayan , aldığı galibiyetlerle lige damgasını şimdiden vurdu. Schubert futbolda artık dünün olmadığı iyi bilen bir “geçici” antrenör

 

Yazar: Bahadır Bozkurt

bahadirbozkurt@gmail.com | twitter.com/@luyisfanhaal

Günümüz futbolu artık “dünü” olmayan bir başarı sistematiği içerisinde ilerliyor. Geçen sezon Premier League’i en üst sırada tamamlayan Chelsea, yıllar sonra Avrupa’da yeniden söz sahibi olan Borussia Dortmund gibi kulüplerin elit teknik direktörleri dahi başarılarıyla değil “bugünüyle” değerlendiriliyor. Jürgen Klopp geçtiğimiz sezon, küllerinden yeniden doğurduğu Dortmund macerasına “tamam” derken, Chelsea’yle bu sezon ‘otobüsü zirveye uzak kalan’ Jose Mourinho’nun koltuğu sallantıda. Başarıyla inşa ettiği kulübün enkazı altında kalan bir diğer isim de Mönchengladbach’ın başarılı ismi Lucien Favre oldu. Küme düşecekken elinden tutup, sonraki sezonlarda başarısını istikrarlı şekilde devam ettirerek Şampiyonlar Ligi’ne katılan Lucien Favre’nin Borussia Mönchengladbach’ı sezona kâbus gibi bir başlangıç yaparak, bir nevi fabrika ayarlarına dönüş yaptı.

Romantik futbol döneminin sonu

Lucien Favre, Gladbach’ın başına geldiğinde klasik bir Hollywood filmi izlemiştik. Takım düşmekten play-out oynayarak kurtulmuş, oynadığı futbolla otoriterlerden tam not almıştı. 4-4-2 ölmedi diyen Favre istikrarını sonraki sezonlarda Reus, Dante, ter Stegen, Arango gibi oyuncularını kaybetmesine rağmen sürdürmeyi başarmıştı. Bu sezon işleyen makine bir anda istop etti. Evinde oynadığı maçlarda adeta bir mitoloji efsanesi haline gelen Gladbach tüm resmi karşılaşmalarda sahadan boynu bükük ayrıldı. Kulüp “hocamıza inanıyoruz” klişe demecini verdi ve ardından Favre de “yapılmasını gereken”i yaptı, istifasını sundu. Favre’ye bu konuda getirilen en büyük eleştiri Şampiyonlar Ligi’ne katılacak bir ekibe yakışacak bir kadro yapılanmasına gitmemesiydi. Başta belirttiğimiz sorunun sadece büyük bütçeli kulüplerde değil, beklenmeyen başarıyı yakalamış kulüplerde dahi refleks haline gelmesi, futbolun endüstrileşme halinin ne kadar büyük ve acımasız olduğunu gösteriyor.

Geçtiğimiz sezon işler kötü giderken Klopp’a sarılıp “Bu kulübü bu kadar başarılı yapan zaten sizsiniz, bizi bırakmayın” mealinde konuşan hanım ablamıza, Klopp tebessümle şöyle seslenmişti; “Eğer bunları yaşıyorsak, işler kötü gidiyor demektir”. Romantik futbol taraftarlarının en saygı duyduğu adamların başında gelen Alman teknik adam bile sezon sonu itiraf etti; Romantik futbol öldü!

Andre Schubert 2

Geçici teknik direktörden, kalıcı teknik direktöre

Tüm bunlara rağmen başarının tılsımı Gladbach semalarını terk etmedi. Yönetim takımın başına getirdiği Mönchengladbach U23 patronu Andre Schubert’le gelen başarının keyfini sürüyor. Bundesliga’da 9 maçta 7 galibiyet alan Gladbach’tan sadece Inglostadt ve Hoffenheim bir puan kopartmayı başarabildi. Kadroya ufak dokunuşlar yapan Schubert sol kanatta Hazard yerine Johnson’ı tercih ederken, forvette Drmic yerine Stindl’e formayı teslim etti. Mönchengladbach medyasında yaşanan en ateşli tartışma ise Brouwers ve Stranzl gibi deneyimli isimlerin defans hattında birinci tercih olması ve Wolfsburg’a transfer edilen Max Kruse’nin yerine gelen Stindl’in yetersiz görülmesi, Favre’yi hedef tahtasına oturttu. Defans ikilisinde ise Christensen ve Dominguez’e forma veren Schubert ise Favre’nin jokeri Janschtke’den vazgeçerek takımın 11’ini şekillendirdi. Orta sahada Nordtveit yerine Dahoud, geçen sezonun önemli isimlerinden Andre Hahn’ın yerine ise İbrahima Traore sağ kanatta göreve başladı. Özellikle defans hattında titizlikle yaptığı değişikler, Schubert’in başarısındaki en büyük payı oluşturuyor. Daha genç isimlere forma veren Schubert “Favre atmosferini” yeniden yakalayan ekip, fetret devrinden kurtulmayı kısa sürede başardı.  Kulübün sportif direktörü Max Eberl, “geçici” teknik direktör Schubert ile sözleşme imzalayarak, teknik direktör arayışlarını sona erdirdi.

Schubert’in başarısı Almanya sınırları içerisinde sınırlı kalmadı. Şampiyonlar Ligi’nde ilk üç maçında sıfır çeken Alman ekibi, yeni hocasıyla beraber Juventus’la iki maçta berabere kalarak ve evinde Sevilla’yı 4 golle mağlup ederek 5 puan topladı. Geçen sezon UEFA Avrupa Ligi Şampiyonu Sevilla’nın önüne geçmeyi başararak üçüncülüğe yükseldi ve son maçlar öncesinde Avrupa Ligi biletini almaya hayli yakın.

Takımın kaptanı Granit Xhaka basın yoluyla camiaya “Başka bir antrenöre ihtiyacımız yok, takım havasını buldu” diyerek, ilk kez Bundesliga deneyimi yaşayan teknik adama desteğini açıkladı. Verdiği demeçte, Xhaka’nın altını çizdiği bir başka nokta ise Schubert’in Favre’nin taktik mirasına sahip çıkması ve sisteme farklı bir bakış açısı entegre etmesinin kilit noktası olması…

Andre Schubert 3

Beklenti ve gelecek

Andre Schubert daha önce Paderborn teknik direktörü Pavel Dochev’in kovulmasından sonra göreve gelerek, aldığı 4 galibiyetle takımı 3. Lig’ten 2. Bundesliga’ya çıkarmayı başardı. Bu başarıya kayıtsız kalmayan St. Pauli yönetimi 2011 yılında genç Alman hocayla sözleşme imzalayarak, Bundesliga yolunda takımı Schubert’e emanet etti. İlk 7 maçında 1 galibiyet alınca Schubert’in St.Pauli macerası kısa sürdü. Kendisini yenilemek isteyen Alman teknik adam Mönchengladbach’ın genç takımlarının başına geçti. Ve bu sezon Favre’nin takımdan ayrılmasıyla Bundesliga’ya damgasını vurdu.

Schubert’in “umulmadık” başarısı gelecek sezonlardan itibaren, “beklenen” başarıya evrilecek. Alman teknik adamın asıl meselesi ise “gelecek buhran”da saklı duruyor.  Baskı arttıkça nasıl bir teknik adama evrileceğini, kendi “geçmişiyle” nasıl hesaplaşacağını ilerleyen sezonlarda göreceğiz. Kısa dönemde tecrübe ettiği tüm bu deneyimler Andre Schubert’in demeçlerine yansıyor; “Hepimiz geçici antrenörleriz…”

8684a9cf8cc34bbda64be0fffdeb13b9

Previous:

Yeni Agüero: Correa

poves 2

Next:

Ne sağcı ne solcu, Javi Poves her şeye karşı!

You may also like

Yorum Yap