Bana her gün Dünya Viski Günü

05 Haziran of 2015

Yazarımız, geçen hafta yazdığı iç karartıcı ön bağlar yazısından sonra bu hafta kara bulutları dağıtıyor, sizi robdöşambr ve kristal kadehlerin dünyasına götürüyor

Yazar: Varol Döken

varoldoken@hayatimfutbol.com | twitter.com/dokenvarol

Geçen haftaki yazımı hatırlayan çıkacaktır, ameliyat olmadan önceki hafta değneklerle de olsa yürüyebiliyordum. Böylece ameliyata girmeden Dünya Viski Günü’nü kaçırmamış ve narkoz öncesi gerekli yakıtı almış oldum.

Dünya Viski Günü

Dünya Viski Günü fikri, 2012 yılında Aberdeen Üniversitesi’nden Blair Bowman tarafından ortaya atılmış ve o günden beri her yıl Mayıs’ın 3’üncü Cumartesi günü dünyanın dört bir yanında kutlanıyor. Kutlanıyor da bana mı kutlanıyor demeyin, siz bile evinizde kadeh kaldırıp ‘‘slainte’’ (Galce şerefe) diyerek bu kutlamaya katılabilirsiniz. Yani bu günü, ister bir barda, ister evinizde yalnız, ister arkadaşlarınızla isterseniz de bizim yaptığımız gibi hoş bir organizasyonla kutlayabilirsiniz. Kısaca Dünya Viski Günü için, viskiyi daha geniş kitlelere tanıtmak, sevdirmek ve yeni viskiler keşfetmek için kutlanmaya başlamış bir gün diyebiliriz.

DSC_0536

Maltın Günü

Viskiye olan özel ilgim, 6-7 sene önce eski komşum Sebastian’ın (‘‘Viskimi getir Sebastian’’ esprisi yapmazsınız umarım) getirdiği Glenfiddich ile başladı. İlk içtiğim malt olmasa da benim olan ilk şişeydi ve tadını sindire sindire çıkardığımı hatırlıyorum. Bilgimin artması ve işin içine biraz daha girmem ise, yanlış hatırlamıyorsam Onur Kütük’ün tavsiyesiyle, meleklerinpayi.com’u takip etmemle başladı. Sevgili Burkay Adalığ bu konuda mütevazı davranıyor ama kendisinin benim gibi birçok amatör viskiseverin ilgi, sevgi ve bilgisinin artmasında büyük etkisi var.

Zaman geçtikçe blog üstünden başlayan sohbetlerimiz de arttı. Burkay bir süre sonra benim gibi ilgisi artan arkadaşları, hiç bilmediğimiz viskileri keşfetmek, tadım yapmak, bilgi ve tecrübeleri paylaşmak için Maltın Günü ismini verdiği 10 kişilik küçük bir grupta birleştirdi. Her ay 1 kere toplanan grubumuz, farklı temalarda viskiler tattı, tanıdı, tatmaya ve tanımaya da devam ediyor. Hazır böyle güzel bir grup oluşmuşken Dünya Viski Günü’nü ilk defa Türkiye’de kutlamazlık da olmazdı…

DSC_0517-2

Voltron Voltron Voltron

Maltın Günü’nü oluşturan Burkay, keyifadami.net Koray, twitter.com/viskigurme başta olmak üzere toplanan komite, harika bir organizasyona imza attı. DJ’inden atıştırmalıklara, mekândan birbirinden değerli viskilerine kadar gerçekten eksiksizdi. Ne yazık ki bu grubun yaptığı ilk geniş çaplı organizasyon olduğu için kapalı bir etkinlik olmak zorunda kaldı. Böylece ‘‘Dünya Viski Günü Türkiye’’yi 16 Mayıs Cumartesi günü Corinne Hotel’in enfes terasında kutladık.

Burkay’ın açılış konuşmasıyla başlayan gecede Glenfiddich’ten Türkiye’nin ilk malt viskisi Macallan’a, organik arpalardan üretilen Benromach’tan tek fıçıdan şişelenmiş ödüllü Jack Daniel’s Single Barrel’a, fıçı ustası The Balvenie’den İrlanda’nın yükselen yıldızı Tullamore Dew’a sayısız viski tadıldı. Etkinlik boyunca Maltın Günü ekibi, masa masa (fıçı fıçı da diyebiliriz:) dolaşarak katılımcılara tadım teknikleri ve viski çeşitleri hakkında bilgiler verdi. Bara kadar uzanan katılımcılar, çok özel bir Islay ve Japon Viskileri anlatısı da dinlediler. Ben de elimde değneklerimle oturduğum yerden içip onları keyifle seyrettim:)

17 gibi başlayan etkinliğimiz 21’den sonra artık ‘‘open bar’’a dönüştü. Barın arkasına twitter.com/viskiperver ve Koray geçince içtiğimiz en kötü viski de Bushmills 16 oldu. Gece boyu kadehimi bir an boş bırakmayan Islay Viskileri uzmanımız viskiperver sayesinde (müteşekkirim:), sakat ayaklarımın üstünde daha fazla duramayacağımı anladığım an ben yeter dedim. Dünya Viski Günü biterken benim de dünyamı döndürdü…

DSC_0471-2

Bayram değil, seyran değil

Bunu bize neden anlattın diyeceksiniz? Öncelikle Türkiye’de viski kültürünün gelişmesi için büyük çaba gösteren bu insanları (hayır puro içen fabrikatörler değiller:) tanımanız için. Daha sonra Bernard Shaw’un deyişiyle sıvı güneş ışığı olan viskiye ilginiz varsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, size naçizane yol göstermek için. Ve son olarak artık Türkiye’de de her sene kutlanacak olan Dünya Viski Günü’nden haberiniz olması için.

Ben yazımı klasik teşekkürlerimle bitiriyorum. Başta Burkay olmak üzere, Serdar, Koray, Ozan, Ebru, Onur Şanlı, Onur Şimşekçi, Atakan, Işıtan ve Cem’den oluşan Maltın Günü ekibindeki tüm dostlarıma teşekkürler ve sevgiler.

Viskiyle kalın…

Fotoğraflar: Mehmet Can Gümüş

Corinne Hotel: Kuloğlu Mh. Turnacıbaşı Cad. Ayhan Işık Sk. No:41 Beyoğlu / 0212 293 94 94

IMG-20150527-WA0002-2

Previous:

Gesi bağlarında dolanıyorum

You may also like