Ben Zlatan Ibrahimovic

27 Mart of 2015

Yazar: Fırat Topal

firattopal@hayatimfutbol.com | twitter.com/flyngdtcmn | 27.03.2015

2013 yılında İngilizceye çevrilip uluslararası piyasadaki okuyucularla buluştuğunda hemen herkesin büyük beğenisiyle karşılaştı Zlatan Ibrahimovic’in otobiyografisi, “Jag Är Zlatan Ibrahimović”. İsveçli futbolcunun Milano’da, vatandaşı gazeteci  David Lagercrantz’a verdiği 100 saate ulaşan röportajının kurgulanmasıyla ortaya çıkan kitap İsveç edebiyat tarihinin en hızlı satılan kitabı oldu ve ülkede piyasaya sürüldüğü Kasım 2011’den Noel dönemine kadar 500 bin kopya sattı. Simon Kuper, kitap için “son yıllarda bir futbolcu üzerine yazılmış en güzel kitap” ifadesini kullanırken dünya üzerindeki bütün okuyucular, Bosna-Hırvat asıllı futbolcunun kitabına övgüler yağdırdılar, üstelik buna onun saha içi ve saha dışındaki karakterini sevmeyenler de dahildi. Örneğin kitabın satışta olduğu Amazon.com’da yapılan eleştirilerin neredeyse tümü olumlu ve okuyucuların hemen hemen yarısı 5 üzerinden 5 yıldızı vermekten çekinmemiş. Bunda kitapta kullanılan dilin sadeliği, Zlatan’ın kendisini dürüstçe açığa vurması ve karakterini aynen kitaba yansıtmasının da büyük etkisi var. Bir okuyucunun yorumunda olduğu gibi, kitabı okurken Zlatan sizinle konuşuyor gibi hissediyor, onun sesini duyuyorsunuz.

ibra-pepKitabın açılış cümleleri şöyle. “…Bu kitabı ayrıca etrafından yanlış sebeplerle dışlanmış,  toplum tarafından kendisine farklıymış muamelesi yapılan bütün çocuklara gönderiyorum. Başka insanlara benzememek kötü bir şey değildir. Kendinize inanmaya devam edin. Sonuçta, bakarsanız, işler benim için yolunda gitti…”

Bundan sonrası kitapta ismi geçen kahramanları tanıtmayla geçiyor ve ardından dakika 1 gol 1 diyerek başlıyorsunuz kitaba, zira Zlatan kitabın ilk bölümünü Barcelona’da Guardiola ile yaşadığı olaylara ayırmış, hatta kitabın gerçek anlamda ilk başlangıç kelimeleri şunlar “Pep Guardiola”. Bu hızlı girişin ardından Zlatan, çocukluk yılları, Malmö’yle tanışması, babasının o zamanki menajeri Hasse Borg ile olan çekişmesi, Ajax’a gidişi, şimdiki menajeri, kendi deyimiyle “mafioso”  Mino Raiola ile tanışması, Juventus yılları, Inter’de Roberto Mancini ile ilişkisi, Jose Mourinho’ya olan büyük hayranlığı ve bu hikayeler arasında ulusal takımdaki maceralarına yer veriyor. Tabii özel hayatıyla da ilgili birçok güzel anektod var, ancak kitabı okumaya başladığınız andan itibaren Zlatan’ın futbol sahasında olup biten olaylara ilgili anlattıklarının size sayfaları çevirmeye motive ettiğini farkediyorsunuz. Örneğin Barcelona’daki ilk günlerini anlattığı kısımdan bir paragrafı sizlerle paylaşalım:

“…Daha ilk başta Barcelona’nın ufak bir okul ya da ona benzer bir kurum olduğunu anlamıştım. İyi oyunculara sahiptiler, onlarla ilgili hiçbir sorunum yoktu, zaten Ajax ve Inter’den takım arkadaşım Maxwell de benimle birlikteydi. Ama dürüst olmak gerekirse hiçbir oyuncu süperstar gibi davranmıyordu ki bu, bana garip gelmişti. Messi, Xavi, Iniesta, aslında bütün hepsi öğrenci gibi davranıyordu. Dünyanın en iyi oyuncuları antrenman sahasında toplanmış başları önde söylenilenleri dinliyordu. Oldukça gülünç bir durumdu. Eğer İtalya’da teknik direktör oyunculara “zıplayın” derse, oyuncular ona bakıp ‘bu nereden çıktı, neden zıplıyoruz ki?’ derler…..”

zlatanpuffBöyle bir adamın biyografisinin de sıradan olmasını bekleyemezsiniz. Kitapta Guardiola başta olmak üzere, Hasse Borg, Malmö yönetimi, Rafael van der Vaart, Louis van Gaal, Marco Materazzi, Ogechi Onyewu, Lars Lagerback ve daha birçok isim onun eleştiri oklarından nasibini alıyor ama Zlatan hadiselerin üzerinden yıllar geçmişken geri dönüp olayları yorumlamak yerine daha çok o anlarda hissettiklerini anlatıyor ki kitabın insanları kendisine bağlayan samimi havasında da bunun büyük önemi var.

Kitap henüz Türkçe’ye çevrilmiş değil, bu sebeple İngilizce versiyonunu internet üzerinden elde etmeniz gerekiyor. Her ne kadar kitabın İngilizceye çevrilmesi sırasında Zlatan’ın kullandığı bazı kelimelerin anlamını kaybettiği söylense de genel olarak tatmin edici bir çeviri olduğunu belirtmek mümkün. Şu anda internet üzerinde posta masrafları hariç 25 TL civarına bulabileceğiniz kitap, 21. yüzyılda, yeşil sahaların en nev-i şahsına münhasır kişiliklerinden birisinin kendisine ayna tutmasına şahit olmak için mükemmel bir fırsat. Küstah, megaloman, saygısız, arıza ama aynı zamanda spektaküler, sürprizlerle dolu, karizmatik, eğlenceli bir adamın 266 sayfalık hikayesi.

EDİT: Kitap bu yazıdan birkaç ay sonra Türkçe’ye çevrildi. Pegasus Yayınları tarafından Türkçe’ye çevrilen kitabı, kitap evlerinin yanı sıra internetten de alabilirsiniz;

D&R : 19,44 TL

N11.com: 22,75 TL

kapak 1

Previous:

Ölür insan, Yaşar Kemal!

kapak

Next:

Hayat onlara ‘Adil’ davrandı!

You may also like

Yorum Yap