Bir ‘sizinkisi aşk bizimkisi memleket meselesi’ hikâyesi

02 Aralık of 2015

Manchester City 18 yıllık logosunu taraftarının da onayını alarak değiştiriyor. Dünyanın en büyük markalarından biri olma yolunda ilerleyen City’nin bu hamlesi hem tarihsel, hem de pazarlama olarak birçok anlam içeriyor

Yazar: Aslı Koç

twitter.com/asasinoykusu

Geçtiğimiz günlerde Manchester City FC yönetimi takım logosunun değişimi ile ilgili olarak taraftarlarının katıldığı bir oylama başlattı. Binlerce Citizen taraftarının hem online olarak hem de Ethiad Stadyumu’nda oluşturulan alandaki anketlere katılımı ile oylama sonuçlandı. Bu süreçte aynı zamanda yüzlerce taraftar da futbol tarihçisi Gary James tarafından logonun ve kulübün tarihini anlatan ücretsiz derslere katıldı.

Sonuç olarak logonun tam olarak değişmesi değil ancak Citizen taraftarının da büyük desteği ile kulübün tarihinde güncel logodan önce 2 kez uyarlanarak kullanılmış olan yuvarlak logonun ‘evrilmesi’ kararı alındı. Kulüp ise hem Manchester City Futbol Takımı hem de Manchester şehrini en güzel şekilde yansıtacak logo için tasarımcılar ile birlikte çalıştıklarını ve hazır olduğunda önce taraftarları ile paylaşılacağı bilgisini verdi.

Taraftarlar ise takımın en önemli sembolü olan logo konusunda karar alınırken kendilerine danışılmasından oldukça memnun. Futbol takımının resmi taraftar kulübü genel sekreteri Kevin Parker bunu belirtirken aynı zamanda alınan karardan duydukları sevinci de şu şekilde dile getiriyor: “Kişisel düşüncemi ifade etmem gerekirse, Kartal arması taraftarların kalbinde, aklında ve bunca yılı sembolize eden her şeyde yaşamaya devam edecek. Ancak bir kere daha geçmiş yıllarda iki kez kullandığımız yuvarlak tasarımı göreceğimizden ötürü çok mutluyum.” Yuvarlak logoya duyulan bu sevginin sırrı nedir bilinmez; ancak, değişmesinin sebebi, eski haliyle külübün bir marka olarak tescillenmesi önünde engel teşkil etmesiydi. Şimdi ise planlanan değişimle buna bir çözüm bulunduğu anlaşılıyor.

Manchester-City-logos

Marka ile oynamak akıllıca mı?

Dinamik rekabet ortamında konumlandırma markanızın durduğu ve onu diğerlerinden ayıran yeri işaret ettiğinden oldukça önemli. Logo ise bu konumlandırmanın ikonografik bir uygulaması. Manchester City özelinde temsil ettikleri ile bu konumlandırmayı “şehre duyulan sevgi” şeklinde özetlemek yanlış olmaz.

1997 yılından beri kullanılan  güncel armada,  Manchester şehrinin kolları üzerine yerleşmiş kartal eski krallık zamanı Manchester şehrine ait bir sembolü, kartalın arkasında durduğu kalkanın üst kısmındaki gemi şehirdeki deniz ticaretini, kalkanın alt kısmındaki 3 çizgi ise şehrin sahip olduğu 3 nehri; Irwell, Irk, Medlock temsil etmekte. Öyle ki geçmişte de zaman zaman futbol takımı önemli bir karşılaşmaya çıktığında formalarında güncel logoyu değil; şehri büyük bir etkinlikte temsil etmekten kaynaklı duyulan gururu simgelemek için Manchester şehrinin kanatlarını içeren logoyu kullandı. Bu olay aynı zamanda, takımın formalarında her hangi bir logo olmayıp, yine de kulübün tarihini temsil ettikleri zamanlara da bir gönderme niteliğindeydi. Güncel armanın altında yer alan slogan “Superbia in Proelio” da bu gururu tek cümle ile özetlemiş: “Pride in Battle”.  Konumlandırmadan markaya giden süreçte bu da ‘metin uygulaması’na karşılık gelmekte. Sesli ve gayri resmi unsurlar (ki Manchester City için bu “Citizens”) ise konumlandırmanın diğer uygulamaları.

Konumlandımanın en belirgin özelliklerinden biri uzun süreli olmasıdır. Bir marka yaratmak istiyorsanız sürekliliği için bu olmazsa olmazlardan. Yine de, yeni pazarlara doğru açılım, strateji değişikliği yapma, tarihte ilk  kez büyük sportif bir başarı elde edilmesi ya da yeni sahiplerin gelmesi gibi durumlarda konumlandırma değişebilir. Bu uygulamalarını da farklılaştırabiliyor. Her ne kadar markayı temsil eden logoların yenilenmesi marka yönetimi içerisinde yer alsa da futbol kulüplerinde logo değişimleri tartışmalar ve kaousu da beraberinde getirebiliyor. 2013 yılında Everton kulübü yeni logolarını sunduklarında taraftarın yoğun tepkisi ile karşılaşmışlardı. Bunun sonucunda logo kullanımdan kaldırılmış ve taraftarlara da danışılarak yeni bir logo tasarlanmıştı.  Barcelona F.C. nin Katalanlar adına temsil ettiklerini özetleyen “Mas que un Club” (Bir kulüpten fazlası), Atletic’in La Liga’da sadece Basklı futbolcularla mücadele etmesi ya da Sevilla F.C. için “Endülüs’te Sevilla’lıyız, İspanya’da Endülüslü’yüz, dünyada İspanyoluz” gibi konumlandırmanın coğrafi ve milliyetçi eksenleri ile oynamak ya da oynamaya çalışmak her zaman tepki çekebiliyor.

Günümüzde futbol takımları, özellikle Premier League takımları dev ticari şirketler olsalar da hala klasik futboldan gelen taraftarlık olgusu ağırlığını yitirmemiş durumda. Yıllarca ve de nesilden nesile şehirlerine ve şehirlerini temsil şansı yakaladıkları takımlarına sahip çıkmış taraftarların kulübü temsil eden değerlerdeki düşünceleri göz ardı etmek büyük bir risk temsil eder.  Manchester City F.C. örneğinde bu hususun atlanmaması büyük bir artı sayılır. Kulüp şu anda Deloitte Money Leage verilerine göre finansal açıdan dünyanın en büyük 6. Futbol kulübü. Yeni sahipleri ile gelinen yeni mali konum ve beraberindeki sportif başarı ve prestij de konumlandırmada ve buna bağlı olarak da logoda değişikliğin sebeplerinden. Sonuçlarını ise önümüzdeki günlerde, yeni logo sunulduğunda daha net görebileceğiz.

man

Not: Başlığın (Sizinkisi aşk bizimkisi memleket meselesi) isim babası Samsunspor taraftarına saygılarımızla.
social-media-tools

Previous:

Sadakat.com

1414250215424_wps_58_Liverpool_fans_protest_wi

Next:

Futbol, biraz arsada biraz borsada

You may also like

Yorum Yap