Borcunu ödemeye geldi: Vietto

26 Haziran of 2015

“Vietto oldukça hızlı, sahada akıllı hareket eden ve iki ayağıyla da topa vuran bir oyuncu” Diego Simeone

Yazar: Emre Çelik

emrecelik@hayatimfutbol.com | twitter.com/_ecelik

Mario Mandzukic’i Juventus’a gönderen Atletico Madrid, Villarreal’in geçtiğimiz sezon en fazla parlayan isimlerinden biri olan Arjantinli Luciano Vietto’yu kadrosuna dâhil ederek transfer dönemine hızlı bir giriş yaptı. Bir diğer ifadeyle 2011’de spottaki sözleri sarf eden Diego Simeone, henüz 17 yaşındayken Racing Club’da formayı vererek futbol sahnesine sürdüğü Luciano Vietto ile yaklaşık 3 yıl sonra Los Colchoneros’ta bir bakıma tekrar buluştu.

Vietto’nun geçtiğimiz sezon Atletico Madrid’e, Borussia Mönchengladbach’a ve Sevilla’ya attığı gollerin yanı sıra Celta Vigo’ya ve Getafe’ye karşı oynanan maçlarda yaptığı asistlere bakarak kısaca santrfor özelliklerinden bahsedebiliriz. Dar alanda bile son derece çabuk hızlanan, top kontrolü son derece iyi, sırtı dönük pozisyonlarda bile çok seri dönebilen ve doğaçlama oynamaktan ziyade Atleti maçında Godin’in belini kırdığı gibi topu almadan etrafını kontrol edip duruma göre hareketlenen, doğrudan kaleye gidebilen, adam eksiltebilen ve Simeone’nin de dediği gibi iki ayağını da kusursuza yakın kullanabilen bir isim. Fakat Vietto’yu muadillerinden farklı kılan özellikler sadece bunlarla sınırlı değil. Özellikle zor olandan kaçınması ve bu sebeple sürekli boş alanları kovalaması ile rakip savunma adına adeta her hücumda bir tehdit oluşturması sayesinde etrafında oynayan takım arkadaşlarının da işlerini ciddi anlamda kolaylaştırdığı söylenebilir. Ayrıca golcülüğüne rağmen boş alanı gördüğünde ve rakip ceza alanı önünde oyun sıkıştığında derine inerek top alması ve dağıtması ile sadece hızlı-kaleye giden bir oyuncu olmanın da çok ötesine geçiyor. Kısacası ESPN’den Michael Yokhin’in 2014 Aralık ayında “Koşularında oldukça zeki, taktisel olarak farkında, teknik olarak görkemli, kendisini oyuna veren ve harika bir takım oyuncusu. Profesyonelliğini devam ettirdiği ve her şeyin istenildiği gibi gittiği takdirde gerçekten yeni Agüero olabilecek Vietto (gelişimi) için sınır yok” satırlarıyla belirttiği gibi “Yeni Agüero” olmak, hatta Agüero’yu bile geride bırakmak için hiçbir sebep yok.

vietto 2

Rakamlar

Vietto geride bıraktığımız sezonda La Liga’da Messi, Ronaldo, Neymar ve yeni takım arkadaşı Griezmann’ın ardından 126,8 ile dakika başı gol ortalaması en yüksek beşinci isim oldu. Villarreal’de ağırlıkla santrfor olarak görev aldı ama yine merkezde yardımcı rolde oynadığı maçlar da var. Fakat Griezmann’ın yanı sıra Atletico Madrid’in sadece imza aşaması kalan yeni transferi Jackson Martinez de düşünüldüğünde Simeone’nin Vietto’yu Griezmann ile dönüşümlü şekilde sık sık kanatta kullanması da sürpriz olmayacaktır. Bu tip olası bir durumda muhtemelen gol sayısı azalabilir ama taktiksel bilgisi ve pas özelliği sayesinde verimliliğinin azalması gerçekten sürpriz olur. Zaten Arda hakkında çıkan haberler de düşünüldüğünde böyle bir ihtimal çok da uzak görülmüyor ve Vietto transferinin ana sebeplerini gayet net bir şekilde açıklıyor. Aksi durumda ise Atletico Madrid’in mevcut 4-4-2’sinde alışkın olduğu ilerideki iki rolde de fazlasıyla katkı verecektir ki her iki durumda da özellikle Atletico Madrid oyununda hızlı geçiş oyunları ve kanat bekleriyle oyunu genişlettikten sonra ileri uç oyuncularının boşlukları en kısa zamanda değerlendirmesinin önemi düşünüldüğünde Vietto’nun takıma adaptasyonu da hiç zor olmayacaktır. Hele ki kendisini futbol sahnesine süren Simeone’nin önderliğinde…

Vietto, Villarreal’e transferinin ardından “Simeone zamanında bana güvendi isimdi ve hayatımın geri kalanı boyunca ona minnettar olacağım” demişti. Şimdi ise hem Avrupa’nın elit santrforlarından biri olabileceğini Villarreal’e göre daha potansiyelli ve Şampiyonlar Ligi arenasında mücadele eden bir takımda gösterme fırsatı bulacak hem de Simeone’ye minnet borcunu doğrudan ödeme imkânı elde edecek.

vietto-simeone

simon-kjaer 2

Previous:

Sıra dışı Viking

LONDON, ENGLAND - JULY 29:  Abdoulaye Ba of Senegal reacts during the Men's Football first round Group A Match between Senegal and Uruguay on Day 2 of the London 2012 Olympic Games at Wembley Stadium on July 29, 2012 in London, England.  (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Next:

Büyüteç: Abdoulaye Ba

You may also like

Yorum Yap