Bu kez oluyor: Jonathas

29 Mayıs of 2015

İtalya’da geçirdiği inişli çıkışlı yılların ardından kiralık geldiği Elche’de 26 yaşında kendini bulan Jonathas artık büyüklere göz kırpmaya başlayabilir

Yazar: Emre Çelik

emrecelik@hayatimfutbol.com | twitter.com/_ecelik

La Liga’da bu sezon en başarılı takımlardan birisi özellikle Elche oldu. Sezona en ciddi küme düşme adaylarından biri olarak başlayan Valencia Bölgesi takımının sezon başında spot ışıklarından uzak kendi savaşını vermesi bekleniyordu ama sezon Elche adına tahmin edilenden son derece farklı geçti. Ligin ekonomik olarak en problemli takımı olmaları, hatta bir ara kadrodaki tüm oyuncuları ödeme yapılamamasından dolayı kaybetmenin eşiğine gelmelerine rağmen sezon boyunca sergiledikleri başarılı futbolla adlarından fazlasıyla söz ettirdiler. Teknik direktör Fran Escriba’nın takımında saha içinde diğer isimlerden birkaç adım daha öne çıkan ikili ise kiralık olarak forma giyen Mario Pasalic ve Jonathas oldu. Fakat daha çok spekülasyona sebep olan pozisyonu itibarı ile attığı gollerle Elche’yi sırtlayan isim olarak görülen Jonathas’tan başkası değildi.

Pescara’dan kiralanan Jonathas bu sezon attığı gollerle ve yaptığı asistlerle Elche’ye tam 17 puan kazandırdı. Daha doğrusu Elche’nin sadece Jonathas’ın golleriyle (Örnek vermek gerekirse gol attığı 1-0’lık maçlar ya da 1 gol 1 asist yaptığı 2-2’lik bir karşılaşma gibi. 3-0 kazanılmış ve Jonathas’ın da gol attığı maçlarda alınan puanlar dâhil değil.) aldığı puan sayısı 17. Elche’nin iki puan da 0-0’lık skorlarla aldığını ve ligi 41 puanla tamamladıkları düşünülünce, bir başka ifadeyle Elche’nin La Liga’da aldığı puanların neredeyse yarısını Jonathas’ın doğrudan skora katkısı getirdi. Zaten oyuna ve Jonathas’ın gol atığı asist yaptığı maçların analizine bakmadan bile takımın en golcü ikinci, üçüncü ve dördüncü en fazla gol atan isimlerinin toplamda Jonathas’ın arkasında kalması; dahası asist olarak da iki, üç ve dördüncü sıradaki isimlerin toplamda Jonathas’ı sadece 1 farkla geçebilmesi Brezilyalı oyuncunun bu sezon neler yaptığını özetler nitelikte.

jonathas-getafe-j30-2

Rakamları bir kenara koyarsak Elche’nin ortaya koyduğu oyunun merkezindeki Jonathas’ın tam anlamıyla komple bir modern santrfor olduğunu söylemek mümkün. Kısaca kuvvetli, hızlı, fiziğini çok iyi kullanabilen, adam eksiltebilen ve uzun mesafe şutu olan bir isim. Neredeyse kendisine atılan -havadan ya da yerden fark etmeksizin- her topu mıknatıs gibi indirebilmesi sayesinde kontratak futboluna tam anlamıyla uyduğunu söylemek mümkün. Genel olarak santrforların aksine -özellikle de fazlasıyla benzetildiği Diego Costa’ya nazaran- bencil olmaması, bu sezonki rolü çerçevesinde hem atan hem de servis yapan oyuncu olmayı kabul etmesi ise indirdiği tüm bu topların tehlikeye dönüşmesini sağlamasının yanında Jonathas’ı da daha bir özel kılıyor. Zaten özellikle kuvveti ve açık alanda zor durdurulan bir oyuncu olması dolayısıyla Diego Costa’yla kıyaslansa da daha komple bir oyuncu oluşu, atma ve attırma özellikleriyle İspanya’daki son demlerindeki Kanoute’yi daha fazla andırdığını söylemek mümkün. Zaten güçlü ve yıkılmayan bir isim olmasına rağmen bu konuda Diego Costa ve Hulk gibi oyuncuların seviyesinde de değil. Fakat şunu söylemek doğru olacaktır ki eğer biraz daha kuvvetlenirse hem sırtı dönük hem de yüzü dönük oynayabilmesi, doğrudan kaleye gidebilmesi ve servis yapabilmesi gibi ekstra özellikleri sayesinde bu isimlere karşı bile fark yaratabilmesi kuvvetle muhtemel.

Jonathas’a dair en büyük soru işareti ise bu sene transfer olacağı ekipte beklenen performansı sürdürüp sürdüremeyeceği olacak. Bugüne kadar başaltı takımlarda forma giymesinin, özellikle de Elche’de parlamasının en önemli sebebi takımlarının da Jonathas’ın özelliklerini parlatan sistemlerde oynamasıydı. Yetenekleri ve artık futbol olgunlaşması itibarı ile arkasına bakmaması mümkün olsa da ‘birinci adam’ olmamaya nasıl tepki vereceği ya da o rolü kapıp kapamayacağı Jonathas’ın kaderini belirleyecek. Yeteneklerinden şüphe olmasa da şurası da bir gerçek ki menajeri Mino Raiola’nın geçtiğimiz aylarda sarf ettiği “Juventus’un elit bir kulüp olması için Lukaku, El Ghazi ve Jonathas gibi elit oyunculara imza attırması gerekiyor” sözleri henüz gerçek dışı. O seviyeye yükselebilmesi şaşırtıcı olmaz ama bir anda o role bürünmesini beklemek de hayalcilik olur.

Jonathas geçtiğimiz ay içerisinde kiralık olarak formasını giydiği Elche’de kalmayacağını kamuoyuna duyurdu. Menajeri Raiola harıl harıl Jonathas’ın reklamını yapmaya devam ediyor. Şimdilik ismi en fazla Celtic ile anılıyor ama Jonathas’ın önümüzdeki sezon daha üst seviye bir takımda oynaması ve adından daha da söz ettirmesi olası.

ist

Sevilla's Colombian forward Carlos Bacca celebrates his goal during the UEFA Europa League semifinal first leg football match Sevilla FC vs Valencia CF at the Ramon Sanchez Pizjuan stadium in Sevilla on April 24, 2014.   AFP PHOTO/ JOSE JORDAN

Previous:

Sevilla’nın yeni berberi

tema

Next:

U20 Dünya Kupası’nda izlemeniz gereken 4 oyuncu

You may also like

Yorum Yap