Büyüteç: Jose Rodriguez

29 Temmuz of 2015

Yazar: Emre Çelik

emrecelik@hayatimfutbol.com | twitter.com/_ecelik

Galatasaray’da bitmek tükenmek bilmeyen Melo krizi hemen hemen her gün yeni bir transfer spekülasyonuna sebep oluyor ve Sarı-kırmızılı ekiple adı en son anılan isim de geride bıraktığımız sezonu Deportivo La Coruna’da kiralık olarak geçiren 20 yaşındaki yıldız adayı Jose Rodriguez oldu.

Jose Rodriguez ismini ilk olarak Aralık 2012’de duyurdu. Jose Mourinho’nun Ajax ile oynanan Şampiyonlar Ligi Grup maçında şans verdiği genç yetenek, Kaka’nın yerine oyuna girerek Real Madrid tarihinin Devler Ligi’nde forma giyen gelmiş geçmiş en genç oyuncusu olmayı başarmıştı. Ardından as takımda çok fazla forma şansı bulamasa da sezonun sona ermesiyle Litvanya’da düzenlenen U19 Avrupa Şampiyonası’nda En İyi 11 oyuncu arasına girmeyi başardı. Fakat hikâye bu turnuvanın ardından Jose’nin pek de istediği gibi gitmedi. Alt yaş gruplarında orta sahanın ortasında oynayan, 2012’den itibaren Real Madrid Castilla’da forvet arkasında görev alan Jose Rodriguez’in kariyerinin beklentiler ölçüsünde gitmemesinin en önemli nedeni çalıştığı hiçbir teknik adamın Jose Rodriguez’e 11’de ideal bir yer bulamaması oldu. Bu durum da ister istemez genç oyuncuyu fazlasıyla etkiledi ki “Şampiyonlar Ligi’nde, Copa del Rey’de ve La Liga’da forma şansı buldum… Zirveye çıkıp Ajax’a karşı forma giydikten sonra yedek takımda bile şans bulamamaya başladım. Kolay değildi” açıklamasıyla o dönem içinde bulduğu durumu da açıkça özetledi.

Jose-Rodríguez

2014/15 sezonunun başında Deportivo’ya kiralanmasının ardından “Geçen sezon Castilla’da forvet arkası oynadım ama merkez orta sahada oynamayı tercih ediyorum. Hocamın beni doğal mevkiimde tercih edeceğine inanıyorum” dese de işler pek tahmin ettiği gibi gitmedi ve Deportivo’da ağırlıkla sağ açıkta değerlendirildi. Adam eksiltme özelliğinin üst düzey olmaması, kaleye olan uzaklığı, daha çok pas oyununu tercih etmesi ama gerek sağ açıkta gerekse forvet arkasında kullanıldığı yıllarda alt yaş gruplarında öne çıktığı kilit pas özelliğini yansıtamaması ise Jose Rodriguez’in bir türlü beklenen seviyeye ulaşamamasında etkili oldu. Tüm bunlara rağmen yine de genç yaşında Deportivo’da 20 maçın üzerinde forma giymesini sağlayan özellikleri ise hücum oyuncusu olarak kullanılmasına rağmen savunmaya verdiği katkı, çalışkanlığı ve pozisyon bilgisiydi. Deportivo La Coruna gibi sezon boyu topu rakibe verip yarı sahada 11 adamla topun arkasına geçen bir ekipte sağladığı savunma, pres ve direnç katkısı yaşına rağmen önemli ölçüde forma giymesine sebep oldu. Deportivo’da ön libero ve merkez orta sahada oynadığı birkaç maçta ise -en belirginleri sezon başı Granada ve sezon ortası Malaga maçları- fena bir oyun sergilememesine ve sezon top çalma ortalamasını neredeyse ikiye katlamasına rağmen fark yaratan ve aşırı göze batan bir isim olmadı. Dahası oyunu okuma yeteneğini pas arası yaparak top kapma özelliğine yansıtması beklenirken daha çok fiziksel ve hamleyle top çalma yoluna gitmeyi tercih etmesi de fark yaratmasının önüne geçti. Zaten sezon boyunca çok nadiren bu bölgede kullanıldı. Zaten hücum oyuncusu olarak kullanıldığında bile faul/top çalma oranının 1’in üzerinde olması (whoscored verilerine göre 2.1/1.8), dahası bu faullerin sert bir oyuncu olmasından değil daha ziyade dengesiz müdahalelerinden kaynaklanması en önemli zaaflarından biri oldu.

Özetle, Jose Rodriguez önemli bir potansiyel ama henüz o potansiyelini gerçekleştirebilmiş bir isim değil. Dahası Rodriguez’in nerede kullanılacağı da bir o kadar önemli. Eğer doğrudan Melo’nun yerine ya da Melo’ya alternatif olarak düşünülüyorsa özellikle defansif anlamda bu rolü tek başına üstlenebilecek bir isim değil. Şunun altını çizmek şart ki Jose Rodriguez her ne kadar merkez orta sahayı tercih ediyorum dese de geride bıraktığımız 3 sezon boyunca hem Castilla’da hem Deportivo’da forma giydiği maçların neredeyse ancak %10’lık bir kısmında bu bölgede kullanıldı. Dahası göbekte oynadığı maçlarda da ön libero ya da defansif orta saha değil box to box kimliğiyle oynadı. Bu açıdan değerlendirilince Jose Rodriguez’i sağ açık ve forvet arkası için önemli bir alternatif oyuncu, ihtiyaç halinde zaman zaman da orta sahanın göbeğinde oynayabilecek biri olarak görmek çok daha doğru olacaktır. Şunu da eklemek şart ki hücuma yönelik kullanıldığında da savunma katkısı ve pres özelliklerinin yanı sıra artık Jose Rodriguez’den beklenen özellikleri -kilit pas, adam eksiltme, asist- sergilemeyi yavaş yavaş başaramazsa sıradan bir topçu olmanın ötesine de geçebilmesi pek mümkün değil.

20121204dasnasftb_67

LONDON, ENGLAND - JULY 29:  Abdoulaye Ba of Senegal reacts during the Men's Football first round Group A Match between Senegal and Uruguay on Day 2 of the London 2012 Olympic Games at Wembley Stadium on July 29, 2012 in London, England.  (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Previous:

Büyüteç: Abdoulaye Ba

Spanish League match between Sporting Gijon and UD Las Palmas. In this picture, Sanabria celebrates one of their three goals. xTUERO-ARIASx PUBLICATIONxINxGERxAUTxHUNxONLY

Spanish League Match between Sporting Gijon and UD Las Palmas in This Picture Sanabria Celebrates One of their Three Goals xTUERO ARIASx PUBLICATIONxINxGERxAUTxHUNxONLY

Next:

Copa America’da dikkat edilmesi gereken 5 genç

You may also like

Yorum Yap