Charlie’nin gülümseme fabrikası

03 Nisan of 2018

Umut vaat eden genç bir futbolcuyken geçirdiği kaza sonrası komaya girip felç olan ancak izlediği bir komedi videosu ile mimiklerine kavuşup birkaç yıl içinde ayağa kalkan Charlie Fogarty’nin hikayesi…

Yazar: Serkan Akkoyun

akkoyunserkan01@gmail.com | serkanakkoyun_

Charlie Fogarty, Birmingham City altyapısında forma giyen 15 yaşındaki genç bir futbolcu adayıydı. Çeşitli yaş gruplarında Kuzey İrlanda adına da oynayan Charlie’nin hayatı Mart 2012’de geçirdiği trafik kazası ile değişti.

Daha birkaç hafta önce MK Dons tarafından denemeye alınmıştı ve hazırlanan rapor sonucunda beğenilirse profesyonel sözleşme imzalayacaktı. Ancak rapor sonuçlanmadan Charlie acı bir trafik kazası geçirdi. İdman sonrası evine dönerken otobüsten indiği sırada hızla gelen bir araç genç sporcuya çarptı. Çarpmanın etkisi ile başına darbe alan Charlie beyin kanaması geçirdi. Birmingham Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldı. 11 gün yoğun bakımda, 4 ay da nöroşirurji bölümünde kaldı. Kaza sonrası yeniden gözlerini açması tam 5 ay sürmüştü. 5 ay komada kaldı genç adam.

Kendine geldikten sonra hiçbir yerini hareket ettiremediğini fark etti. Onu asla yalnız bırakmayan annesini gördü ve sadece el sallayabildi. Sebebini bilmediği bir şekilde kızgın değildi. Bir sebepten dolayı yaşadığı durumu kabullenmişti; her ne yaşadığını bilmiyor olsa da…

Charlie kendine geldikten sonra yürümeyi, konuşmayı, yemek yemeyi kısaca her şeyi yeniden öğrenmek zorundaydı. Coventry City Kulübü’nde çalışan babası işten ayrıldı ve kendisini Charlie’nin bakımına adadı. Genç adam, onu tedavi eden tıp uzmanlarını şaşırtacak bir hızda hayata dönüyordu. Kaza sonrası hastaneye kaldırıldığında doktorlar hayatta kalmasına ihtimal dahi vermiyordu. Ancak aradan sadece 6 ay geçtiğinde Charlie gözlerini açmıştı. Kazadan sadece 8 ay sonra ise yeniden adım atmaya başladı. Ve 11 ay sonunda yeniden konuşuyordu. Annesi, babasını aradı ve telefonu Charlie’ye verdi: “Merhaba baba…”

Ancak Charlie’nin kafasının içinden geçenler arasında sadece kendisini iyileştirmek yoktu. Daha fazlasını yapmak istiyordu. Buradan yola çıkarak babası ile birlikte; tıpkı kendisi gibi futbol oynamayı seven ancak fiziksel engelleri sebebiyle bunu yapabilecek yer bulamayan insanlar için bir futbol programı oluşturdu. Babasının, Coventry sonrası görev aldığı kulüp olan Solihull Moors da projeye kapılarını açtı. Fiziksel engelli ya da öğrenme güçlüğü olan insanlar için futbol oynama imkanı taşıyan proje 2 yıl sonunda müthiş bir başarı yakaladı. Charlie, Yılın Engelli Sporcusu ödülünü aldı, İlham Veren Genç seçildi, Buckingham Sarayı’nda Prens William’dan madalya aldı ve Kuzey İrlanda Engelli Milli Takımı forması giydi!

1000

Charlie artık ‘Her şey Mümkün’ adını verdiği ilham verici konuşmaları ile Ada’nın en bilinen genç spor adamları arasında yer alıyor. Manchester United’dan, mahalle takımlarına kadar her yere gidip, hikayesini anlatıyor ve insanlara başlarına ne gelirse gelsin hiçbir şeyin onları engellememesi gerektiğini anlatıyor. Kazadan 6 ay sonra hala hareketsiz bir şekilde yatağında yatarken kullanabildiği tek parmağı ile Youtube’dan komedyen Michael McIntyre’nin videosunu açan ve izlerken gülümseyen, 6 ay sonra ilk defa gülümseyen Charlie o günkü gülümsemesini hala yüzünde taşıyor ve tek amacı bu gülücüğü futbol aracılığı ile bütün insanlığa bulaştırmak.

_MG_9773

Previous:

Güzel Adam Süreyya sinemalarda

Club de Cuervos

Next:

Club de Cuervos

You may also like

Yorum Yap