Christmas Truce

28 Aralık of 2014

Bundan tam 100 yıl önce, Birinci Dünya Savaşı’nın ortasında İngiliz ve Alman askerleri silahlarını bırakarak tarihin en anlamlı maçlarından birine imza attı. Maçı kimin kazandığı hakkında çeşitli rivayetler mevcut ancak o gün belki de skorun gerçekten mühim olmadığı tek futbol maçı oynanmıştı

Yazar: Mert Sarıbaş

mertsaribas@hayatimfutbol.com | twitter.com/mertsrbs | 28.12.2015

Birinci Dünya Savaşı tüm acımasızlığı ile devam ederken Ypres Bölgesi’nde iki cephe birbirine oldukça yakın konumlarda mevzilenmiş şekilde çatışmalarını sürdürüyordu. Tarihler 24 Aralık 1914’ü gösterdiğinde Alman cephesinde moralleri yükseltmesi için gönderilen çam ağaçları dizilmiş ve askerler dönemin en ünlü tenorlarından birinin söylediği şarkıya eşlik ederek Noel’i kutlamaya başlamışlardı. Ardından sesler karşı cepheden duyulacak kadar yükseldi. İngiliz cephesinden cevap gecikmedi, onlar da kendi şarkılarını söylemeye başladılar. Ateşkesin tohumları müzik ile atılmaya başlamışken Alman cephesinden bir asker siperinden çıkarak beyaz bayrak salladı. Karşı cepheden de buna karşılık geldi ve tarafsız bölgede barış elçileri buluştu. İki tarafın da içinden gelen Noel gecesini huzur içinde geçirmekti ve gayri resmi bir ateşkes kararı alındı. Cephelerden yükselen top seslerinin yerini alan şarkı sesleri en azından bir süre daha devam edecekti. Tarihin belki de en anlamlı anlaşmalarından biri olan bu ateşkesin ardından taraflar siperlerinden çıkarak ailelerinden uzakta geçirdikleri bu Noel’i kutlamaya başladılar. İki cephenin de askerleri birbirlerine ikramlarda bulundu, yanlarında taşıdıkları fotoğrafları gösterdi.

baristopuKimi zaman bildikleri 1-2 kelime ile kimi zaman işaretlerle anlaştılar. Aslında çok da mühim değildi aylar sonra ilk defa yüzleri gülüyordu. İki cephenin berberleri taraf gözetmeksizin tıraşlar yaptı, askerler çam ağaçlarını süsledi, kaybettikleri arkadaşlarını birlikte gömdüler…

Müziğin evrenselliği ile başlayan ateşkes bir diğer evrensel heyecan ile devam etti; futbol. İngiliz Çavuş Clement Barker’in evine yolladığı mektuplardan öğrenilen bilgilere göre ateşkes esnasında samandan yapılmış bir top ortaya çıktı ve belli bir zaman sonra savaşmaya devam edecekleri meydanda iki cephe askerleri savaşın gaddarlığını gerilerinde bırakarak samandan yapılmış o futbol topunun peşinden koşturmaya başladı. Çocukluğumuzda sokakta oynadığımız futbol maçları gibi ele geçen ilk eşyalardan direkler yapıldı, kaleler kuruldu ve maç başladı. Kimi kaynaklara göre Almanlar 3-2 kazandı kimi kaynaklara göre İngilizler kazandı. Kesin olan şey ise futbolun o gün savaş karşısında galip çıktığıydı…

1899 yılında Berlin’de oynanan ve İngilizlerin 13-2’lik galibiyeti ile başlayan iki ülke arasındaki futbol rekabeti 24 Aralık 1914 günü en anlamlı günlerinden birini yaşamasının ardından savaşa yenik düştü ve 1930 yılına kadar iki ülke maç yapmayı reddetti. 1930 yılında Berlin’de oynanan ve 3-3 sona eren mücadelenin ardından en dikkat çeken ve günümüzde zaman zaman hala gündeme gelen maç ise 1938 yılında oynandı. Konuşulan şey ise skor veya bireysel bir performans değildi. 110 bin Alman taraftarın önünde sahaya çıkan 11 İngiliz oyuncu, Başbakan Neville Chamberlain’in talimatı ile seramonide “Nazi Selamı” vererek İngiltere’nin utanç içinde hatırlayacağı bir eyleme imza atmışlardı.

Günümüze kadar uzanan mücadelelerde 1966 ve 2010 yıllarında oynanan 2 maçta yaşanan hakem hataları ise iki ülke arasındaki rekabette adaleti sağlayan yanlış kararlar olarak tarihe geçti.

Belgium WWI Christmas Truce

UEFA 100. yılında anma düzenledi

Birinci Dünya Savaşı’nın ilk yılında, ailelerinden uzakta, cephelerinde geçirdikleri Noel gününde ateşkes ilan ederek dostluk maçına imza atan askerleri UEFA unutmadı. Geçtiğimiz günlerde, futbol tarihinin en anlamlı maçlarından birine imza atan bu askerler adına yapılan anıtın açılışına katılan Platini’nin “Bugün futbol evrensel bir dil, sınırlar gözetmeksizin kalpleri birleştirebiliyor.

100 yıl önce, bir anda ortaya çıkan bir insani tavır için köprü futboldu. O gece bir karar verdiler, pozitif bir şey yapacaklardı, sevdikleri oyunu oynadılar. Dostluk ve kardeşliğin, insan olmanın en önemli unsuru olduğu kanaatindeyim. 100 yıl önce, bu paylaşım için ortak bir dil buldular: Futbol! Saygıyla anıyoruz” sözlerinden de günümüzde klişe hale gelen “futbol asla sadece futbol değildir” sözünün en güzel örneklerinden birinin 100 yıl önce savaşın ortasında oynanan İngiltere-Almanya maçı olduğunu görebiliyoruz.

Argentina's Daniel Passarella with the trophy after beating the Netherlands

Previous:

Büyük kaptan: Passarella

kapak

Next:

İyi ki doğdun

You may also like

 • Argentina's Daniel Passarella with the trophy after beating the Netherlands
  23 May

  Büyük kaptan: Passarella

  Unutulmaz

  Korkutucu, lider ve golcü… Daniel Passarella, Arjantin’in efsanevi futbol adamlarından biri. Aslında iyi de bir ...

 • fussball-skandal-phantomtor-helmer-100-_v-img__16__9__xl_-d31c35f8186ebeb80b0cd843a7c267a0e0c81647
  25 Eki

  Phantomtor

  Futbol Kültürü

  Belki de tarihin en büyük hakem skandalıydı. Top kale çizgisinin yakınından dahi geçmedi, bir takım ...

 • suquet-2011-fabre-01
  15 Kas

  İki elimiz Cannes’da!

  Unutulmaz

  Fenerbahçe’nin artık tevatüre dönüşen Cannes hezimetinin 4-0’lık ilk maçı, filmin devamı ile birlikte karşınızda…  Yazar: ...

 • Hungary's Nyilasi (middle) makes his way past the two El Salvador players Ventura (no 6) and Rivas (no 13) during the 1982 FIFA World Cup match Hungary vs El Salvador on June 14th 1982 in Elche. The Central Americans lost almost every tackle against the Magyars. Hungary won big-time with 10:1.
  17 Ağu

  Macarların Platini’si

  Profil

  Çöküşe geçen Macaristan futbolunun son yıldızıydı o. Platini’yi ondan ayıran tek özellik belki de Fransız olmasıydı ...

Yorum Yap