Copa America 2016: A Grubu

26 Mayıs of 2016

Ev sahibi Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte Kolombiya, Kosta Rika ve Paraguay’ın yer aldığı A Grubu, şöyle arkamıza yaslanıp baktığımızda birbirleri ile en çok boğuşacak takımların yer aldığı bir grup olarak göze batıyor. Bir zamanlar penaltı vuruşları yerine ceza alanı dışından topu alıp belirli bir süre içerisinde gol atmaya dayalı ‘shoot out’ sistemini kullandıkları ‘Soccer’dan vazgeçip gerçek futbol oynamaya başlayan Amerikalılar, işi birçok Avrupalı ve hatta Güney Amerikalıdan bile iyi yapmaya başladılar. Öte yandan Falcao’suz Kolombiya 2015 Copa America’sında Arjantin’e elendikten sonra kendini kaybetmedi ve 2018 Dünya Kupası Grup Elemeleri için ilk 4’ün dışında olsa da şu an, son 6 maçın 5 tanesinden galibiyetle ayrıldı ki o yenildiği tek takım da yine Arjantin oldu. Bu turnuvada Arjantin’le aynı gruba düşmemesi onun için bir şans ve belki de finale kadar da karşılaşmayacaklar.

colombia-2016-copa-america-kit-0

KOLOMBİYA

Kolombiya bu sezon futboldan uzak kalan ve hatta son birkaç yıldır futbolun tüm temel gereksinimlerine uzak olan Falcao’yu kadrosunda bulundurmuyor. Ancak 2014 Dünya Kupası öncesi temellerini attığı ve yeniden yapılandırdığı kadrosunda o dönem beklenti taşıyan isimlerin birçoğu, hayal kırıklığı yaratmadı. Mart ayının sonunda Ekvador’u 3-1 yendikleri maçta Carlos Bacca ve James Rodriguez’in futbolları göz doldurdu. Zidane’la beraber yeniden form tutan James’in yanı sıra Juventus’la şampiyon olan Cuadrado ve kalenin güvencesi Ospina ne yapacağını az çok bildiğimiz isimler. Bunların yanında 40 kişilik devasa listede kendisine yer bulan Edwin Cardona, Daniel Torres, Sebastian Perez, Meksika’da 38 maçta 22 gol atan Dayro Moreno, gelecekteki yıldız adaylarından Marlos Moreno da dikkat çeken isimler. Eğer dışarıda kalmazlar Luis Muriel, Cristian Zapata ve Carlos Sanchez gibi isimlerin de en azından transfer yapabilmek için kendilerini gösterme çabaları olacak.

costa-rica

KOSTA RİKA

Dünyanın ordusu olmayan sayılı ülkelerinden Kosta Rika, futbol ordusu ile 2014 Dünya Kupasında Brezilya sahillerine çıkarma yapmış ve çeyrek finale kadar yükselmişti. Aslında o turnuvada Kosta Rika’yı herkesin alkışlamasını sağlayan şey Türkiye’nin EURO 2008’de yaptığı gibi mücadele etmeyi hiçbir maçta bırakmamaları ve son şanslarına kadar kazanma fırsatlarını aramalarıydı. Ancak bunu sürdürülebilir bir hale getiremediler. Örneğin 2015 yılında yaptıkları 9 hazırlık maçını ele alırsak sadece 2 defa kazanabilirdiler; 2 beraberlik ve 5 yenilgi tattılar. CONCACAF Gold Cup’ta ise yine aynı yıl içerisinde çeyrek finalde Meksika’ya elendiler. 2018 Dünya Kupası yolunda gruplarında liderler ancak gruptaki diğer 3 takımın; Panama, Jamaika ve Haiti olduğunu söylemek durum hakkında bir fikir verir herhalde…  ABD’nin liderliğe oynayacağı düşünülen grupta Kolombiya ile ikinci sıra için savaşacaklar. Kolombiya kalesi Ospina ile ne kadar güvende ise Kosta Rika kalesi de Keylor Navas’la ondan daha fazla güvende. Savunmada Oscar Duarte ve her ne kadar bu sezon yeterince oynamasa da Bryan Oviedo iyi isimler. Celso Borges, Bryan Ruiz ve Joel Campbell ise takımın en iyileri olarak göze çarpıyor. Peki, bu takımın golcüsü kim derseniz, şu an için MLS’te oynayan Alvaro Saborio ve Tayland’da oynayan (Geçen sezonu ülkesinin liginde geçirip 35 maçta 26 gol atan) Ariel Rodriguez gibi görünüyor.

paraguay_17

PARAGUAY

Grubun zayıf halkası Paraguay. Daha önce turnuva tarihinde 2 şampiyonlukları bulunsa da 2011’deki finalden bu yana kupaya pek yaklaşamadılar. 2015 Copa America’da çeyrek finalde Brezilya’yı elediler ama ardından yarı finalde Arjantin’den yarım düzine yiyip üçüncülük maçında da Peru’ya yenilince ondan sonra toparlayamadılar. 2018 Dünya Kupası elemeleri için çıktıkları 6 grup maçından sadece 9 puan toplayabildiler. O gün eledikleri Brezilya da kendileri gibi 9 puanda bu arada. Yani 2015 Copa America sonrası ikisi de kendine bir türlü gelemedi. Olimpia ve Cerro Porteno ağırlıklı bir kadro açıklayan Ramon Diaz takdir edersiniz ki Derlis Gonzalez ve Juan Iturbe’ye güveniyor. Iturbe altyaş gruplarında Arjantin adına oynamış olmasına karşın A Takım seçimini ailesinin ülkesinden yana yaptı. Bunda Messi, Agüero, Di Maria gibi isimlerin arasından formayı almasının ne kadar zor olduğunu idrak etmesi de pay sahibidir herhalde. Öte yandan Paraguay kadrosunda Oscar Cardozo yok ama Lucas Barrios ve Roque Santa Cruz hala oynuyor. Paraguay adına, İsviçre’den Bundesliga’ya transfer yapan Dario Lezcano dikkat edilebilecek oyuncu diyebiliriz.

usa

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Brezilya, Şili ve hatta son dönemdeki çıkışlarını göz önüne alırsak Ekvador gibi takımlara rağmen favori olarak gösteriliyor. Bunda ev sahibi olması tek sebep değil. ABD gerçek bir futbol takımı oldu. Sadece sahada değil, oyuncu yetiştirme, tesisleşme, pazarlama gibi futbolun temel enstrümanlarını da çok iyi kullanıyorlar. Örneğin Avrupa’ya giden ABD’li oyuncular artık kendilerini ispatlamak için değil, takımlarının en önemli futbolcuları olarak forma giyiyorlar. Tim Howard, Geoff Cameron, DeAndre Yedlin, Alejandro Bedoya, Christian Pulisic bu isimlere örnek. Öte yandan iyi bir ‘ülkeye kazandırım’ sistemi kuran ABD’liler, John Brooks ve Fabian Johnson’u Almanya’dan, Matt Miazga’yi Polonya’dan Lee Nguyen ise eski düşmanları Vietnam’dan kaptılar. U19 Takımlarında forma giyen Ankaralı Arda Bulut da yıllar sonra ABD forması ile görürsek şaşırmayacağımız isimlerden. Mix Diskerud gibi takıma ne katkı vereceği bilinmeyen ve ancak New York’ta film yıldızı muamelesi gören bir isimden neyse ki yıllar sonra vazgeçtiler. En büyük handikap, Jozy Altidore’nin sakatlanması ve Copa America’yı kaçıracak olması.

14564679741784

Previous:

Madrid Meydan Muharebesi

b grubu -

Next:

Copa America 2016: B Grubu

You may also like

Yorum Yap