Copa America 2016: B Grubu

26 Mayıs of 2016

Peru eğer 2018 Dünya Kupası Grup Elemelerinde oynadığı 6 maçta sadece 4 puan toplamamış olsaydı, son turnuvadaki üçüncülükleri ışığında B Grubunun gizli favorisi diyebilirdik ancak hem Brezilya hem de Ekvador karşısında şansları pek yok. Dördüncü takım olan Haiti’yi kâğıt üzerinde bile ciddiye alamıyoruz. (Eğer tam tersi bir performans gösterirlerse yazının bu bölümü birkaç ay sonra sosyal medyada en çok paylaşılan görsel olur…)

brezilya

BREZİLYA

1997-2007 yılları arasında 7 defa Copa America düzenlendi. Brezilya bunların 4 tanesinde şampiyon oldu. Bu şampiyonluklar da 2-2 art ardaydı… Ancak 2007’de yine Dunga yönetiminde finalde ezeli rakipleri Arjantin’i 3-0 yenerek aldıkları kupadan sonra hiçbir turnuvada yarı final dahi göremediler. Arada evlerinde düzenlenen Dünya Kupası hezimetini de düşünürsek 2011’den bu yana Brezilya’ya bir şeyler olduğu kesin. Bunun sebebi, Fenomen Ronaldo’dan sonra üst düzey bir forvet çıkaramamış olmaları mı, Taffarel ve Dida geleneğinden uzaklaşan kaleci profili mi, Kaka, Ronaldinho tipi sorun çözen yeni bir 10 numara bulamamaları mı bilemiyoruz. Kaçınılmaz favori oldukları kupa kadrosunda Kaka da var; Dunga da sorunu benim gibi dünmüş olabilir. Neymar, Brezilya’da düzenlenecek olimpiyatlar için bu kadroya alınmadı ancak Firmino, Coutinho, Teixeira, Wilian onun açığını hep beraber kapatmaya çalışacaktır. Yeni Neymar; Gabriel ya da daha sık duyulacak ismiyle Gabigol de kadroda. İyi bir kadro ile geliyor Brezilya. Çeyrek finalde de elenirse, kupayı da alırsa aynı derece de şaşırmayız.

haiti

HAİTİ

Ocak ayında Trinidad & Tobago’yu yendiler ve Copa America’ya katıldılar. Panama ile birlikte eleme oynayarak gelen Haiti turnuvanın en zayıf takımı. Haklarında yeterince bilgi sahibi olmak için fazlasıyla boş zaman ve araştırmacı ruha ihtiyaç var. Ya da Haitili olmaya ki ülkelerinde bile futbolla ilgilenme oranı %50. Avrupa futbol piyasasından sağ bek Reginal Goreux (Standard Liege) ve sol kanat Wilde-Donald Guerrier (Wisla Krakow) bildiğimiz futbolcular. Kendi takımlarında rotasyon oyuncusu olsalar da üst seviyede oynuyorlar. 1461 Trabzon kadrosunda olan ancak lisans sorunu nedeniyle ligin ilk yarısını kaçıran Kervens Belfort da turnuvada boy gösterecek. Takımın değerli oyuncularından birisi de 2010’da yaşanan büyük depremden sağ olarak kurtulan James Marcelin. Eğer oynarlarsa dikkatli izleyeceğimiz isimler ise PSG altyapısındaki Stephane Lambese ve Bordeaux altyapısındaki Bryan Alceus olacak. Ne diyelim, başarılar Haiti!

ekvador

EKVADOR

Şu bir gerçek ki Ekvador artık hafife alınacak bir takım değil. Mesela Türkiye ile olası bir maçında yorumcuların ‘Ekvador’u yeneriz’ demeleri ile İzlanda bize 30 kere gelse 1 gol atamaz demesi aynı şey olur. Hatta İzlanda bize 3 atmıştı, Ekvador 5 bile atabilir! Dünya sıralamasında 12’ye kadar yükseldiler ki bunu, her turnuva döneminde Brezilya, Arjantin, Şili, Uruguay gibi takımlarla 4 defa karşılaşarak başardılar. B Grubunun Brezilya ile birlikte favorisi. Aynı zamanda turnuvanın da favori 5 takımından birisi. Ağırlıklı olarak kendi liglerinden ancak fiziksel kalitesi çok üst düzey bir kadroları var. Ayrıca Antonio Valencia, Enner Valencia, Felipe Caicedo, Jefferson Montero gibi kendini ispatlamış oyuncuları var. 2018 Dünya Kupası Elemeleri için mücadele ettikleri grupta Uruguay’la birlikte 13 puan yaptılar ve ikinci sıradalar. Geçen yıl ki kupada gruptan çıkamamaları da onları bu turnuva için ateşliyor. İlk maçlarını Brezilya karşısında oynayacaklar ve eğer yenilmezlerse önleri açık diyebiliriz.

peru-football

PERU

Peru kadrosu açıklandıktan sonra hemen herkes şöyle bir göz atıp ardından ‘Ctrl+F’ yapmış ve çıkan kutucuğa ‘Farfan’ yazmıştır. Ama sonuç kırmızı bir zemin üzerinde 0/0 olarak çıkıyor. Çünkü teknik patron Ricardo Gareca ülkenin en popüler futbolcusunu Copa America kadrosuna almadı. Farfan bununla ilgili sadece, “Takıma başarılar diliyorum” demekle yetindi ama onun kadroda olmaması Falcao’nun olmaması gibi bir şey değil. Belli ki Gareca artık kadroyu yenileme kararı aldı ve Pizarro, Vargas, Ascues, Advincula, Zambrona gibi isimlerin de çağrılmaması bunu işaret ediyor. Peru yenilenirken kimsenin de takımdan bu turnuvada başarı beklememeli. Eğer başarı gelirse bu sürpriz olur. Zira takımda Tapia ve Guerrero dışında başarıya dair umut veren pek de kimse yok…

a grubu -

Previous:

Copa America 2016: A Grubu

c grubu -

Next:

Copa America 2016: C Grubu

You may also like

Yorum Yap