Copa America 2016: D Grubu

26 Mayıs of 2016

Geçen senenin iki finalisti bu sefer grup aşamasında karşılaşıyor: Arjantin ve Şili. Peki, garibim Panama ve Bolivya’nın ne günahları vardı… Geçen seneki turnuvada gruptan çıkarak önemli bir başarı gösteren Bolivya’nın bu sefer şansı düşük ama en azından Panama’nın üzerine çıkıp en iyi 3. olarak bir üst tura yükselebilir. Tabi bunda Arjantin ve Şili’den puan alıp almaması da önemli bir etken olacak. Arjantin’in bu grubu lider bitirmesi zor. Şili içinse Arjantin’i yenmez kolay olmayacak. O zaman hesap makineleri çıksın…

Bolivia

BOLİVYA

1997’de katıldığı turnuvadan sonra 2015 yılındaki Copa America’da Ekvador’u 3-2 yendikleri maç, bu turnuvada 18 yıl sonra kazandıkları ilk maç olarak tarihe geçti. Bu galibiyet onları gruptan çıkarmayı da başarmıştı. Ancak 2018 Dünya Kupası Grup Elemelerinde oynadığı 6 maçtan sadece 3 puan çıkardıklarını düşününce pek de kendilerini geliştirmediklerini kabul etmek lazım. Grupta 1 maç kazandılar onu da zaten hâlihazırda sonuncu olan Venezuela’ya karşı. Takımın en önemli silahı Çin’de Yatai takımında oynayan Marcelo Moreno Martins. Daha önce Werder Bremen ve Shakhtar gibi takımlarda da oynamıştı. 2016 yılına iyi başladı ve hocası Baldivieso’nun umudu haline geldi. Öte yandan İsveç’te doğan ve İsveç’te büyüyen Martin Smedberg’i de Bolivya forması ile izlemek ilginç olacak.

şili

ŞİLİ

Turnuvalara ‘bir önceki şampiyon’ olarak başlamak her zaman zordur. Üzerinde baskı hissedersiniz ve ister istemez unvanınızı korumak için belki de doğal futbol yapınızdan uzaklaşmak zorunda kalabilirsiniz. Ama Şili gibi kadrosunda ‘winner’ oyuncular bulunduran takımlara bu durum pek yakın değil. Claudio Bravo, Aranguiz, Mati Fernandez, Vidal ve Alexis Sanchez. Oldukça etkileyici isimler. Takımın tamamlayıcı öğeleri ile beraber düşününce de neden son turnuvanın şampiyonu olduklarını tahmin etmek zor değil. Ancak Arjantin intikam, ABD unvan, Brezilya itibar, Uruguay ispat, Ekvador ise takdir peşinde. Şili oldukça formda ve kendine güveni yerinde geliyor ABD’ye. Yıldızları her şeyi belirleyecek. Tek handikapları, henüz takımın alışamadığı yeni hoca Pizzi.

panama

PANAMA

Son dönemde belgeleri ile gündemde olsalar da Haiti ile birlikte Copa America’da herkesin dikkatle seyredeceği iki takımdan birisi Panama. Ne yapacakları merak konusu. FIFA sıralamasında 52. basamaktalar ki bu hiç de fena sayılmaz. CONCACAF Dünya Kupası elemelerinde de Jamaika’nın üzerinde ve hatta 3 puan fark atmış bir şekilde 2. sıranın sahibi oldular. Bu onlara turnuva için ümit verse de hem Arjantin hem de Şili ile aynı gruba düşme talihsizliği yaşadılar. Kadrolarındaki futbolcularından Avrupa geçmişi olan Anibal Godoy, Porto’nun denmeye aldığı Ismail Diaz ve takımın demirbaşlarından Luis Tejada ilk dikkat çeken isimler. Bunun dışında Cummings, Fidel Escobar, Blackburn ve Nurse gibi şakalara açık isimli futbolcuları da takımın bir rengi…

argentina-2016-copa-america-kit-8

ARJANTİN

Arjantin işte.

Bazı takımlar için üzerine uzun uzadıya yazmaya gerek yoktur. Ama işimiz gereği yapmak zorundayız. 2015 finalinde Şili’ye yenilmeleri onlar için acı oldu. 1993’ten bu yana bu kupayı kazanamıyorlar ki Copa America da bu kıtanın ‘Avrupa Şampiyonası’ denebilir. Ancak bu yıl Arjantin en büyük favorilerden. Serie A’da rekor kırarak gelen Higuain, UEFA Avrupa Ligi şampiyonluğunun morali ile Ever Banega, bireysel olarak çok iyi bir sezon geçiren Sergio Agüero, bu sezonun en formda isimlerinden Pastore, Correa, Gaitan, Di Maria, Mascherano ve Messi. Sayarken istemsizce oluşan bir ‘oleeeeeee’ arka sesini hissediyorsunuzdur umarım. Ancak Arjantin’in de bir aşili var ki o da kalesi. Belki de Goycochea’dan bu yana bir türlü istedikleri seviyede bir kaleciye ulaşamadıkları için yaşadılar tüm bu hayal kırıklıklarını… Ancak Messi-Di Maria-Agüero-Higuain hücum hattının neler yapabileceğini varın siz düşünün.

c grubu -

Previous:

Copa America 2016: C Grubu

pereira - kapak

Next:

10 maddede Fenerbahçe neden başarısız oldu

You may also like

Yorum Yap