Dayton Dutch Lions FC

01 Kasım of 2011

Yeni Dünya’ya yeni bir futbol fikri aşılamak için bir araya geldiler. İki Hollandalı girişimcinin kulübü olan Dayton Dutch Lions’ın hikâyesi ilgi çekecek cinsten

Yazar: Fırat Topal

firattopal@hayatimfutbol.com | twitter.com/FlyngDtchmn | 01/11/2011

Mühendislik fakültesinden mezun olup, özel bir şirkette çalışmaya başlayıp 25 yaşına geldiğinizde bir futbol takımı için mülakata gitmek kulağa nasıl geliyor? Ya da bunu CV’nize nasıl yazarsınız? Geçtiğimiz çarşamba günü, Hollanda’nın batısındaki Nieuwerkerk şehrinin antrenman sahaları, 17 yaş ve üstünde, bugüne kadar ailesinden “Ben sana yapma demiyorum, hobi olarak yine yap” şeklinde futbola önyargılı yaklaşan ailelerden yetişmiş ya da içindeki futbol aşkını masa başı işlerle bastırmaya çalışan insanlarla doluydu. Zira 2009 yılında kurulmuş, Ohio, Dayton merkezli Dayton Dutch Lions FC’nin iki Hollandalı sahibi Mike Mossel ve Erik Tammer, takımlarına yeni oyuncu seçmeleri düzenlediler. Armasından, formasına, kulüp binasından teknik ekip ve yönetimine kadar her köşesine portakal sosu bulaşmış bu ilginç kulübün hikâyesini anlatıyoruz bugün.

ddl42009 yılının ekim ayında Tammer Sportmanagement B.V ve Sports Performance and FinFac Beheer B.V firmaları birleşerek, Dayton Dutch Lions FC takımı adı altında ABD liglerinde oynama lisansı almak için bir başvuru yaptılar. Firmalardan ilki, 80’li yılların sonlarında Ajax, AZ gibi takımlarda oynamış, 1991/92 sezonunda Excelsior formasıyla 33 gol atıp Hollanda 2. Ligi’nde gol kralı olmuş Erik Tammer’a ait. Tammer, 1992-96 yılları arasında Heerenveen’de top koşturduktan sonra 2001 yılında futbolu bıraktı. İkinci firma ise bir başka Hollandalı girişimci Mike Mossel’a ait. O da Hollanda’da RBC Roosendaal ve Belçika’da  KFC Turnhout gibi takımların formalarını giymişti. Bu iki isim güçlerini birleştirdikten sonra Kasım ayında yapılan basın açıklamasında, 2010 yılından itibaren takımın ABD futbol liglerinde mücadele edeceği duyuruldu. Mossel, takımın kuruluş amacını “Dünya üzerinde üst düzey liglerde mücadele eden fazla tanınmış Birleşik Amerikalı oyuncu yok. Bunu onların taktik anlamındaki zaaflarına bağlıyoruz. Yani Hollandalılar’ın oldukça yetenekli oldukları bir alana… Bu yüzden bu ülkede, Hollanda ekolüne bağlı bir takım kurmanın yerinde olacağını düşündük” şeklinde açıklıyor.

Twente etkisi

Tabii bu felsefeyle kurulmuş bir takımın planlaması da, aynen fikir babalarının geldiği ülkedeki gibi uzun dönemli. Şu an 8-10 yaşlarındaki gençleri eğittikleri ve bundan 10 yıl sonraki takımın iskeleti için kullandıkları bir akademileri var. Dahası Eredivisie’nin son yıllarda büyüyen takımı FC Twente ile bir de ortaklık anlaşması imzaladılar. Geçtiğimiz yıl, Twente akademisinin danışmanlarından Rene Hake, bizzat Ohio’ya gelerek bazı incelemelerde bulundu ve işbirliğini güçlendirdi. Dutch Lions’ın akademisi FIFA verilerine göre 1.sınıf akademi notunu almış durumda ve giderek profesyonelleşiyor. Altı adet nizami futbol sahasının bulunduğu komplekse yeni yetenek adaylarını çekmek için kentin her yerine poster ve tabelalar asılmış durumda. Özellikle çocuklarını akademiye yazdırmaları için, şehrin yerlisi olan aileleri kapsayan büyük çapta kampanyalar yürütülüyor. Tabii Twente’nin de bu projeden bir kazancı olacak, akademinin bugün ektiği tohumlar meyve verdğinde, onlara ilk alıcı gözüyle bakma hakkı Enschede kulübünde olacak. Avrupa’nın son birkaç yıldaki en sağlam duruşlu başkanlarından Joop Munsterman’ın bir başka müspet icraatı. Bu yıl içerisinde Twente’nin efsane isimlerinden Blaise Nkufo kulübü ziyaret etti. Kısacası Hollanda’daki Twente komünü, kulübe önemli oranda destek veriyor.

Takım geçen yıl ABD futbolunun dördüncü kademesi olan Premier Development League’de üçüncü oldu ve 2011 yılında bir kademe atlayarak USL Pro Ligi’nde mücadele etmeye hak kazandı. Henüz iki yıl önce kurulmuş bir kulübün gidecek daha çok yolu var. Altışar takımdan iki grupta oynanan ligde, Dutch Lions oynadığı 24 maçın sadece ikisini kazanarak grubunda sonuncu oldu.

ddl3

Kulübün her köşesine Hollanda ekolü bulaşmış bir takımdan bahsediyoruz. Renkleri (doğal olarak) turuncu ve Hollanda bayrağında da bulunan beyaz ve mavi… Armada Hollanda Futbol Federasyonu KNVB’nin armasında bulunan aslan figürü bulunuyor. Takımın teknik direktörlüğünü Hollanda’nın orta karar takımlarında uzun süre futbol oynadıktan sonra kariyerini 2010 yılında Dayton’da kapatan Ivar van Dinteren çalıştırıyor. Görevi, toplam 16 yıl Ajax forması giyen bir başka Hollandalı Sonny Silooy’dan devraldı. Van Dinteren bu görevden önce de akademide antrenörlük yapıyordu. Kadroda beş Hollandalı var. Bu oyuncular genelde Hollanda’da kariyerlerine başladıktan sonra, fazla şans bulamamaları sonucu, fırsatlar ülkesine gelmiş olan genç isimler. Takım maçlarını 4 bin kişilik Belbrook’taki Miami Valley Stadyumu’nda oynuyor. Geçtiğimiz yıl 1.500 ortalamaya maçlarını oynadılar bu rakamı oluşturan motivasyon “Orange Legion” adındaki taraftar grubundan geliyor. Bu sezondan itibaren 5 bin kişilik West Carrolton Koleji’ne ait stadyuma geçecekler ve okulla altyapı organizasyonuyla ilgili yeni bir sözleşme imzaladılar.

Gel seçmeye, yaz CV’ye

Birkaç hafta önce 60 kadar katılımcı kulübün seçmeleri için Nieuwerkerk kentinde hazır bulunuyordu. Her birinin cebinden çıkan katılım ücreti 90 euro kulübün kasasına girmişti. Norveç, Almanya, Belçika, Fransa, Hırvatistan gibi farklı ülkelerden futbolcu adaylarının katıldığı seçmeler sonucu seçilen 24 aday ikinci elemelerde yeteneklerini göstermeye hak kazandılar. Aralık ayında yapılacak olan ikinci tur sonucunda seçilecek sekiz futbolcu Dutch Lions’ın kadrolu, mukaveleli, profesyonel futbolcusu olmaya hak kazanacak. Kulüp yönetimi bu alanda talep toplamak için Facebook ve Twitter adreslerini bile kullandı.

Total Futbol’un babası Rinus Michels ve o yoldaki en büyük buluşu Johan Cruijff, 1979-80 yılında Los Angeles Aztecs takımında teknik adam ve futbolcu olarak görev yaptıklarında, bir futbol ülkesi yaratmaktan çok, insanları stadyuma çekmek gibi bir misyon edinmişlerdi. 30 yıl sonra Ruud Gullit, aynı şehirde Galaxy’nin başındaydı ama onun da ömrü bir seneden uzun olmadı. ABD’ye Hollanda ekolünü oturtacak olanlar bu efsane isimler yerine iki serbest piyasa girişimcisi olabilir. Dayton Dutch Lions FC’yi takip etmeyi sürdüreceğiz.

 
Shortest-managerial-tenures-MAIN

Next:

Leroy Rosenior’un hızlı kariyeri

You may also like

Yorum Yap