Deco’nun varisi

16 Ocak of 2015

2010’dan beri Deco’nun bıraktığı 10 numaranın içini dolduramayan Portekiz Milli Takımı, aradığı oyuncuyu yine kadim Sporting akademisinden bulmuş olabilir

 

Yazar: Uğur Karakullukçu

ugurkarakullukcu@hayatimfutbol.com | twitter.com/ukarakullukcu | 16.01.2015

 

Joao Mario 1Başkan Bruno de Carvalho döneminde yüksek maaşlı yıldızlardan kurtulup yüzünü akademisine dönen Sporting, bunun meyvelerini kısa sürede topladı. Geçen sezon beklenmedik bir şampiyonluk mücadelesi verdiler, bu sezon da Şampiyonlar Ligi’nde son ana kadar savaşıp takdir topladılar. Çok daha sağlıklı bir yapıya kavuşan Sporting’in dünya futboluna sunmaya hazırlandığı William Carvalho çok konuşulsa da onun kadar önemli bir diğer yetenek daha bu sezon izleyicilerle buluştu: Joao Mario.

Esasen Porto doğumlu olan Joao, kariyerine Porto altyapısında başlasa da annesinin Lizbon’a taşınmasıyla ülkenin en değerli akademisi olan Sporting altyapısına kaydını aldırdı. U-15 seviyesinden bu yana Portekiz’de tüm basamakları tırmanan Joao Mario’ya ilk fırsatı veren isim ise yabancı değildi: Domingos Paciencia. Henüz 18 yaşındayken Domingos’la A takım formasını giyen Joao’nun kendisini ispatlaması için birkaç yıla daha ihtiyacı vardı. Altyapıda şampiyon olan U-19 takımının kaptanlığını üstlenen Mario aradığı çıkışı ise 2014’ün başında yakaladı.

Sporting B takımındaki performansını bir üst seviyede de gösterebileceğine inandıran Mario, Ocak 2014’te Vitoria Setubal’e kiralık gittiği dönemde çıkışını yaptı. Ligin ikinci devresinde Setubal’e o kadar faydalı oldu ki Paulo Bento gibi kolay kolay seçtiği kadrolarla oynamayan bir hoca bile bu kısa süreli performans üzerine onu Dünya Kupası aday kadrosuna aldı. Beklendiği gibi Brezilya’ya gidemese de bugünlerin sinyallerini çoktan vermişti bile. Lizbon’a dönüyordu.

Sporting’de sezona Andre Martins, William Carvalho ve Adrien Silva’nın arkasında başlasa dahi Joao Mario’nun formayı alması uzun sürmedi. 21 Eylül’deki Gil Vicente maçında ilk kez 11’de şans bulan Mario, maçta fazlasıyla dikkat çekmiş, sezon başında gol yollarında zorluk yaşayan Sporting’e orta sahada büyük katkı sağlayacağının sinyallerini vermişti. O formayı da bir daha bırakmadı.

Joao Mario 321 yaşındaki Mario, hücum odaklı düşünen, oyun görüsü üst düzey olan ve rakip savunma arasında nasıl alan bulabileceğini iyi bilen bir oyuncu. Üstelik en büyük artısı yaşına karşın oldukça sakin ve doğru kararlar veren bir oyuncu olması. Rakip kaleyi de mesafe tanımaksızın denemekten hiç çekinmiyor. İki ayağını da kullanabilmesi de bir başka artısı… Bu kadar özellikle bir isim olması onu Portekiz Milli Takımı adına da kritik bir oyuncu haline getiriyor. Tecrübelendikçe çok daha önemli yerlere geleceği şimdiden kesin gibi. Moutinho ve Meireles milli takım için kritik isimler ancak bu ikisi de hücum odaklı düşünen bir oyun kurucudan ziyade çift yönlü, savunma görevini de aksatmayan isimler. Joao Mario ise Rui Costa’nın, Deco’nun boşta kalan mirası olan Portekiz 10 numarası için şimdiden çok kuvvetli bir aday.

“Her şey o kadar çabuk gelişti ki Cristiano Ronaldo’yla aynı yerde bulunmak bile benim için inanılmaz bir duygu. Gururluyum ve burada olmaya layık olduğumu kanıtlamak için çok çalışacağım” diyordu milli takımdaki ilk basın toplantısında. Gerçekten söylediğini yapar ve bugüne kadar yaptığı gibi iyi çalışırsa Joao Mario, Rui Costa’nın, Deco’nun emanetinin yeni varisi olacak yeteneklere sahip.

Marco-Asensio-celebra-gol-vermell_ARAIMA20140316_0206_1

Previous:

Real’in çalımı: Marco Asensio

kapak

Next:

Sonraki büyük şey

You may also like

Yorum Yap