Delilikle dahiliğin arasında

16 Kasım of 2014

Arjantin’deki iki büyük futbol akımının sahibi olan Cesar Luis Menotti ve Carlos Bilardo’yu tek bünyede birleştiren Marcelo Bielsa, 2010 Dünya Kupası’nda Şili’yle en çok akılda kalan birkaç takımdan birini ortaya çıkarırken şimdi de Athletic Bilbao’yla tekdüzeleşen La Liga’da farklılık yaratmaya çalışıyor

Yazar: Emre Özcan

emreozcan@hayatimfutbol.com | twitter.com/parmamaniac

80’lerin sonu ve 90’ların başında futbol dünyasında hüküm sürmeye başlayan üçlü defansın etkisi çok uzun sürmedi. 90’ların sonuna doğru üçlü defansın üstünlüğünü beklerin revizyonuyla çözen analist teknik direktörler, üstünlüğü tekrar dörtlü defansa geçirmişti ama tam da böyle bir anda, Serie A’nın en rekabetçi ve zorlu olduğu günlerde Fabio Capello’nun Roma’yla elde ettiği şampiyonlukta kenar oyuncusuna dönüşen bekler Vincent Candela ve Cafu’yla üçlü defans tekrar ön plandaydı. Bundan sadece bir sene sonra Japonya ve Güney Kore’de düzenlenen 2002 Dünya Kupası’nda ise şampiyonluğa ulaşan Brezilya’nın da kendi karakterlerine tamamen ters bir sistem olan 3-5-2’yi kullanması şaşkınlığı artırıyordu.

Brezilya o turnuvaya Güney Amerika’nın favorisi olarak gelmemişti ve elemelerde vasat bir performans çizmişti. O dönemin yıldızı Arjantin’di ve Bielsa’nın yönetimindeki Arjantin, bir sene önce dünyanın en iyi milli takımı seçildikten sonra muhteşem bir eleme dönemi geçirmişti. 18 maçın 13’ünü kazanıp üçüncü sıradaki Brezilya’ya 13 puan fark attılar. 1986’dan sonra ilk kez bir milli takım Arjantin halkını heyecanlandırıyordu. Ama işler beklediklerinden çok farklı gelişti. Elemelerde dökülen ve büyük eleştiriler alan Brezilya, harika bir 31 gün geçirirken onların en büyük rakibi Arjantin ise grup aşamasında takılıp ikinci turu dahi göremiyordu. Luis Felipe Scolari’yse şampiyonluk sonrası verdiği ilk röportajda 3-3-1-3’üyle kendisine verdiği ilham için Marcelo Bielsa’ya teşekkür ederek tüm Brezilya’yı şaşırtıyordu. Sambacılar elemelere dörtlü defansla başlayıp istediği futbolu sergileyemeyince Arjantin’in muazzam performansını ve kenar oyuncularını kullanış şeklini değerlendiren Scolari, sistemi üçlü defansa çevirdi ve iki müthiş hücum beki Roberto Carlos ve Cafu’nun önünü açarak Fabio Capello’nun başarı yolunu izledi.

ATHLETIC CLUB BILBAO VS. OSASUNA

Arjantin’den Şili’ye

Annesi öğretmen, babası ise hukukçu olan Marcelo Bielsa’nın kardeşi Rafael Bielsa ise Arjantin’de dış işleri bakanlığına kadar yükselen başarılı bir politikacıydı. Bir diğer kardeş Mary Eugenia Bielsa ise Santa Fe’de vali yardımcılığına kadar yükseldi. Hukuk ve siyasetle çevrili bir aileden gelen Bielsa’nın futbolculuğu seçmesi birçok sporcunun hayatında olduğu gibi zamanında küçük çaplı bir krize neden olmuştu fakat, 25 yaşında sonlanan futbolculukla birlikte bir anda devreye giren teknik direktörlük kariyeri işin düşünsel yönünde çok farklı işler yapacak olan Bielsa’nın aile bağları üzerinden paralellik oluşturmaktan geri kalmadı. Babadan gelen yoğun taraftarlıkla teknik direktörlüğe Newell’s Old Boys’da başladı. Meksika, kısa süreli İspanya serüveni ve Arjantin Milli Takımı’yla devam etti. 2002’deki başarısızlığa rağmen Arjantin’de büyük desteğe sahipken nedensiz bir şekilde istifa etti ve yerine gelen Jose Pekerman’la ülke milli takımı farklı bir döngünün içine girdi. Bu sırada Şili’den aldığı teknik direktörlük teklifini düşünmeden kabul etmesi çok sorgulandı ama Maurisio Isla, Bielsa’yla çıktığı ilk antrenmandan sonra bambaşka bir yola girdiklerini anlamıştı: “Topu hiç kullanmadığımız ve yaklaşık iki saat boyunca konuştuğumuz ilk antrenman sonrasında 12 yıllık özlemi sonlandıracağımızı hissetmiştim.”

2002 öncesinde Arjantin’le olduğu gibi Şili’yle de müthiş bir eleme grubu geçirdi. Arjantin’i resmi bir maçta ilk kez mağlup ettiler. Kolombiya’ya karşı ilk deplasman galibiyetini elde ettiler ve çok uzun bir aradan sonra Paraguay karşısında kazandılar. 18 maç sonunda Brezilya’nın sadece 1 puan arkasındaydılar ve gruptan ikinci çıkarak Dünya Kupası olmadan geçen 2002’yle 2006 sonrasında tekrar finallere gittiler. Başarılı bir grup aşaması sonrasında Hitzfeld’li İsviçre’yi geçerek ikinci tura kaldılar ve bunu başaramasa bile yerel kahraman haline gelen Bielsa, oynanan futbol, alamet-i farikası 3-3-1-3’ü oya gibi sahaya koyan takımı ve yarattığı eğlenceyle rekabetçi bir ortamda da başarılı olabileceğini gösterdi ve Şili’de büyük bir ikon haline geldi. Mark Gonzalez onun Şili’de yaptıklarıyla ilgili şöyle konuşuyor: “İlk geldiğinde onu ve mantalitesini anlamakta çok zorlanmıştık. Ama elemeler sona erdiğinde kendimizi harika bir takım olarak hissediyorduk. Bize tamamen farklı bir kazanma yolunu gösterdi. Mükemmelliyetçi özelliğiyle ondan öğrendiklerimiz bugüne kadarkilerin toplamından fazla olabilir.”

FUTBOL,VENEZUELA/CHILE

Karakter çatışması?

Marcelo Bielsa şimdi aynı yolu Athletic Bilbao gibi çok farklı dinamikleri olan gelenekçi bir kulüpte deniyor ve belki de bu, hayatının en büyük meydan okuması. Bugüne kadar hep tek forvetlere karşı dörtlü defans, çift forvetlere karşı üçlü defans düsturunu benimsemiş bir teknik adam olarak 3-3-1-3’ünü bırakıp 4-2-3-1’e dönüşü ve Bilbao’yu bunun üzerinden yürütmeye çalışması fazlasıyla ilginç. Sezona beş maçta iki puanla başladıktan sonra büyük eleştiriler aldı. Gaizka Mendieta, bugüne kadar tamamen oyunun fiziksel yönü üzerinden bir futbol kültürü oluşturan Bilbao’da yeni bir felsefenin ve “pas, pas, pas” emrinin işe yaramayacağı görüşündeydi fakat son 7 maçta mağlubiyetsiz ilerleyen takım, Atletico Madrid galibiyeti ve Barcelona karşısında çıkan beraberlikle kendine geldi. Uygulanması zor ve özel bir sistem oturtmaya çalışırken bu yapıda oluşacak aksaklıkları çözmek için transfere başvuracak olan Bielsa’nın Bask temeli nedeniyle çok küçük bir havuza sahip olması onun Bilbao’daki işini bir kat daha zorlaştırıyor ama oluşacak sıkıntıları daima farklı oyuncularla çözmeyi ve oyuncudan bağımsız yapıları kurmayı tercih eden Bielsa için bu, çok büyük bir sorun değil.

Athletic Bilbao training

Bay Enteresan

*Yaklaşık 2500 kasetlik çok büyük bir video arşivi olduğu biliniyor. Belki de bu alanda dünyanın en büyük koleksiyonuna sahip. Özellikle kendi altında çalışan Arjantin’li oyuncularla ilgili her ayrıntıyı içeren kasetlere sahip.

*Milli takımlarda seçtiği oyuncuları kamplarda sürpriz bir şekilde kulüplerine geri gönderebiliyor. Bunun nedeni oyuncuları milli takımlara değil de kulüplere ait olarak görmesi ve oynamayacağına karar verdiği oyuncunun takımından uzak kalmamasını sağlamak.

*Athletic’deki odasına futbolcular dahil kimsenin girmesine izin yok. Kulübü gezmeye gelen turistlerin giremediği tek bölge onun odası.

*Athletic’te kendisine güzel bir ev tahsis etmek isteyen yönetimi geri çevirdi ve kulüp tesislerinde kalmak istediğini belirtti.

*Arjantin kariyeri boyunca Batistuta ve Crespo’dan sadece birini sahada tuttu ve bu kuralı asla bozmadı. Aldığı en büyük eleştiriler de daima bunun üzerine oldu.

*Hiçbir şartta birebir röportaj vermiyor. Basınla ilişkileri hep garip fakat röportajı tercih etmiyorken basın toplantılarında her türlü soruya özgürlük tanıması ve bu toplantıları uzun tutması dikkat çekiyor.

*Bir maçta kendisini oyundan atan hakemle ilgili sorulan bir soruya hakemin tamamen haklı olduğunu ve çok terbiyesizce davrandığını söyledi.

*Teknik direktörlük ilhamı için hayvanat bahçesini ziyaret ediyor.

vahid halilhodzic kapak

Previous:

Bir savaş kahramanı: Vahid Halilhodzic

kadah8-1375134704

Next:

Geç yükselen Deniz

You may also like

Yorum Yap