Eto’o’nun volesi

18 Ağustos of 2015

Yazar: Bahadır Bozkurt

bahadirbozkurt@hayatimfutbol.com | twitter.com/luyisfanhaal

Bir gole dair yazılmış en güzel hikâyelerden birine Murat Uyurkulak’ın Har romanında rastlayabilirsiniz. Romanın kahramanlarından Onüç, çok kritik bir maçta şahane bir röveşata ile topu ağlarla buluşturur. Gol o kadar güzeldir ki uzun süre mahalle bu golü aklından çıkaramaz, adeta küçük bir şehir efsanesine döner. Onüç goller atmaya devam etse de, kimseyi memnun edemez. Halk röveşata ister sahanın kralından. Röveşata baskısı bir karabasan gibi oyuncunun hayatına çöker. Onüç kâbusu sonlandırmak adına bomboş bir pozisyonda gol atmak yerine röveşata dener, golü kaçırır. Mahalle linç etmek ister, kız kardeşine tecavüz edilir. Roman kahramanın da belirttiği gibi; bir röveşata hayatını mahveder.

Romanı okurken futbol bilmeyen taraftarların oyuna ne kadar zarar verebileceğini düşünmüştüm. Eminim hikayenin şu özetini okuyan kişi dahil herkes kendini forvet oyuncusuyla özdeşleştirecektir. Ben de öyleydim, ta ki Eto’o’nun bu hafta o gelişine vurduğu voleyi görene kadar.

Transfer sezonuna en hızlı girişi yapan Antalyaspor, ilk kez UEFA Avrupa Ligi’nde boy gösteren Başakşehirspor’un konuğuydu.  Fatih Terim Stadı’nın koridorlarında Erman Kılıç “Sen varken bu pazubandla maça çıkmam” diyerek Kamerunlu yıldıza büyük bir jest yaptığından habersiz ekran karşısına geçtim. İlk dakikalarda Eto’o çalımı basmış ilk şutunda işler yolunda gitmemiş, topu kaleci Volkan Babacan’ın kucağına bırakmıştı. İlk yarı tabelayı değiştiren isim Emrah Başsan olmuştu, ikinci yarının başında ise Arthur Doka. İşte bu dakikadan sonrası bir peri masalı.

Dakika 50’ye yaklaşırken topu alan Eto’o, Norveçli kayakçıları bile kıskandıracak slalomla Başakşehir defans hattından içeri süzülüp, kadifemsi bir plase ile Volkan’ı mağlup ettiğinde keyfim yerine geldi. Bugüne kadar, Avrupa’nın en büyük futbol mabetlerinde gollerini sıralayan Eto’o, Başakşehir semtimizde küçük bir resital sunmuştu.  Bu golden sonra Başakşehir bir karambol golüyle skor tabelasında tekrar eşitliği sağlıyordu.

Kvesic 64’üncü dakikada topu Başakşehir semalarında gezdirerek, penaltı bölgesine doğru ortaladı. Gelişine bir vole, sıcak bir gecede Afrika esintisi… Kulaklarımda “Türkiye’de neden bilim adamı yetişmez” adlı videodaki anneannenin salâvat sesi…

İşte o andan sonra romandaki taraftarların röveşata baskısının, içimde bir Eto’o volesine evirildiğini hissetmeye başladım.  İki fantastik gole imza atan Kamerunlu golcüden bir vole daha bekliyorum. Daha iyisi mi, neden olmasın?

Eto’o’nun golü: http://www.ligtv.com.tr/lig/spor-toto-super-lig/goller/2015-2016/1/mp-antalyaspor/samuel-etoo-16317

yasamakbudegil

Previous:

Yaşamak Bu Değil

tr-veteranlarfutbolligi2

Next:

Türkiye Veteranlar Futbol Ligi kuruldu

You may also like

Yorum Yap