Fatih Sultan Arda!

04 Temmuz of 2015

Yazar: Serkan Akkoyun

serkanakkoyun@hayatimfutbol.com | twitter.com/sakkoyun_

Hayat, içinde mutlu insanların yaşadığı birçok çemberden oluşur. Eğer o çemberlerin herhangi birinin dışında kalırsanız; geçmiş olsun. Bu durumda sizin için iki yol vardır: Ya kendi çemberinizi oluşturacaksınız ya da kaderinize razı olacaksınız. Burada hikâyemiz kendi çemberini oluşturan 19 yaşındaki bir çocuğu konu ediniyor.

Ama önce biraz tarih çalışalım.

Osmanlı şehzadeleri, ki bilirsiniz kendileri padişahların erkek çocukları olurlar ve babalarından sonra tahta çıkarlar, eğitimlerini almak üzere İmparatorluğun bazı önemli illerine gönderilirlerdi. Bunların en önemlileri Manisa, Amasya, Konya, Trabzon, Kütahya, Sivas, Sinop, Muğla, Bursa, İzmit, Eskişehir ve Balıkesir’di. Sancak adını da alan bu şehirlerde şehzadelere devlet işleri ile ilgili eğitimler, din eğitimi ve spor eğitimi gibi önemli dersler verilirdi. Sancakların içinde en dikkat çekeni ise Manisa’ydı. Çünkü Manisa’da çok önemli şehzadeler eğitim alıp tahta çıkmıştı.

Şimdi tarihi biraz ileri sarıp devam edelim…

Süper Lig’in 2005/2006 sezonunun ilk yarısı geride kalmıştı. Galatasaray 41 puanla, 45 puanlı Fenerbahçe’nin arkasında ikinci sırada yer alıyordu. Galatasaray’da Gerets, genç oyunculara şans vermeye çalışsa da kızışan lig serüveni onu maceraya atılma konusunda kararsız bırakıyordu. Bu arada yönetimle yaptığı görüşmede bazı oyuncuların kiralanabileceği konusunda hazırlanan raporu da imzalamıştı. Bu raporda yeni adresleri Manisaspor olan iki isim vardı: Zafer Şakar ve Arda Turan.

Arda-Manisaspor

Birkaç yüz yıl geriye dönüyoruz tekrar.

Osmanlı padişahı II. Murat, Karaman Beyi İbrahim’i yenip, Edirne’ye dönmüştü. Bu sırada Haçlı Ordusunun Tuna Nehrinin güneyinde Osmanlı topraklarını işgal etmeye başladığı haberi gelince yeniden sefer çıkma kararı aldı. Sefere çıktı ve Haçlıları durdurdu. Bu sırada oğlu II. Mehmet’i de Edirne’ye çağırdı. Karaman Beyi üzerine yapacağı ikinci saldırının kararı alındığında ise II. Mehmet’in kendi yerine tahta çıktığını tüm ahaliye duyurmuştu. Ancak henüz çocuk denecek yaşta olan II. Mehmet’in taht serüveni kısa sürdü. Yaşanan kaos üzerine II. Mehmet, babasını yeniden tahta çıkması için o meşhur sözlerle çağırdı. İlk denemede olmamıştı…

Meseleyi artık anladınız…

Arda Turan’ın 2005 yılında Galatasaray A Takımına çıktığında kurduğu hayalleri birçok defa okumuş, dinlemiş, izlemişsinizdir. Ancak bu sadece yarım sezon sürebilmişti. Arda Turan, Osmanlı şehzadelerinin eğitim gördüğü sancakların en önemlisi olan Manisaspor’a kiralandığında hayalleri de yıkılmıştı. Futbolu bırakma kararını babası son anda engellerken bilmiyordu; Fatih Sultan Mehmet ile, Kanuni Sultan Süleyman ile aynı topraklarda pişmeye gönderildiğini. II. Mehmet yani Fatih Sultan Mehmet de tahta ilk çıktığında işler beklediği gibi gitmemişti ve Manisa’ya, sancağa gönderilmişti.

arda gs

Arda Turan, Manisa’da ‘lalası’ Ersun Yanal ile kısa sürede büyük bir yol kat etti. O sezon Galatasaray’a şampiyonluk yolunu açan Fenerbahçe maçında, 2 asist yaptı. O maçta onu izleyen Adnan Polat, Arda’nın duş sonrası saçındaki nem bile kurumadan telefon ekranına düştü ve II. Mehmet’in babasını tahta çağırması gibi çağırdı onu: “Gel…”

Daha sonrası malum…

İkisi de İstanbul’u fethetti.

Arda şimdi İspanya’da tarihi değiştirmeye hazırlanıyor. Türkiye’de yetişmiş bir Türk futbolcusunun gelebileceği en tepe noktalarda dolaşıyor; La Liga şampiyonluğu, Kral Kupası şampiyonluğu, Şampiyonlar Ligi finali… Derken Barcelona, Manchester United, Chelsea onun için sırada. Tarihin en pahalı transferlerinden birisini yapabilir. Çemberin dışında kalmayı kabul etmeyerek, kendi çemberini oluşturdu Arda ve içine; tüm Türkiye’yi sığdırdı.

Gazan mübarek olsun Fatih Sultan Arda!

Bu arada Manisa mı? Manisa, Osmanlı’ya Fatih Sultan Mehmet’i, Kanuni Sultan Süleyman’ı ve daha nicelerini verdi. Türk futboluna da Caner Erkin’i Selçuk İnan’ı Hakan Balta’yı kazandırdı. Şimdilerde sessiz ve sakin. Zaten III. Murat’ın oğlu Şehzade Mehmet’ten sonra da Manisa’ya şehzade gönderilmemişti. Tarih ve tekerrür meselesi işte…

arda atletico

kapak-2

Previous:

Barcelona’da bir Türk: Seyit Cem Ünsal

Yoshinori-Muto

Next:

Alman usulü Japon transferi

You may also like

 • GOZTEPE - MKE ANKARAGUCU MACINI GOZTEPE 2 - 1 KAZANDI. MAC SONUNDA BUYUK SEVINC YASADI. (FOTOGRAF: MUSTAFA KOPRULU / IZMIR DHA)
  08 May

  Tİ-MUR KOSOVALIII

  Profil

  Sezon başlar, 34 maç oynanır, galibiyetler, mağlubiyetler, şampiyon olursun, küme düşersin tüm bunlar olurken bazı ...

 • Fotoğraf: Saycan Sayım
  16 Oca

  İşleyen demir pas mı tutacak?

  Profil

  Muhammed Demirci, futbolun kaybolan yıldızları arasına mı girecek, yoksa girdiği yoldan dönerek bizleri mahcup mu ...

 • aa_picture_20150426_5160759_web
  25 May

  Buraya uzun bir yoldan geldim

  Profil

  Her sıkıntılı kulübün sıklıkla yaptığı gibi Galatasaray da zor günlerinde eski evladına sarıldı. Hayatındaki tüm ...

 • Zlatan Ibrahimovic
  27 Mar

  Buzdolabını sürekli dolu tutan adam

  Profil

  Büyüdüğümüzü anladığımızda, hayatımızı yönlendiren her şeyin çocukluğumuzda yaşadıklarımız olduğunu anlıyoruz. Bu yazı da o büyüyenlerden ...

 1. Türkiye’de bu lakabı almış ilk ve tek futbolcu Fatih Sultan TEKKE’dir. Türk futbolunu kapitalize eden İstanbul’un hegamonyasını yıkan ve hala Anadolu’nun önderi olarak diğer şehir takımlarına örnek gösterilen Trabzonspor’un Trabzonlu yaşayan efsane kaptanlarından biridir. Arda Türkiye için büyük bir reklamdır o yüzden onun başarısı Türkiye’nin başarısı olarak görülebilir. Fakat Türkiye’de bir sultan varsa o da Fatih Sultan TEKKE’dir. Bilgilerinize

Yorum Yap