FC Magdeburg

17 Ocak of 2012

Dinamo Tiflis ile ilk adımını attığımız serinin ikincisi ile karşınızdayız. Bugün Almanya’daki takımların müzelerine baktığımızda Batı ile Doğu arasındaki uçurumda doğunun prestijini sağlayan tek bir takım var: 1.FC Magdeburg

Yazar: Fırat Topal

firattopal@hayatimfutbol.com | twitter.com/FlyngDtchmn | 17 Ocak 2012

Almanya’nın doğusundaki Saksonya-Anhalt eyaletinin aynı zamanda başkenti olan Magdeburg, Almanya’nın en verimli topraklarının yer aldığı bölgelerden birisi olmasına rağmen 2000 yılında Almanya çapında işsizlik oranının en yüksek olduğu şehirdi, zira her beş kişiden biri iş bulamıyordu. Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden sonra batıya ayak uydurmakta oldukça zorluk çeken doğu kesiminde sosyo-ekonomik hayattan aynı seviyede etkilenen futbolda da Doğu Almanya takımları ciddi anlamda gerilediler. Örneğin 1990/91’de son sezonu düzenlenen DDR-Oberliga’nın son beş sezonunda Magdeburg iki kez UEFA Kupası vizesi aldı ama söz konusu sezonda ligi onuncu sırada bitirince Almanya Futbol Federasyonu’nun takımları yeni Bundesliga’ya dağıtmak için bu sezonu baz almasının sonucu futbol piramidinin üçüncü kademesinde kendisine yer buldu. O gün alt liglere dağılan takımların hiçbirisi ülke futbolunda söz sahibi olamadılar. Energie Cottbus ve Hansa Rostock Bundesliga’ya ara sıra gelip gittiler. Dynamo Dresden dördüncü lige kadar geriledi ve geçtiğimiz sezon sonu ancak 2.Bundesliga’ya yükselebildi. 1.FC Magdeburg ise bugün dördüncü kademede, Regionalliga Nord’da düşmeme mücadelesi veriyor.

magdeburg2

Savaşın gölgesinde filizlendiler

1970’lerin başında Doğu Almanya ve Avrupa’yı ufak çapta sallayan kulüp aslında geçmişini çok gerilere dayandıramıyoruz. 1965 yılında kuruldular, ancak bu onlara özgü değil elbet. 2.Dünya Savaşı sonrası Sovyet kontrolündeki bölgelerde, daha önceden kurulmuş birçok kulüp kapatılmıştı. Dynamo Dresden, Hansa Rostock, Dynamo Berlin gibi kulüpler hep 2.Dünya Savaşı sonrasında faaliyet göstermeye başladılar. Magdeburg kenti de kendi içinden, arkaya politik desteği de alıp önemli bir futbol takımı çıkardı. Zaten 1955 yılından beri birçok dalda faaliyet gösteren SC Aufbau Magdeburg’dan ayrılan bir futbol şubesi olarak kurulmuşlardı. SC Aufbau Magdeburg 1964 ve 1965’te iki kez üst üste Federasyon Kupası’nı kazandı. İzleyen yıl Avrupa Kupa Galipleri Kupası ilk turunda rakipleri Galatasaray’dı ve yapılan üç maçın da 1-1 berabere bitmesi sonucu yazı tura atışı yapılmış ve hatta ilk atılan paranın çamur deryasındaki sahada yere dik saplanması sonucu, bir para atışı daha yapılmış, Galatasaray turu geçen taraf olmuştu. İzleyen sezon ise çeyrek finale kadar geldiler. Takım o yıl adını bugünkü haline çevirdi ve yükselişe geçti.

Farklı bir adam: Heinz Krügel

Heinz Krügel

Heinz Krügel

1966 yılında, daha önce Doğu Almanya Milli Takımı’nı da çalıştırmış Heinz Krügel Magdeburg’un başına getirildi. Takım o sırada 2. ligdeydi ama takım Krügel’le hemen ilk sezon tekrar DDR-Oberliga’ya döndü. 1968 ve 1969’da gelen üçüncülüklerin ardından 1971/72 sezonunda tarihlerinin ilk Doğu Almanya şampiyonluğunu kazandılar. O sezon maçlara ortalama 22 bin taraftar gelmişti. Krügel, 1973/74 ve 1974/75’te iki şampiyonluk daha getirdi takıma. 1969 ve 1972’de de Doğu Almanya Kupası’ndan da iki tane daha müzeye eklenmişti. Takım 1973/74 sezonunda ikinci şampiyonluğuna giderken aynı zamanda, önceki sezon kazanılan kupa sonrası Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nda mücadele ediyordu. Doğu Almanya futbol tarihinin Avrupa’ya kendinden söz ettirdiği sezon o kupaya rast geldi.

Trapattoni’nin dize gelişi

1.FC Magdeburg tahmin edildiği gibi kariyerlerinin tümünü bünyesinde geçirecek olan oyunculardan kuruluydu. Her biri Doğu Almanya Milli Takımı’nın da önemli oyuncuları olan Martin Hoffmann, Wolfgang Seguin, Jürgen Sparwasser, Jürgen Pommerenke, Axel Tyll ve elbette kaptan Mafred Zapf gibi isimler 1973/74 sezonunda sırasıyla NAC Breda, Banik Ostrava, PFC Beroe ve Sporting Lizbon takımlarını eleyip Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nda finale ulaştı. Rakip ilk teknik direktörlük denemesini yapan Giovani Trapattoni’nin çalıştırdığı Gianni Riveralı Milan’dı. Kadrosunda, 1962’de Köln ile Bundesliga şampiyonu olmuş Batı Almanyalı Karl-Heinz Schnellinger’i bulunduran Milan’ın iyi dönemleri değildi o yıllar, (Takım 1968-79 arası tek bir şampiyonluk dahi kazanamamıştır) ancak aynı kupayı Milan bir önceki sezon Leeds United’ı finalde mağlup ederek kazanmıştı. 8 Mayıs 1974’te Rotterdam’ın efsane stadyumu De Kuip’ta oynanan maça sadece 4 bin kişi geldi zira birçok Doğu Alman taraftarının Batı Almanya tarafına geçip Hollanda’ya ayak basması nerede ise imkansızdı. Taraftar desteğinden mahrum Doğu Almanlar, buna rağmen Milan’ı Enrico Lanzi’nin kendi kalesine ve Wolfgang Seguin’in attığı gollerle 2-0 mağlup etmeyi başardı ve kulüple beraber ülke tarihinde bir destan yazdılar. Kupayı kazanan takımdan dört oyuncu hemen bir ay sonraki 1974 Dünya Kupası’nda Doğu Almanya Milli Takımı’nın kadrosunda yer aldı. Sparwasser grupta Batı Almanya’nın 1-0 mağlup edildiği maçta tek golü atan isimdi. Kupa sonrası Krügel ve Hoffmann birçok Avrupa takımından teklif almalarına rağmen kulüpte kaldılar.

Bu efsane kadroyla ilgili en ilginç hikâyelerden birisi, bir sezon sonra, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası 2. turunda Bayern Münih ile eşleşmeleri, Doğu Almanya Sosyalist Parti teşkilatının Bayern soyunma odasına dinleme cihazını yerleştirme teklifini, teknik direktör Heinz Krügel’in reddetmesidir. Bayern 3-2 ve 2-1’lik galibiyetlerle tur atlamış, Gerd Müller eşleşmede toplam 4 gol atmıştır.

dinamo-tiflis

Previous:

Dinamo Tiflis

slovan-logo

Next:

Slovan Bratislava

You may also like

Yorum Yap