Futbolun anlatım bozukluğu

23 Mart of 2016

Yazar: Serkan Akkoyun

serkanakkoyun@hayatimfutbol.com | twitter.com/sakkoyun_

Türkiye bir cümle olsaydı, siyasi tarihi onun anlatım bozukluğu olurdu. Ögeleri düzenle, gereksiz kullanılmış sözcükleri at ya da gizli özne… Ama hiçbir zaman gizli özleme. Türkiye de hiçbir zaman özlemini gizlemedi. Özlediği zaman çok bozuldu ama gidişleri beklemediği için arkadan bakmayı bilemedi. O yüzden gidenin arkasından su döktü. Baktığınızda çok anlamsız işte…

Türkiye’nin özlediklerinden bir tanesi de Metin Kurt adında, yalnız mı yalnız bir adam. Aslında hayatı boyunca hep kalabalıklar arasında yaşadı. On binlerin önünde mesleğini icra etti. Sokakta yürürken illa ki birileri yanına gelirdi. Çocuklar, gençler ona bayılırdı. Fakat o kalabalık dünya içinde çok yalnızdı. Çünkü ayağında giyecek ayakkabısı bile olmayan bir ufaklık, bir gün ondan ayakkabı bağcıklarını istediğinde, sahip olduğu şöhretle yoksul insanlar arasındaki derin bağı fark etmişti. İşte o gün, futbolun anlatım bozukluğu olmuştu.

Metin Kurt’u herkes Galatasaray forması ile tanıdı. Takım arkadaşı Bülent Ünder, cenazesinde ‘Forvetti ama halka yakın olmak için kanatlara gider orada oynardı’ demişti onun için. Öldüğünde yaşadığından çok yaşlıydı. Arkasında bıraktıkları; pek parlak olmasa da başarılı denebilecek futbol kariyeri ve defalarca tekrarlanmış futbolun düşün dünyası ile alakalı sözlerdi. Metin Kurt, Türk futbolunun tanıdığı ilk büyük futbol düşünürüydü. Başını çok ağrıtacak olsa da…

Onun hikâyesi doğduğu 1948’de değil 28 yıl sonrasında başladı…

Yıl 1976’ydı ve Metin Kurt, Galatasaray’ın yıldız futbolcusuydu. Aylardan Nisan’dı ve Galatasaray Türkiye Kupası yarı finalinde, şu sıralar popüler kültürün en tanınan simalarından olan Erman Toroğlu’nun da oynadığı Ankaragücü’nü 1-0 yenmeyi başarmıştı. Finale yükselen Galatasaray’lı oyuncuları maç sonunda tatsız bir sürpriz bekliyordu…

Takım finale çıkmıştı ve futbolcular bir yandan bunun sevincini yaşıyorlar bir yandan da final primi olarak hak ettikleri 10 bin lirayı nasıl harcasak diye hesap ediyorlardı. Ancak dönemin idarecisi Turgan Ece, primi futbolculara vermedi. Beklediler, ‘insanlık hali biraz gecikebilir ne var bunda’ dediler. Hesaplarına geçen para, ellerine tutuşturulan çek ya da bir çanta içinde nakit… Hiçbiri yoktu. 28 yaşındaki genç kanat forveti Metin, bir gün karar verdi ve Ece’nin karşısına çıktı.

-Turgan Bey, bizim primlerimiz hala ödenmedi…

-Ne primi?

-Ankaragücü’nü yendik, finale çıktık. Adam başı 10’ar bin lira alacağımız var.

-Yok size prim mirim…

-Nasıl yok? Bu bizim hakkımız. Vermek zorundasınız!

-Zar zor maç kazandınız. Ne oynadınız da para istiyorsunuz. Çık dışarı!

Metin dışarı çıktı. Ama odanın kapanan kapısı, futbol için yeni bir döneme açılıyordu aslında… Metin Kurt o gün, ‘futbolcuların mal değil insan olduklarını’ ispatlama yolundaki ilk mücadelesine adım atmaya karar verdi. Takım arkadaşlarını bir araya topladı. Boyu kısa olduğu için bir sandalyenin üzerine çıktı. Sağ elinin avuç içini bir süre kıvırcık saçlarında gezdirdi ve sol elinin yumruğunu sıkıp, bağırdı: “BOYKOT EDİYORUZ!”

Galatasaraylı futbolcular, Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birisinin futbolcuları, boykota gitmişti. Metin Kurt başlarındaydı ve tüm Türkiye çalkalanıyordu. Aralarında sadece bir kişi yoktu; Fatih Terim. Yıllarca onun sağ görüşlü olmasından dolayı bu boykota katılmadığı ve grev kırıcı olduğu iddia edilse de Metin Kurt bunu yalanladı: “Fatih Terim’in o zaman özel bir meselesi için Adana’ya gitmesi gerekiyordu, o yüzden burada değildi, yoksa bir takım odakların iddia ettiği gibi sevgili Fatih asla takım arkadaşlarını satan bir grev kırıcı değildir, son derece düzgün bir insandır”

Metin ve arkadaşları, ‘faşist general turganiko’ adını taktıkları, rahmetli Turgan Ece’ye başkaldırınca, Ece de buna duyarsız kalmadı ve karşılarına dikildi. Metin’i ‘komünist’ olmakla suçladı ve onunla birlikte hareket eden 5 futbolcuyu kadro dışı bıraktı. Ne komünist olmak suçtu ne de yaptıkları kadro dışı kalmalarını gerektirecek bir şeydi. Sadece hak ettiklerini almak istediler o kadar. Fakat Metin Kurt’un yalnızlığı burada da bitmedi. Giderek azalıyordu Metin. Galatasaray’lı yöneticiler, boykotun daha fazla sürmemesi için önemli bir kişiden yardım istemişlerdi. Bu yardım da işe yaramıştı; “Metin Kurt çok sola kaydı, artık Türkiye’de zor futbol oynar, siz de onunla birlikte olmayın, özür dileyin, bu konuyu kapatalım” diyerek Metin’in yanında kalan son arkadaşlarını da alıp, götürmüştü. O kişi, Abdi İpekçi’ydi ve Metin Kurt ilk büyük ihanetine bir solcu tarafından uğramıştı. Ölene kadar kendisine bu yapılanı unutmadı ve hep dillendirdi: “Asıl ihanet Türkiye’de kendini solcu olarak tanımlayanlardan geldi.”

Devam eden günlerde Metin Kurt çizgiden ve çizgisinden hiç ayrılmadı. Galatasaray kapıları ona kapanınca, protesto için uzattığı sakallarını kesmeden Kayserispor’un yolunu tuttu. Orada da siyasi yazıları nedeniyle pek fazla tutulmadı ve 31 yaşında futbolu bıraktı.

Hayata hep soldan bakan, komünist Metin, Kesmeşeker’in de onun için yaptığı şarkıda dediği gibi, yalnızdı. Yalnız adamlar, yalnızları gördüğü yerde kalabalıklaşırlar. Siyasi olarak çok farklı yerlerde duruyor olsak da, zaman zaman ona olan özlemimi gizlemiyorum. Hem saha içinde hem de saha dışında çok mücadele verdi Metin Kurt. O, futbolun anlatım bozukluğuydu.

*Kafasına Göre dergisinin Ocak/Şubat sayısında yayınlanmıştır.
Salvatore Schillaci, Italy, celebrates  goal versus Argentina in the semi-final

Previous:

Sicliyalı mazlum Toto

kapak

Next:

Demir adam: Luis Enrique

You may also like

Yorum Yap