Futcoin’in mucidi Benfica Scout Şefi Jose Boto

13 Nisan of 2018

Benfica’ya birkaç milyon Euro’ya transfer ettirdiği oyuncuların satışından kulübün kasasına 250 milyon Euro girmesini sağlayan Jose Boto adeta Bitcoin’in futbol versiyonu Futcoin’in mucidi gibi. Şimdi adı Fenerbahçe ile anılıyor. Peki kimdir bu Jose Boto?..

 

Yazar: Serkan Akkoyun

akkoyunserkan01@gmail.com | twitter.com/serkanakkoyun_

 

Fenerbahçe’de Aziz Yıldırım’ın yeniden başkan seçilmesi halinde Benfica’da uzun yıllardır görev alan Scout Şefi Jose Boto’yu altyapının başına geçireceği ve scouting sistemini emanet edeceği haberleri gün yüzüne çıktı. Boto uzun yıllardır Benfica’da görev yapıyor ve özellikle Lindelöf, Gaitan, Witsel, Oblak, Perez, Rodrigo gibi yüksek bonservis bedelleriyle satılan isimleri uygun fiyatlara takıma kazandırmasıyla meşhur. Portekiz dışında hiçbir yerde çalışmayan Boto aslında kariyerine teknik direktör olara kbaşlamıştı. Gelin Boto’yu biraz daha yakından tanıyalım…

Jose Boto 10 yıldan fazla bir süredir Benfica’nın oyuncu izleme ekibinde çalışıyor. Ancak 1996 yılında, Lizbon yakınlarında Alverca ve Sacavenense takımlarında antrenörlük yaparak ‘merhaba’ dedi futbol dünyasına. Kısa bir süre sonra da kendisini Benfica’nın oyuncu izleme komitesinde buldu. Aslında bu duruma şaşırtmamıştı çünkü antrenörlük yaparken bir yandan da yarı zamanlı olarak scouting çalışmalarına yapıyordu. Rakip takımları izleme görevi de kendisindeydi. Yani scout meselesine çok uzak değildi. Alverca’dan Benfica’ya transfer olmak hayallerinin gerçeğe dönüşmesiydi. Onu Benfica’ya taşıyan şey futbola karşı duyduğu yoğun sevgiydi. Kendi söylemine göre; Alverca ya da Sacavenense’yi çalıştırırken bile sanki Barcelona’yı çalıştırıyormuş gibi tutkuyla yapıyordu işini. Çünkü bu sayede bir gün fark edileceğini ve üst seviyelere sıçrayabileceğine inanıyordu. Mottosu; ‘hangi seviyede, ne iş yaparsan yap ama mutlaka tutkuyla yap’tı.

Benfica’ya geldiğinde kendini scouting konusunda tamamen yeterli görüyordu. Bunu şu sözlerinden anlayabiliriz: “Küçük bir kulüpte de çalışsanız, çok büyük yerde de olsanız kendinizi her türlü duruma hazır tutmanız lazım.” Bu sayede de Benfica’daki ilk günlerinde pek fazla zorluk yaşamadı. Oyuncu izleme konusu her zaman ilgisini çekiyordu. Yani dersini iyi çalışmıştı. Bu sayede de her yıl sonunda karnesinde yıldızlı pekiyiler oldu. Ucuza aldırdığı oyuncuları yüksek bonservis bedelleri ile satan Benfica yönetimi onun sayesinde 250 milyon Euro’luk bir gelir elde etti bu zamana kadar. O da hayatını Benfica’ya adadı. Lizbon’da alt lig takımı çalıştırırken aldığı teklifi düşünmeden kabul etmesi, işte bu 250 milyon Euro’luk geliri sağlama imkanı olan yüksek seviyelere çıkması demekti. Benfica’da istediği her şeyi yapabileceğini biliyordu; yaptı da.

Jose Boto'nun keşiflerinden olan Sloven Jan Oblak, Benfica'ya Ljubljana'dan 1.6 milyon euro'ya transfer edilmişti. Kulüpte geçirdiği 4 senenin sonunda 16 milyon euro'ya Atletico Madrid'e satıldı.

Jose Boto’nun keşiflerinden olan Sloven Jan Oblak, Benfica’ya Ljubljana’dan 1.6 milyon euro’ya transfer edilmişti. Kulüpte geçirdiği 4 senenin sonunda 16 milyon euro’ya Atletico Madrid’e satıldı.

Jose Boto’nun scouting meselesine bakış açısı dikkate değer. Bu işin herhangi bir kurs ya da okulda öğretileceğine pek inanmıyor. Boto’ya göre scouting, teoriye dayalı bir çalışma alanı değil. Tamamen pratik üzerine kurulu. Kurslarda ya da okullarda, scouting üzerine ders verecek eğitmenlerin kim olacağı, onların eğitmen olmasına kimlerin karar vereceği durumu içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Boto’ya göre Monchi dışında birinin bunu yapabilmesi pek mümkün görünmüyor. Portekizli, scout olmak için futbolcu izlemekten önce ihtiyaç duyulan başka şeylere dikkat çekiyor: bilgi yönetimi ve kişisel gelişim. Son dönemde sosyal ağlarda ‘scouting’ yapan gençleri eğlenceli ancak bir o kadar da alçak gönüllükten uzak buluyor. Boto ‘ben’ demekten hoşlanmıyor. Ekip işi ve ‘biz’cilik onun için önemli olgular. Bu yüzden hala, zaman zaman antrenörlük yapmayı, ekip yönetmeyi ve kalabalığın içinde olmayı özlüyor.

Boto’nun oyuncu izleme süreci ise bilindik yöntemleri içeriyor. Biraz ekrandan izleme, biraz tavsiye üzerine maçlara gitme, biraz şans keşfi… Uzun ve yorucu; birbiriyle iç içe geçmiş bilgilerin analiz edilmesinden geçen bir süreç. Benfica’daki işleyişle ilgili ise bilgi vermiyor ancak özel bir yazılım kullandıklarını söylüyor. Bu yazılım sayesinde izlenen oyuncuların tüm bilgileri depolanabiliyor ve takibi yapılıyor. (Bilinen ve parayla satın alınan yazılımlardan değilmiş) Öte yandan Boto bize ilginç bir tüyo veriyor: Ona göre dünyada hiçbir kulüp açık bir şekilde oyuncu izlemez. Boto’nun mantığını düşündüğümüzde çıkardığımız sonuç; tüm ‘oyuncu izleme duyuruları’ ya hedef şaşırtma ya da PR çalışması.

Benfica’ya Gaitan, Rogrigo, Perez, Oblak, Witsel gibi isimleri uygun fiyatlara aldıran Boto, yaptıklarını kendisine mal etmiyor. Her şeyi ekip işi olarak görüyor ve kendisinin sadece mesleki konumlandırma olarak bu ekibin başında bulunduğunu söylemekle yetiniyor. Başarılı keşiflerinin yanında başarısız oldukları birçok isim bulunduğunu, bunların da ekip olarak sorumluluğunu aldıklarını vurgulamaktan çekinmiyor. Boto’nun bakış açısı ‘Onu ben keşfettim’ değil; ‘O, benden sonra çok büyük bir futbolcu oldu’ demek yönünde.

fft226_mf11215552

Boto’nun çalışma sistemi doğrudan başkanla görüşmek üzerine. Emirleri başkandan alıyor ve raporlarını da başkan ve yönetime sunuyor. Transferde son sözü de başkanın söylediği bir yapıyı doğru buluyor. Takımın hocası ile görüşmüyor. Ancak onun ne istediğini iyi biliyor ve kesinlikle bunun dışına çıkmıyor. İzlediği oyuncuların kendi takımlarına uygun olup olmayacağını ise tamamen tahmin üzerine kuruyor. Çünkü daha önce de dediğimiz gibi scouting işi ona göre teorilere kapalı bir alan. İşinin en zor kısmını da bu olarak görüyor. Oyuncuları yetenek ve mental olarak gözlemlemede sıkıntısı yok ama Benfica’ya uygun mu değil mi noktasında hata riskini göze almak zorunda kalıyor.

İlginç bir detay; ‘Kendinizi 5 yıl içerisinde nerede görüyorsunuz’ sorusuna ‘Benfica’da görüyorum, eğer hala burası benim için uygunsa’ diye yanıt veriyor ve devam ediyor: “Böylesine bir kulüpten ayrılmak zor. Bana güvenen ve bugün geldiğim noktaya ulaşma fırsatı veren bu kulübe ve başkana şükran borcum var. Ama eğer buradan ayrılırsam; Portekiz dışında bir kulübe gideceğim. Sonra da küçük bir kulüpte antrenörlük yapacağım.”

Cruyff, Guardiola ve Tuchel hayranı olan Jose Boto, başarılı bir Avrupalı scout. Çok fazla ‘özel’ durumu yok. İşini tutkuyla yapıyor ve profesyonelliğe yatkın. Bakalım zaman onunla ilgili bize neler gösterecek…

Samstag 27.04.2013, 1. Fussball - Bundesliga Saison 12/13 - 31. Spieltag in Duesseldorf,
Fortuna Duesseldorf - BV Borussia Dortmund 
Jakub KUBA Blaszczykowski (BVB)  bejubelt hier seinen Treffer zum  0:2

Foto: DeFodi.de +++ Copyright Vermerk DeFodi.de -- DeFodi Ltd. & Co. KG, Wellinghofer Str. 117, D- 44263 D o r t m u n d, sport@defodi.de, Tel 0231-700 500 44, Fax 0231-700 54 90, C o m m e r z b a n k  D o r t m u n d, Kto: 36 11 76 100, BLZ: 440 400 37 // BIC COBADEFF440 // IBAN: DE74 4404 0037 0361 1761 00 // Steuer-Nr.: 315/5803/1864 , USt-IdNr.: DE814907547 - 7% MwSt.

Previous:

Gollerini cennetten izleten adam: Jakub Blaszczykowski

Cheick-Diabaté-2-600x400

Next:

1,94 metrelik dev gülümseme: Cheick Diabate

You may also like

Yorum Yap