Galatasaray’ın ilk yarı reçetesi

01 Ocak of 2016

Sezonun ilk yarısını hüsranla kapatan Galatasaray, ikinci yarıya Mustafa Denizli neşteri ve iddialı transferle hazırlanıyor.

Yazar: Egemen Yıldırım

egmnyldrm@gmail.com | twitter.com/egmnyildirim

Galatasaray için sezonun ilk yarısı kötü olduğu kadar istikrarsız da geçti. Liderle olan 11 puanlık fark, bu durumu fazlasıyla özetliyor. Hamza Hamzaoğlu ile başlayıp Mustafa Denizli ile devam eden süreçte Galatasaray için iyi olan bir noktayı ön plana çıkarmak gerekirse o da hücum oyuncularının bireysel performanslarını saha sonuçlarına yansıtmalarını sayabiliriz. Sneijder ve Podolski önderliğinde Galatasaray hücumları daha akışkan, Selçuk İnan kontrolünde de orta saha Galatasaray’ı ayakta tutan değerlerdi. Bu durum takım oyunu bazında ve özellikle savunma kısmındaki açıkları bir nebze tolere etti saha içindeki performansı kötüden sıyırıp vasat seviyede kalmasını sağladı.

Galatasaray, sezonun ilk bölümünde oynadığı 25’ten fazla maçta kötü bir savunma anlayışına sahipti. Chedjou’nun liderliği ve Denayer’in dinamizmi de savunma sorununa çare olmadı. Zaman içinde bozulan Chedjou-Hakan Balta tandeminin de bunda belirgin bir etkisi var. Tabii forvet oyuncularının yetersizliği de Galatasaray’ı hedeflerinden geri tutan bir başlıca sebep. İki milli forvetin sadece 9 golde kalması Sneijder ve Podolski’nin de oyun konsantresini bozan bir etken.  Son olarak da Yasin Öztekin’in geçen seneden bu yana geri gidişi, takım işleyişini doğrudan etkiledi. Üç sezon önce günümüz futbolunun en belirgin örneklerini sergileyen takımın böylesine vasata dönüşmesi keskin bir değişimin sinyallerini fazlasıyla veriyor.

donk

Galatasaray ikinci yarıda ne yapmalı?

Galatasaray’ın kesinlikle forvet bitiriciliğine ihtiyacı var. Her ne kadar en iyi işleyen dişli hücum hattında bulunsa da kaliteli ve çevresindeki isimlerin performansını yukarı çekecek bir forvetin varlığı topun ön alanda kalmasını ve savunma hattının daha organize olmasını sağlayacaktır. Selçuk İnan’ın yanına monte edilecek savunma yönü kuvvetli orta sahanın -ki bu isim Donk olacak büyük ihtimalle- takım iskeletini ayakta tutarak sertlik getireceği de bir gerçek. Mustafa Denizli hücum mantalitesine sahip bir teknik adam. Fakat bu zamana kadar başarılarını hep savuma gücüyle kazandı. Bu yüzden Galatasaray savunması, ikinci yarıda daha iyi seviyeye gelecektir.

Sayısal eksiklik olarak forvet ve orta saha transferi olmazsa olmaz. Bu sayısal eksiklik kapanırsa zaten oyun kalitesi de yukarıya doğru çıkacaktır. Savunma hattına ise Galatasaray’ın oyuncu ihtiyacı acil değil. Sayısal olarak 5 tane olan stoperler, uyum olarak da daha önceden iyi sinyaller verdi. Sneijder’in sakatlığı bu noktada kritik. Onun durumuna göre hücuma dönük bir orta saha takviyesi de düşünülebilir. Eğer Grosskreutz sorunu çözülürse, Galatasaray’da birçok açığın kapanma şansı da artar. Alman oyuncunun çok yönlü özelliği Galatasaray’a her şeyden önce direnç getirir. Sayısal olarak 3 ismin takıma katılışı Galatasaray’ı rahatlatır. Mustafa Denizli de 2009’daki göz ağrıları Ernst ve Yusuf Şimşek etkisi yapacak isimler arıyordur.

Riyad Mahrez

Previous:

Centilmen Claudio Ranieri’nin zerafet sezonu

mario gomez - beck

Next:

Beşiktaş’ın ilk yarı reçetesi

You may also like

Yorum Yap