Gladbach’ın Sırrı: Lucien Favre

22 Kasım of 2011

Mönchengladbach üç haftadır galip gelirken bu hafta sonu güçlü Bremen’i 5-0 gibi ezici bir skorla yenerek bütün dikkatleri üzerine çekti. Düşmekten mucize eseri kurtulan bu takımın sırrı neydi?

Yazar: Orhan Uluca

Lucian Favre, İsviçre’de şampiyonluklar kazanıp kendisini ispatladıktan sonra bir üst aşamaya Bundesliga’da sezonu onuncu sırada bitirmiş Hertha Berlin’in teklifini kabul ederek geçiş yaptı. Magath’ın Wolfsburg ile fırtınalar estirip şampiyon olduğu sezonun gizli kahramanı da onun çalıştırdığı takım olan Hertha Berlin’di. Öyle ki, ligin bitimine az bir süre kala, 2009 yılının sevgililer gününde, 75 bin taraftarının önünde, Bayern Münih’i 2-1 ile geçerken ligin zirvesine yerleşiyordu. Son çeyreğe şampiyon dahi olabilir umudu ile giren takımı son maçlarda tökezleyince dördüncülükle idare etmek zorunda kaldı. Yeni sezona yeteri kadar iyi başlayamayınca da görevine son verildi. Onun farklılığı bu ara dönemde kendisini geliştirmek üzere gittiği kurslar, verdiği çaba olsa gerek. Zira öyle bir geri dönüşü oldu ki ligin altını üstüne getirdi.

Ligin dibinden zirveye yolculuk

Geçen sezonun (2010/11) 22. haftasında yediği 56 gol ile Mönchengladbach sonuncu sırada yer alırken tüm otoriteler bu takımı lig bitmeden düşürmüştü. Tam da bu noktada olan kulübü kümede tutmak gibi zorlu göreve Lucien Favre talip oldu. O sene ligde kalmayı mucizevi bir şekilde başarması bir yana, bu sezon ligin zirve takımlarının arasında yer alıp bunu ne takımın başına geldiğinde ne de yaz aylarında önemli bir transfer hamlesi yapmadan başardı.

lucien-favre-borussia-moenchengladbach-309444

Favre’nin sırrı defansta

70’lerin efsanesi Mönchengladbach’da göreve başladığında takım 22. haftada 56 gol yemişti. Favre ise geçen sezon 12 hafta sonunda sadece 11 golü kalesinde gördü. Uzunca bir süre minimal skorlarla peş peşe galibiyetler alırken en önemli hedefi gol yememekti. Stratejisinin temelinde diğer takımlardan farklı olarak ileri uç oyuncularının da defansif anlamda önemli bir rol oynamasını sağlaması vardı. İşte bu yüzden golcü özelliği bakımından sorun yaşanmasa da Idrissou top kaybı sonrası topun arkasına geçmediği için Frankfurt’a satıldı. “Şu kadar dakikadır gol atamıyor” haberlerinin öznesi olan Mike Hanke de aynı şekilde gol atamasa dahi bu defansif forvet olarak sahalara geri dönüş yaptı. Maç başına 30 ikili mücadele girişimi ile takımın bu alanda en iyisi olması da merkez forvetinin asıl görevinin altını çiziyordu. Bu artı güç sayesinde Mönchengladbach savunmasını güçlendirirken aynı zamanda pres gücü ile rakip takımın hücum yönünü belirleyebilme avantajına da sahip oluyordu. Orta sahaya yakın tuttuğu geri dörtlüsü ile beraber ofansif aksiyonlarda bulunmayan iki defansif orta sahası merkezi öyle bir savunuyor ki Berlin’de olduğu gibi buradan golü Favre’nin takımı çok zor yiyor. Ligi Hertha Berlin ile dördüncü bitirdiği sezon yediği gollerin sadece yüzde 22’sini merkezden oluşan ataklar sonucuydu ve bu Bundesliga’nın açık ara bu alandaki en iyi istatistiği.

Merkezdeki boşlukların forvetler tarafından yer yer doldurulduğu vakit kenarda her daim rakipten fazla oyuncu bulundurmayı başararak topun en fazla geri kazanıldığı bölgenin kenarlar olması şaşırtıcı değil. Öncülü olan Frontzeck’in Gladbach’ı ligin en fazla kenar ortalarından gol yiyen takımı olurken Favre’nin başında bulunduğu ligin geri kalan kısmında ise takım kenardan yapılan ortalardan tek bir gol dahi yemedi.

Favre’nin yeni Gladbach’ı 1-0 öne geçtiği hiçbir maçı kaybetmedi. Eğer bu takım defans yapmak isterse ona gerekli sayıda gol atmayı başarabilecek bir Bundesliga takımı en azından bugün için yoktur diyebiliriz. 180 gün içerisinde lig sonunculuğundan zirveye yerleşmesi, en çok gol yiyen takımdan en azına doğru geçiş bize gösteriyor ki bu başarının temeli atılan gollerden ziyade yenilmeyenlerdir.

 
akademi sanpiyonu

Next:

Genç Timsahlar avlanıyor

You may also like

Yorum Yap