Göztepe’yi şampiyon yapan 5 madde

08 Mayıs of 2015

Uzun süren sessizlikten sonra tekrar 1. Lig’e yükselmeyi başaran Göztepe’yi bu başarıya götüren 5 hamlesi…

Yazar: Mert Pırlant

Twitter.com/mertprlant

Hasan Türk vurdu Hatayspor kalecisi kurtardı ve Göztepe 10 dakikaya 3 gol sığdırmasına rağmen PTT 1. Lig hayallerine veda etti. Ardından 1 yıl geçti ve Göztepe geri dönmeyi başardı.

Hasan Türk’ün şutunda kaleci Fatih’in son dakikadaki başarılı kurtarışı Göztepe adına şampiyonluk parolasıyla başlanan sezonların travmatik sonlarından biri olarak gözükse de Göztepe tribünde ve kalplerde eksilmeyen inançla yine geri dönmeyi başardı. Eskisine nazaran daha sağlam kulüp yapısı, gönüllerinde Göztepe sevgisini taşıyan yöneticiler ve içimizden biri Mehmet Sepil önderliğinde isyan marşları yazmayı geride bırakıp zafer marşlarının yazılacağı günlere adım adım yaklaşıyoruz..

Geride kalan şampiyonluk sezonunda zaman zaman başlar öne düştü ama inanç hiçbir zaman kaybolmadı. Kırılma anı olarak nitelendirebileceğiz 5 an ise şöyle;

mehmet sepil

1 – Mehmet Sepil’in başkan olması

Futbolun yöneten kısmından geçmiş dönemlerde canı en çok yanan kulüplerden biri olarak Göztepe’de Altınbaşlar sonrası gelecek başkan profili herkes tarafından oldukça merak ediliyordu. Göztepe semtinde adının duyulmuş olmasına rağmen pek çok kişinin tanımadığı Mehmet Sepil ismi ortaya atıldığında Genel Energy Başkanı olmasının ötesinde Göztepe kimliği ile alakalı herhangi bir bilgi bulmak mümkün değildi. Mehmet Sepil, kimine göre Göztepe’nin evladı, kimine göre zor zamanlarda taşın altına elini koymayan başarılı iş adamı sıfatlarıyla Göztepe’nin devrini aldığını duyurdu. Diğer başkanların aksine yaptığı ilk hamle Göztepeli olan insanları kulübün etrafına toplamak oldu. Gönüllü Yönetim Kurulu’nu Fatih Dalan’a emanet edip kulüp içerisindeki çalışan pozisyonlarına da Göztepelileri yerleştirerek unutulan ‘Göztepe’yi Göztepeliler Yönetiyor’ mantığını herkese kabul ettirmeyi başardı. Başarısının özünde samimiyet ve Göztepe sevgisi yatan Sepil Başkan göreve geleli 1 yıldan az bir süre olmasına rağmen ‘Efsane Başkan’ sıfatıyla tarihteki yerini almayı başardı.

Göztepe 2013/14 sezonu sonunda Hatayspor’a 1 gol daha atsaydı ve PTT 1. Lig’e yükselseydi ya da kısaca Mehmet Sepil ortaya çıkmasaydı şu an ne yazıyor olurduk bilinmez. Ama bilinen bir gerçek var ki pek çok kişinin dilinden düşmeyen cümle şu; İyi ki Mehmet Sepil var.

metin diyadin

2 – Suat Kaya’nın gönderilmesi Metin Diyadin’in gelmesi

Geçtiğimiz sezon göreve geldikten sonra 9 maçta 9 galibiyet alarak taraftarın güvenini arkasına alan Suat Kaya yeni sezona ciddi kadro revizyonu ve PTT 1. Lig’in iskeletini oluşturacak oyuncularla başladığını sık sık dile getirse de işlerin hedeflendiği gibi gitmemesi hocanın kredisini bitirdi. Başkan Mehmet Sepil’in yaptığı açıklamayla ‘kararı ben verdim’ çıkışı taraftarda oluşacak çatlak seslerin önüne geçtiği gibi yeni gelecek hoca merakını da arttırmıştı. Suat hocanın özel hayatında yaşadığı sıkıntıların Göztepe kimliğine uymadığına karar veren Mehmet Sepil’in 3 günlük görüşmenin ardından Metin Diyadin ismini açıklaması camiada sevinçle karşılandı. Süper Lig’e çıkan son kadronun kaptanı ve taraftarın sevgilisi Diyadin’in daha önce alt liglerde çalışmak istememesi sebebiyle gerçekleşmeyen kavuşma, başkan Mehmet Sepil’in çabaları sayesinde hayata geçmişti.

 ertugrul arslan

3 – Ertuğrul Arslan

Transferi bittiğinde imza atmak için İzmir’e gelirken sabah sporunu aksatmamak için erken uyanıp uykulu gözlerle kulüp binasına adım attığını duyduğumuzda garip bir sevinç yaşıyorduk. Daha önce yıldız tabir edilen ancak Göztepe’ye gelince dibi gören onlarca futbolcuya şahit olduğumuz için formayı giyip sahada görmeden yorum yapmamayı tercih etmiştik. Kaptan, tarihler 17 Ağustos’u gösterirken Somaspor ile oynanan hazırlık karşılaşmasında ilk kez forma giydi. O gün bile farklı galibiyete rağmen herkesten çok mücadele etmesiyle dikkatleri ilk maçtan üzerine çekmeyi başarmıştı. Sezon boyunca sahada kaldığı her maçta takımın en çok koşanı, mücadele edeni ve yeri geldiğinde rakiplere karşı ayakta kalanı olmayı başardı. Golü yoktu ancak her maç sonunda forması herkesten terli bir şekilde soyunma odasına dönüyordu. Gümüşhanespor maçında savunma oyuncularının yaptığı hataya rağmen 40-45 metre rakibi kovalayıp topun önüne atlaması ligin kırılma anlarından biriydi. Kaptan şampiyonluk maçında sahadan çıkarken onu ayakta alkışlayan 40 bin Göztepeli’nin gönlünden sadece şu geçiyordu: ‘Büyük Kaptan’

inandik

4 – İnandık

“Her şeyden öte sevdik biz seni” temasıyla Pazarspor deplasmanında gelen galibiyetin sevinci camiada yaşanırken kulübün hemen önüne asılan İNANDIK bayrakları camiada ve semtte unutulan bazı gelenekleri hatırlattı. Kulübün ateşlediği fitille İzmir, sarı-kırmızıya bürünürken İNANDIK herkesin günlük yaşantısında en çok kullandığı sözlük olmayı başarmıştı. Güzelyalı’nın her köşesinde bir bayrak sizi karşılıyordu, sokaklarda ise gündem belliydi: Şampiyonluk.

İnanç, başlarda yapay gibi gözükse de kritik haftalar yaklaştıkça stres yüklü maçta geriye düşen takım galip gelene kadar desteğini esirgemeyen, peşinden deplasmana bin kişi giden, şampiyonluk yolundaki tüm acabaları ortadan kaldıran hal almayı başardı. Kulüp inancını taraftara, taraftar da topçulara hissettirince ‘Bataklık’ olarak adlandırdığmız ligden kurtulmayı başardık.

tesis

5- Göztepe Adnan Süvari Tesisleri

Oynanan 34 maç, toplamda yüzbinlerce taraftar, atılan goller, öne çıkan isimler ve gelen şampiyonluk. Bu şampiyonlukta katkısı olan onlarca şey sayılacaktır başkan, teknik direktör, taraftar, futbolcu.  Şampiyonluktaki en büyük paylardan biri ise gizli kahramanın: Göztepe Adnan Süvari Tesisleri’nin.

90 yıllık geçmişinde bir dikili taşı olmayan Göztepe Spor Kulübü 2014/2015 sezonu öncesinde Urla’daki Göztepe Adnan Süvari Tesisleri’ne kavuştu. Görkemli bir açılışın ardından Göztepeli oyuncuların artık antrenmandan sonra duş sırası beklemeyeceği bir tesisi olmuştu. Hatta ve hatta Türkiye’deki en iyi 6-7 tesisten birine sahip olmuştu Göztepe.

“Göztepe gibi bir kulüpte oynamak onur verici” açıklamaları ile gelen futbolcunun 2-3 ay sonra “Abi idman yapıyoruz duş için 2 saat sıra bekliyoruz” bahanesinin arkasına sığındığı günlerin geride kaldığı, yeni tesis planlarının yapıldığı günlerin şampiyonluğa etkisi ilk sıralara yazılır…

2-2

Previous:

Hagi’yi Hagi yapan 10 maç

CJFHKgNVEAI6ECc

Next:

Podolski hakkında bilmeniz gereken 10 şey

You may also like

Yorum Yap