Güzel Adam Süreyya sinemalarda

14 Ocak of 2018

Beşiktaş…Bir çocukluk rüyasıdır. Gençlik ateşidir yandığın.  Kırlar düştüğünde saçlarına hüzün gibidir. Şeref ve Hakkı gibi eski zaman insanıdır ve senin Sebatındır. Sevdiğin kadar sevildiğin yerdir. O çivili ayakkabıları giyince kocaman görünen çocuklarla sevinmek ve gerektiğinde ağlamaktır. Beşiktaş… Bir parça da Süreyya’dır. Malzemeci Süreyya’dır.

Yönetmen: Gökçe Kaan Demirkıran

Metin Yazarı: Gökçe Kaan Demirkıran

Seslendirme: Yılmaz Erdoğan

Özgün Müzikler: Evren Karakul

Yapım: FilmDeney

Dağıtım: Kurmaca Film

Dil: Türkçe

Ülke: Türkiye

Vizyon Tarihi: 09.02.2018

SRCN9070

Süreyya bir İstanbul delikanlısıdır. Eyüp’te doğmuş, Zeytinburnu’nda büyümüştür. Cağaloğlu’nda matbaada çalışmış sonra kendini Yeşilçam’da bulmuştur. Beşiktaşlıdır. Çok sevdiği dayısı onu Beşiktaşlı yaptığında henüz 8 yaşındadır. Semt takımlarında kalecilik yapar. 1970’li yıllarda Beşiktaş zor dönemler yaşarken Süreyya da hayatının en zorlu dönemini yaşar. Kendisi bunu: “Böyle bir hayat işte, yaşadığımız şeyler hep acı dolu” diye tarif eder. Futbolcu olarak formasını giymeyi hayal etmediği Beşiktaş’a malzemeci olarak girmeyi hayal eder. Bu hayalinin peşinden koşar. Sonrası malum, Güzel Adam Süreyya…

Yönetmen Gökçe Kaan Demirkıran Beşiktaş’la iç içe geçmiş bir yaşam hikayesini bizlere sunuyor. Bunu yaparken, kendisi de Beşiktaşlı olduğu halde, farklı bir açıdan yaklaşmaya çalışıyor. Süreyya çok hızlı değişen iki olgu olan şehir ve futbolun içinde, geçmişi simgeleyen ve günümüzde, kaybolduğunu, unutulduğunu düşündüğümüz bazı değerlerin temsilcisi olarak karşımıza çıkıyor. Güzel Adam Süreyya bunu Beşiktaş tarihinin önemli isimlerinin tanıklıklarıyla ifade ediyor ve Süreyya’nın, endüstriyel futbol çağının tam kalbinde yalın bir insan olarak, Beşiktaş’ın değerleriyle birlikte, nasıl simgeleştiğini gösteriyor.

Güzel Adam Süreyya, Fikret Orman, Metin Tekin, Ali Gültiken, Feyyaz Uçar, Les Ferdinand, Gordon Milne, Ricardo Querasma gibi bir çok önemli futbol insanını konuk ediyor. Filmin seslendirmesini ise Yılmaz Erdoğan yaptı.

Güzel Adam Süreyya’nın ana destekçisi Sompo Japan Sigorta oldu.

İdea Jenaratör yan sponsor olarak yer aldı.

Monroe Creative Studio, Stüdyo 5, Core Out of Home, Finans Kartalları, Utopicfarm projeye diğer katkı veren kuruluşlar olarak yer aldı.

Hillsborough

Previous:

Hillsborough: Ölüm kalımdan fazlası

10002

Next:

Charlie’nin gülümseme fabrikası

You may also like

Yorum Yap