Hayalin peşinde, zamanın ötesinde

06 Haziran of 2011

Douglas Smith ismi birçok kişi için çok bir şey anlam ifade etmeyebilir ancak İskoç futbolu için belki de tarihin en önemli kişiliklerinden birisi o. İşte Ferguson’un, Dalglish’in, Moyes’un hocası…

 

Yazar: Salih Demirci

salihdemirci@hayatimfutbol.com / twitter.com/noatsamisa

Sayalım mı İskoçya futbolunun kahramanlarını? Matt Busby, Bill Shankly, Jock Stein… Hoca olarak başarının kitabını yazanlar, hala yanına yaklaşılamayanlar bunlar. Ve futbolcular: Hollandalı Bergkamp’ın adının sebebi olacak kadar iyi golcü olan Denis Law, 78’de Hollanda ağlarını nefis bir golle havalandıran Archie Gemmill ve Kenny Dalglish ile tabii ki tüm bu isimlere göre artık bambaşka bir yerde duran Alex Ferguson. Ona kendi kahramanın kim olduğu sorulduğunda verdiği yanıt, İskoç futboluna dair bilinen genel yargıları kökünden sarsacak kadar çarpıcı ve merak uyandırıcıdır:

“Douglas Smith beni çok etkileyen, harika bir insandı. Bizi yalnızca futbol konusunda eğitmiyordu, aynı zamanda disiplin, tertip, düzen, zamanın doğru kullanımı, küfretmemek, sportmenlik ve nasıl rekabetçi olunur gibi hayat derslerini de zihnimize işliyordu.”

Douglas Smith, Alex Ferguson’ın bugün geldiği noktaya ulaşmasında en çok payı olan insanlardan biri. Old Trafford’un daimi ziyaretçilerindendi, tıpkı Everton maçlarını izlemek üzere neredeyse her maç haftası Goodison Park’a gittiği gibi. Hayatını değiştirdiği bir başka adam olan David Moyes’in üzerinde de çok hakkı vardı, ama her zaman yaptığı gibi hakkını istemiyor, daha fazlasını vermeye çalışıyordu.

Sir Alex Ferguson unveils portrait of Douglas Smith Founder of Drumchaple Amateurs FC, at Hampden Park see press release

Alex Ferguson Hampden Park’ta açılan İskoçya futbolu sergisinde Douglas Smith’in portresi önünde.

Mühendislikten hocalığa

Her şey, ailesi koskoca bir tersane sahibi olan, Cambridge mezunu mühendis Douglas Smith’in askerde ayağını kırmasıyla başlar. Yıl 1950 iken 23 yaşındadır ve yaşadığı kaza nedeniyle amatör futbol kariyeri sonlanmıştır. Futbol hevesini törpüleyecek başka bir yol arar, kilisenin yönlendirmesiyle kurulduğu günden bu yana hiç maç kazanamamış olan bir kasaba takımına maddi katkı vermeye başlar. Geleceği inşa etmeye uzanan yoldaki ilk hamlesi, takım kadrosunu belirleme yetkisine sahip olan yaşça büyük futbolcuları diğerleriyle eşitlemek olur. Artık kontrol Smith’in elindedir ve yetenekli genç futbolcular, kısa zamanda palazlanarak tozu dumana katarlar.

Elde yetenekli bir genç oyuncu grubu vardır, takım kısa zamanda yerel ligin en iyisi olmuştur. Öyle ki, 10 yıl boyunca yarıştıkları şampiyonalarda kazanabilecekleri 20 kupanın 13’ünü almışlardır ve o dönemde Britanya sınırları dahilinde benzer bir dominasyon yaratabilen başka bir takım yoktur. Bu durum, ülke futbolunun kodamanlarının dikkatini çeker. Artık onların maçlarını büyük takım yöneticileri ve yetenek avcıları takip ediyordur. Bu yeni durum, yetenekli oğul sahibi babaların Douglas Smith’in himayesini seçmeye başlamasına sebep olur. Çünkü biliyorlardır ki, Drumchapel Amateurs’te oynayan futbolcular, daima profesyonel kulüplerin radarındadır.

Archie Gemmill scores for Scotland

Archie Gemmill

Smith’in yolu

Herhangi bir antrenörlük eğitimi almamış olan Smith, futbolcuların oyununa asla karışmıyordu. Onlardan kendilerini en doğru şekilde ifade ederek oynamalarını istiyor, asla futbol konusunda telkinde bulunmuyordu. Öğrencilerinin aktardığına göre, yıllar boyunca bir kez dahi bağırmamıştı. Eğer hoşuna gitmeyen bir şey varsa, yalnızca ‘Hayal kırıklığına uğradım’ diyordu ve onu tanıyanlar, eğer söz konusu Douglas Smith’se bu sözü duymanın zaten olabilecek en utanç verici şey olduğunu biliyorlardı. Farkı yaratan, yaptığı en özel iş ise hayatında Glasgow’dan başka şehir görmemiş olan 14-16 yaş aralığındaki çocukları Milano’ya, Moskova’ya, Barcelona’ya götürerek, bu şehirlerdeki kulüplerin genç takımlarıyla hazırlık maçı oynatmaktı. Tüm bunlar 50’li ve 60’lı yıllarda oluyordu, Douglas Smith çoktan zamanın ötesine geçmişti.

Smith hakkında, “Çok zengin olması sayesinde bize yardımcı oluyordu, ama mesele sadece para değildi, bize çok ama çok fazla zaman ayırıyordu” cümlesini kuran Alex Ferguson, bu seyahatlerin ufuk açısı olduğunu söyler. Onun Douglas Smith’le buluşması da bugünkü reputasyonuna yaraşır farklılıkta olmuştur. Herkesin girmeye çalıştığı takıma davet almış, ama okul arkadaşlarından ayrılmak istemediği için reddetmiştir. Bir gün evlerinin kapısı çalar, gelen yaşadıkları kasaba Govan’ın en büyük tersanesinin varislerinden biri olan Douglas Smith’tir. Babası, şehirdeki tersanelerden birinde çalışan genç Alex, ayağına kadar gelen Smith’i kıramaz ve o gün belki de dünya futbolunun tarihi değişir.

Douglas Smith’in Drumchapel Amateurs’ü, bugüne dek asla profesyonel düzeye çıkmadı. Çünkü Smith bunu istemedi, onun tutkusu asla değişmedi. Geçen 50 yılda yetiştirdiği futbolculardan en az 300’ü profesyonel oldu, bunların 29’u İskoçya’da ulusal takıma kadar yükseldi. Ferguson, Dalglish, Moyes, Gemmill, Gray… Hepsi onun öğrencisiydi. Hepsi, hayata dair öğrendikleri pek çok şeyin kaynağının bu küçük amatör kulüp olduğunu söyler. Yıllar boyu bir hayalin peşinde koşan Douglas Smith de der ki:

“Birlikte çalıştığım çocuklardan kendimi en fazla iki ya da üç yaş büyük hissediyorum. Bunun için hep gençlerle çalıştım. Onlar benim hayatımdı ve ben çok şanslı bir adamdım.”

İskoçya futbolunun ‘büyük’ kahramanı Douglas Smith, 2004 yılında 76 yaşındayken hayatını kaybetti.

article-0-00B1751B1000044C-376_634x427

Douglas Smith’in 2004 yılındaki cenazesinde İskoçya futbolunun yapı taşları onu son yolculuğuna uğurladı.

 
kapak-2

Next:

Jimmy Hartwig: Irkçılık ve Futbol

You may also like

 • 000_DV1454487
  24 Nis

  Görüşmek üzere güzel adam…

  Profil

  Onunkisi bir Yeşilçam hikâyesi gibiydi. Yırtık kotlu, kirli sakallı, abartılı gülüşlü Alman, takım elbiseli meslektaşlarına ...

 • kapak
  27 Şub

  Geçmişin gölgesinden kurtulunca

  Profil

  Travmatik bir çocukluk geçiren Memphis Depay, PSV’de aldığı hem mental hem de teknik eğitimle bir ...

 • Harry-Kane-kapak
  20 Şub

  Hurrikane!

  Profil

  Yağmurun hiç eksik olmadığı Londra’da, bu sezon ortasından itibaren bir futbol kasırgası esiyor. Tüm İngiltere’yi ...

 • 8684a9cf8cc34bbda64be0fffdeb13b9
  28 Ağu

  Yeni Agüero: Correa

  Profil

  Uzun süredir Atletico Madrid taraftarlarının görmeyi beklediği, dünya futbolunun şimdiden geleceği çok parlak olarak görülen ...

Yorum Yap