Hayalin peşinde, zamanın ötesinde

06 Haziran of 2011

Douglas Smith ismi birçok kişi için çok bir şey anlam ifade etmeyebilir ancak İskoç futbolu için belki de tarihin en önemli kişiliklerinden birisi o. İşte Ferguson’un, Dalglish’in, Moyes’un hocası…

 

Yazar: Salih Demirci

salihdemirci@hayatimfutbol.com / twitter.com/noatsamisa

Sayalım mı İskoçya futbolunun kahramanlarını? Matt Busby, Bill Shankly, Jock Stein… Hoca olarak başarının kitabını yazanlar, hala yanına yaklaşılamayanlar bunlar. Ve futbolcular: Hollandalı Bergkamp’ın adının sebebi olacak kadar iyi golcü olan Denis Law, 78’de Hollanda ağlarını nefis bir golle havalandıran Archie Gemmill ve Kenny Dalglish ile tabii ki tüm bu isimlere göre artık bambaşka bir yerde duran Alex Ferguson. Ona kendi kahramanın kim olduğu sorulduğunda verdiği yanıt, İskoç futboluna dair bilinen genel yargıları kökünden sarsacak kadar çarpıcı ve merak uyandırıcıdır:

“Douglas Smith beni çok etkileyen, harika bir insandı. Bizi yalnızca futbol konusunda eğitmiyordu, aynı zamanda disiplin, tertip, düzen, zamanın doğru kullanımı, küfretmemek, sportmenlik ve nasıl rekabetçi olunur gibi hayat derslerini de zihnimize işliyordu.”

Douglas Smith, Alex Ferguson’ın bugün geldiği noktaya ulaşmasında en çok payı olan insanlardan biri. Old Trafford’un daimi ziyaretçilerindendi, tıpkı Everton maçlarını izlemek üzere neredeyse her maç haftası Goodison Park’a gittiği gibi. Hayatını değiştirdiği bir başka adam olan David Moyes’in üzerinde de çok hakkı vardı, ama her zaman yaptığı gibi hakkını istemiyor, daha fazlasını vermeye çalışıyordu.

Sir Alex Ferguson unveils portrait of Douglas Smith Founder of Drumchaple Amateurs FC, at Hampden Park see press release

Alex Ferguson Hampden Park’ta açılan İskoçya futbolu sergisinde Douglas Smith’in portresi önünde.

Mühendislikten hocalığa

Her şey, ailesi koskoca bir tersane sahibi olan, Cambridge mezunu mühendis Douglas Smith’in askerde ayağını kırmasıyla başlar. Yıl 1950 iken 23 yaşındadır ve yaşadığı kaza nedeniyle amatör futbol kariyeri sonlanmıştır. Futbol hevesini törpüleyecek başka bir yol arar, kilisenin yönlendirmesiyle kurulduğu günden bu yana hiç maç kazanamamış olan bir kasaba takımına maddi katkı vermeye başlar. Geleceği inşa etmeye uzanan yoldaki ilk hamlesi, takım kadrosunu belirleme yetkisine sahip olan yaşça büyük futbolcuları diğerleriyle eşitlemek olur. Artık kontrol Smith’in elindedir ve yetenekli genç futbolcular, kısa zamanda palazlanarak tozu dumana katarlar.

Elde yetenekli bir genç oyuncu grubu vardır, takım kısa zamanda yerel ligin en iyisi olmuştur. Öyle ki, 10 yıl boyunca yarıştıkları şampiyonalarda kazanabilecekleri 20 kupanın 13’ünü almışlardır ve o dönemde Britanya sınırları dahilinde benzer bir dominasyon yaratabilen başka bir takım yoktur. Bu durum, ülke futbolunun kodamanlarının dikkatini çeker. Artık onların maçlarını büyük takım yöneticileri ve yetenek avcıları takip ediyordur. Bu yeni durum, yetenekli oğul sahibi babaların Douglas Smith’in himayesini seçmeye başlamasına sebep olur. Çünkü biliyorlardır ki, Drumchapel Amateurs’te oynayan futbolcular, daima profesyonel kulüplerin radarındadır.

Archie Gemmill scores for Scotland

Archie Gemmill

Smith’in yolu

Herhangi bir antrenörlük eğitimi almamış olan Smith, futbolcuların oyununa asla karışmıyordu. Onlardan kendilerini en doğru şekilde ifade ederek oynamalarını istiyor, asla futbol konusunda telkinde bulunmuyordu. Öğrencilerinin aktardığına göre, yıllar boyunca bir kez dahi bağırmamıştı. Eğer hoşuna gitmeyen bir şey varsa, yalnızca ‘Hayal kırıklığına uğradım’ diyordu ve onu tanıyanlar, eğer söz konusu Douglas Smith’se bu sözü duymanın zaten olabilecek en utanç verici şey olduğunu biliyorlardı. Farkı yaratan, yaptığı en özel iş ise hayatında Glasgow’dan başka şehir görmemiş olan 14-16 yaş aralığındaki çocukları Milano’ya, Moskova’ya, Barcelona’ya götürerek, bu şehirlerdeki kulüplerin genç takımlarıyla hazırlık maçı oynatmaktı. Tüm bunlar 50’li ve 60’lı yıllarda oluyordu, Douglas Smith çoktan zamanın ötesine geçmişti.

Smith hakkında, “Çok zengin olması sayesinde bize yardımcı oluyordu, ama mesele sadece para değildi, bize çok ama çok fazla zaman ayırıyordu” cümlesini kuran Alex Ferguson, bu seyahatlerin ufuk açısı olduğunu söyler. Onun Douglas Smith’le buluşması da bugünkü reputasyonuna yaraşır farklılıkta olmuştur. Herkesin girmeye çalıştığı takıma davet almış, ama okul arkadaşlarından ayrılmak istemediği için reddetmiştir. Bir gün evlerinin kapısı çalar, gelen yaşadıkları kasaba Govan’ın en büyük tersanesinin varislerinden biri olan Douglas Smith’tir. Babası, şehirdeki tersanelerden birinde çalışan genç Alex, ayağına kadar gelen Smith’i kıramaz ve o gün belki de dünya futbolunun tarihi değişir.

Douglas Smith’in Drumchapel Amateurs’ü, bugüne dek asla profesyonel düzeye çıkmadı. Çünkü Smith bunu istemedi, onun tutkusu asla değişmedi. Geçen 50 yılda yetiştirdiği futbolculardan en az 300’ü profesyonel oldu, bunların 29’u İskoçya’da ulusal takıma kadar yükseldi. Ferguson, Dalglish, Moyes, Gemmill, Gray… Hepsi onun öğrencisiydi. Hepsi, hayata dair öğrendikleri pek çok şeyin kaynağının bu küçük amatör kulüp olduğunu söyler. Yıllar boyu bir hayalin peşinde koşan Douglas Smith de der ki:

“Birlikte çalıştığım çocuklardan kendimi en fazla iki ya da üç yaş büyük hissediyorum. Bunun için hep gençlerle çalıştım. Onlar benim hayatımdı ve ben çok şanslı bir adamdım.”

İskoçya futbolunun ‘büyük’ kahramanı Douglas Smith, 2004 yılında 76 yaşındayken hayatını kaybetti.

article-0-00B1751B1000044C-376_634x427

Douglas Smith’in 2004 yılındaki cenazesinde İskoçya futbolunun yapı taşları onu son yolculuğuna uğurladı.

 
kapak-2

Next:

Jimmy Hartwig: Irkçılık ve Futbol

You may also like

 • aykut kocaman kaqpak11
  03 Ara

  Çare mi çapa mı?

  Profil

  Her ne kadar Aziz Yıldırım devre arası soyunma odasına inerek tüm yaşananları perdeleme teşebbüsünde bulunsa ...

 • kapak2
  09 Oca

  Bir hayali yaşamak

  Profil

  Zeki Demirkubuz sinemayı bıraktı, İsmet Özel şiiri. Gerrard da Liverpool’u bırakıyor; bu kadar yetmez mi? ...

 • Bildnummer: 10600527 Datum: 17.05.2012 Copyright: imago/Christian Schroedter
Kevin Pannewitz (VFL Wolfsburg) - Testspiel VFL Wolfsburg vs. Blau Weiss Neuenhofe auf dem Sportplatz Neuenhofe - Einzelbild,Aktion,17.05.2012,Deutschland,Fußball,Mann,Määnner ; Fussball Ger Testspiel 2011 2012 xdp x0x 2012 quer Test Fußball VFL Wolfsburg Mann Männer Neuenhofe 

Image number 10600527 date 17 05 2012 Copyright imago Christian Schroedter Kevin Panne joke VfL Wolfsburg try out VfL Wolfsburg vs Blue White on the Sports field Single Action shot 17 05 2012 Germany Football Man Football ger try out 2011 2012 x0x 2012 horizontal trial Football VfL Wolfsburg Man Men
  04 Ağu

  Çöpe giden yetenek

  Profil

  Yaşıtları okul takımında olmanın havasını atarken o Hansa Rostock’a transfer olmuştu. Magath’ın bile göbeğini eritemediği Kevin Pannewitz, ...

 • yasin-oztekin-galatasaray-karabukspor-stsl-05042015_1joibptsk77wa1vbob5cqkulxa
  10 Ağu

  Yasin Öztekin hakkında az bilinenler

  Profil

  Hamza Hamzaoğlu’nun gelişiyle birlikte çıkışa geçen Galatasaray önüne çıkan 3 kupayı da kazanmayı başardı. Sarı-kırmızılıların ...

Yorum Yap