Her yer sarı-kırmızı

08 Mayıs of 2015

Profesyonel ligde temsilcisi olmayan illere 25-30 bin kişilik stat yapıp, son 3 maçtaki rakamları görüp hala 15 bin yeter diyenlere selam olsun; Gayya kuyusundan çıktık, çok fena geliyoruz

Yazar: Fatih Güven

twitter.com/gags35

Sene 95, Nazilli’de oynanan Aydın deplasmanı… Merhum Atalay’ın şov yaptığı, Aydın’ı 3-1 yenerek play-off’a kaldığımız maç…

Balçova’dan kalkan otobüsün belki de en ufağı bendim, kulakları çınlasın yanımda oturan Ali Tunak abim bana o gün zamanın gazetesinde okuduğu Çağlayan Sueli’nin bir yazısını anlatmış ve çok etkilenmiştim (Bilmeyenler için Çağlayan Sueli Karşıyaka muhabiriydi). 81 senesinde Karşıyaka ile çekiştiğimizde şöyle yazmış Sueli;

”Kafile ile Muğla’ya doğru yola çıktık. Selçuk’a vardığımızda girişteki iki Karşıyaka bayrağını görünce otobüste bir alkış koptu. İlçe merkezine girdiğimizde ise her yerin sarı-kırmızı bayraklarla süslendiğini görünce kafilenin morali bozulmuştu.”

Bir zamanlar Göztepe Ege’ye hakim, bölgede çok sevilen bir takımdı. Yörenin en iyi topçuları mutlaka Göztepe’ye transfer olurdu (Tire’den Köylü İrfan, Mehmet Aydın, Söke’den Fuji Mehmet, Manisa’dan Koca Kaptan Gürsel Aksel ilk aklıma gelenler). 80 sonrası hızlı düşüş, devamlı Ege liginde oynaması ve o ligdeki dominant yapısını kaybetmesi sonucu bu özelliğini yitirdi.

Günler geldi geçti ve 20 sene sonra yine bir Nazilli deplasmanı…

Maçta aklıma 20 sene evvel açık tribündeki o kulübenin yanına nasıl da 2 bin kişi sığdığımız aklıma geldi, dönüşte de Ali abinin bana anlattıkları.

Pazar akşamı Nazilli dönüşü 1999 ve 2001’de Süper Lige çıkıldığında bile olmayan coşku vardı semtte. O zamanlar bile asılmayan bayrak sayısı bu sefer mevcuttu. Zaman içinde kiracı ya da ev sahibi olarak gelenlerin, gerek A.Ş zamanında çekilen duvarlarla gerek sportif başarısızlıklarla, uzaklaştığı kulüp ile nasıl bütünleştiğini gördük. Kırklareli maçında da Kemalpaşa’dan, Bayındır’dan, çeşitli ilçelerden gelen otobüsleri görünce de mutlu olmuştuk.

Taraftarlarla deplasman yapan, Avrupa’dan gelen taraftarlarına sürpriz karşılama tertip eden, semtte dolaşıp insanlara dokunan, onları dinleyen, üçlü çektiren, bu lige gelebilecek en iyi hocayı getiren, iki sene öncesine kadar rol modelleri Aziz Yıldırım olan diğer kulüp taraftarlarının “keşke bizim başkanımız olsa” dediği Mehmet Sepil başkanımızla, camianın içinden gelen Fatih Dalan ve gönüllü yöneticilerle,  beste fabrikası tribünümüzle, yeniden Ege interlandına hakim olacağımız günleri göreceğimize inancım tam.

Gerisini tek amaçları İzmir takımı yenmek olan, ufak düşünen, bu liglerin gediklisi olup deplasmana giderken o bayrakların altından geçecek olan diğer İzmir takımları düşünsün.

kapak2

Previous:

Bir hayali yaşamak

1450416-31005246-1600-900

Next:

Altın sezon

You may also like

Yorum Yap