Hırvat Messi: Alen Halilovic

21 Mart of 2014

Futbol dünyasının gözü üzerindeydi ve o Barcelona’yı seçti. Hırvatların yeni süper yıldız adayı Alen Halilovic’i Hırvat yazar Aleksandar Holiga’yla birlikte değerlendirdik

Yazar: Uğur Karakullukçu
ugurkarakullukcu@hayatimfutbol.com | twitter.com/ukarakullukcu | 21.03.2014

Arkadan çalan Şampiyonlar Ligi melodisi, futbol dünyasının en gösterişli adamı Zlatan Ibrahimovic ve hevesli gözlerle onun elini sıkmaya çalışan, Zlatan’ın yarısı boyunda 17’lik bir ufaklık… Artık bilginin damarlarımızda aktığı bu çağda elbette hepimiz o ufaklığın gelecek yıllarda büyük takımlarda oynamasını beklediğimiz Alen Halilovic olduğunu biliyorduk fakat bilebileceklerimizin de belli bir sınırı var. Barcelona’nın bonuslarıyla 15 milyon euro ödemeyi taahhüt ettiği Halilovic’i yakından tanımak için bir bilene başvurduk. Uluslararası basında Hırvatistan üzerine yazılarıyla tanınan, FourFourTwo, The Guardian, The Blizzard gibi yayınlarda boy gösteren Aleksandar Holiga’yla Halilovic’i masaya yatırdık.

Halilovic’e geçmeden önce aslında hepimizin merak ettiği soruyu soruyorum, Hırvatistan’dan mantar gibi yetenek çıkmasının bir sebebi olup olmadığını… Değirmenin suyunun nereden geldiği konusunda Hırvatların da pek bir fikri yok, “Keşke bu soruyu cevaplayabilseydim, bu soruya antropolojik ve genetik teorilere girmeden verilebilecek mantıklı bir cevap yok. Hırvatistan’da altyapılar o kadar da üst düzey değil. Çok fazla iyi genç takım hocamız yok, iyi tesisler ya da yerleşmiş bir sistem de. Yine de 4.3 milyon nüfuslu bir yere göre çıkan üst düzey yetenek sayısına bakarsak bunu küçük çaplı bir mucize olarak değerlendirebiliriz” diyor Holiga.

FBL-WC2013-U17-CRO-MAR

Modric’ten ziyade Messi

Alen Halilovic’e döndüğümüzdeyse Holiga bizler için farklı bir resim çiziyor. Bugüne kadar uluslararası basında ve çeşitli bloglarda David Silva’dan Arjen Robben’e, Andres Iniesta’dan vatandaşı Luka Modric’e kadar birçok isme benzetilen Halilovic için doğru örneğin Messi olduğunu söylüyor Hırvat yazar. “Halilovic’in doğal yetenekleri onun ileriye yakın veya kanatlarda oynamasını gerektiriyor, Modric’le farklı oyuncular. Dinamo Zagreb’in eski sportif direktörü, şimdiki hocası Zoran Mamic onun için ‘Eğer böyle bir şey varsa Messi tipinde’ demişti. Elbette Leo’yla arasında birkaç ışık yılı fark var ancak seviye olarak olmasa da stil olarak ona benzer bir oyun oynayabilir. Elbette Messi bir fenomen, o seviye çok zor ama stillerinde benzerlikler var” diyor.

Dinamo Zagreb’de hangi pozisyonda kullanıldığını sorduğumdaysa, “Üst seviyede daha çok sağ açık olarak kullanıldı ancak benim fikrime göre 4-2-3-1’de ofansif orta saha pozisyonunda veya sahte 9 rolünde çok daha iyi olabilir” diyor Holiga. Halilovic’in fark yaratan en önemli özelliğinin ise topsuz oyundaki içgüdüleri olduğunu söylüyor: “Top tekniği çok iyi ve gerçekten iyi bir sol ayağı var. Şutları hem güçlü hem isabetli olabiliyor, ceza sahası dışından goller atabildiği gibi ‘Messi aşırtması’ diye tabir ettiğimiz stilde de ağları bulabiliyor. Fakat benim görüşüme göre Barcelona’nın onu alma sebebi topsuz oyunda boşlukları okuyabilme becerisi ve içgüdüsü. İspanyolların ‘Ilegada’ dedikleri geriden gelip ceza sahasına koşu yapma konusunda çok özel ve yetenekli bir oyuncu.”

Eksikleri de çok…

Öte yandan Holiga, çok yetenekli bir isim olmasına rağmen Halilovic’e dair çok değerli ve önemli tespitlerini de bizlerle paylaşıyor. “Defansif oyununda çok mesafe kat etmesi gerek, hala fizik olarak zayıf ve toplu oyunda aldığı kararlar zaman zaman takım için en doğrusu olmayabilir. Fakat bunlar genç oyuncular için bilinen eksikler, iyi hocalarla bunların üstesinde gelebilir” diyen Hırvat yazar buna karşın Dinamo’nun onu pazarlamak için çok erken sahaya sürdüğü görüşünde. Holiga, “Bence Dinamo onu çok erken yaşta çok zorladı, bunun sebebi bir başka ‘projeden’ bir an önce milyonlar kazanmaktı. Ayrıca onun inanılmaz potansiyeline rağmen doğru yönlendirilmediğini görüyoruz. Sezon boyunca sadece 2-3 maçta gerçekten çok iyi oynadı denebilir. Sonbahar dönemindeki performansları daha çok Robben’in kötü hareketlerinden derleme bir video gibiydi, her aldığı topla rakibinin içinden geçmeye çalışıp asla ama asla pas vermiyordu” derken son aylarda olgunluk sinyallerini yavaş yavaş verdiğini de ekliyor.

Kardeşleri de futbolcu

Son olarak babası Sejad Halilovic’in bir dönem Türkiye’de oynadığını hatırlattığımda Hırvat yazar Halilovic’in kardeşlerinin de futbolcu olduğunu söylüyor. Holiga, “Ortanca kardeş de Alen kadar ön plana çıkarılmıştı ama şimdilerde aynı seviyede olduğu düşünülmüyor. Bence Alen seviyesinde olmasa da hala iyi olabilir ama kim bilir! Babası Sejad, Alen’le kısa süre de olsa birlikte çalıştı, U-18 takımında onun bir ay kadar hocalığını yaptı ama hemen as takıma çıkardılar. Sejad Halilovic, kendini oğlunun çıkarlarını korumaya adamış bir baba” diyor.

FOTO19

– – –

Sırada kimler var?

-Dinamo Zagreb’in iyi bir akademiye sahip olduğunu ve ülke şartlarında iyi bir bütçe ayırdıklarını biliyoruz. Bu konuda ne söylemek istersin, altyapıdan başka büyük bir yetenek var mı? 

Dinamo’daki çocuklar ülkedeki en iyi çalışma imkanlarına sahip, Dinamo’nun Avrupa’daki varlığı ve finansal durumunun daha iyi olmasının etkisiyle böyle ancak artık en iyi değiller. 17 yaşındaki uzak forvet Robert Muric var dikkat çeken, Manchester United, Ajax ve Borussia Dortmund’un ilgisini çekiyor ancak Muric’in profesyonel sözleşme imzalamayı reddetmesi büyük bir problem. Muhtemelen bedava gidecek. Belki bir de Fran Brodic, o da Muric’e benzer bir oyuncu. Bence Dinamo’nun pilot takımı Lokomotiva’dan 18 yaşındaki sağ açık Marko Pjaca iyi bir oyuncu olacak. Hajduk Split şu anda ülkedeki en iyi yeteneklere sahip… Bazı genç oyuncularının önünde büyük bir gelecek var.19 yaşındaki orta saha Mario Pasalic (Chelsea’yle imzaladı, bu yaz gidiyor) hiç durmadan gelişiyor, 18’lik sağ açık Josip Basic, 16 yaşındaki kanat forvet Nikola Vlasic (Atlet Blanka Vlasic’in kardeşi) ön plana çıkan oyuncular.

 
FBL-ITA-SERIEA-INTER MILAN-GENOA

Next:

Krallıkta sınıf atlama zamanı

You may also like

Yorum Yap