İmparator olmak kolay, insan olmak zor

27 Mart of 2015

Yazar: Varol Döken

varoldoken@hayatimfutbol.com | twitter.com/dokenvarol | 27.03.2015

 

Çok uzun süredir yeni bir mekân yazısı yazmıyordum. Köşenin amacı futbol izlenebilecek yerler yazmaktı aslında ama konsepti yıllar içinde esnettik ve genişledik. Kötü de olmadı, güzel gezi yazıları oldu, Son Baskı’yı tanıttık falan ama artık öze dönmenin zamanı geldi. Dönüşüm de hakikaten muhteşem oluyor. İşte karşınızda Yeni İmparator!

Doldur hancı tebaan olalım

20150317_221353 İmparator, gerçekten benim tam hayalimdeki meyhanelerden. Bu köşede bu tür mekânlara çok yer verdim. Salaş, sade, samimi, ucuz, müdavimleri olan, yemekleri güzel, patatesi el yapımı. İmparator, bu şıkların hepsine uyuyor. Ayak üstü 4-5 masası var, iki tane yanda masa var, küçük bir de asma kat var, daha ne olsun? Ayakta 50-60, oturarak da 20 kişi kadar alır tahminim.

Aslında ben bu sokaktaki Şadırvan’a defalarca gitmiş, Maç Bahane’nin 3. sayısında da yazmıştım. İmparator’un önünden defalarca geçtiğim için de burayı biliyordum. Ama daha önce hiç denememiştim. Geçen hafta Çarşamba akşamı Son Baskı ile Beylerbeyi’nde yaptığımız maçtan sonra Tuncay hadi iki bira atalım diyince, aklıma Şadırvan geldi en yakın. Ama orası çok boştu, ben de Maç Bahane’ye yazarım diye burayı denemek istedim. İyi ki de istedim.

Nasıl gidilir?

Avrupa tarafından geliyorsanız, Kabataş, Eminönü veya Beşiktaş’tan atlayın vapura. Hopp Üsküdar. Yenilenmiş muhteşem! Üsküdar Meydanı’nı geçin, Kadıköy minibüslerinin yanından yukarı doğru çıkarken Uncular Caddesi tabelasını göreceksiniz. Tek yön yazıyor tabelada. Dalın oraya. Bir 250 metre sonra solda göreceksiniz İmparator Meyhanesi’ni. Anadolu’dan geliyorsanız Kadıköy minibüslerine binin dediğim gibi. Marmaray’a da 5 dakika mesafede. Ulaşımı kolayda yani.

Bulamamanız imkansız, üzmeyin beni. En kötü Son Baskı’nın bir maçına seyirci olarak gelin, ben sizi ellerimle götürürüm, söz.

Nasıl bir mekân?

20150317_222712Yukarıda saydım. Salaş bir birahane burası. Düz giriş, arkaya doğru genişliyor. Ayak üstü 4-5 masası var, iki de yanda masa var. Küçük bir de asmakatı var sanırım ama tam emin değilim, o kadar inceleyemedim. Ayakta 50-60, oturarak da 20 kişi kadar alır tahminim.

Girişte ve dükkanın arkasında birer, bir de yanda olmak üzere 3 büyük TV var. Görüntüde hiçbir sıkıntı yok yani. Biz Şampiyonlar Ligi maçı izledik, Digiturk var mı yok mu çok emin değilim. Zaten bizim ligin izlenecek bir yanı kalmadı, siz oturun Barcelona’yı Juventus’u izleyin.

Ne yenir, ne içilir?

Daha yazarken yine o patatesi geldi gözümün önüne. Vay arkadaş diyorum. Elle kesilmiş taze patates gibisini yiyeceğiniz kaç mekân kaldı ki diyorum. Buradan ustaya selam söylüyorum, ellerinden öpüyorum. Anlayacağınız daha merhaba demeden bir duble patates çek diyeceksiniz. Biralar Efes. Fıçıdan olunca idare ediliyor ama şişede Efes sevmiyorum ben artık. Hoş öyle bir patatesin yanına su koysan gider be kardeşim.

20150317_222121Tavuk şiş, çoban kavurma ve ciğer de denedik. Bir de patlıcanlı meze. Hepsi iyi ama ciğerde patates gibi bayram var. Boşu yok yani mekânın. Sizi üzecek bir yemeği yok. Kapayın gözü, daldırın çatalı kaşığı…

Bira dedik, rakı da var elbet, biz içmedik, içene afiyet olsun kan şeker olsun. Ötesine geçmedim daha, geçersem onun da notunu düşerim.

Benim adım David Luiz, ben bu oyunu bozarım

Bizim İmparator’da olduğumuz akşam Chelsea-PSG maçı vardı. 10 kişi kalan PSG, David Luiz ve Thiago Silva’nın golleriyle rakibini elemeyi başardı. Ben Mourinho’yu severim ama ona fena kapak oldu bu maç. Gerçi ben patatesime bakarım arkadaş, David Luiz mi ödüyor bizim biraları?

Aylar sonra bir mekân yazısıyla burada olmak güzeldi. Bir iki geri bildirim alsam, bir ‘‘abi gittim içtim yedim çok beğendim!’’ duysam daha nereler yazarım size ama, hiççç. Neyse okuyana okumayana, gidip deneyip mutlu olana, hiç gitmeyene, yazının ilk paragrafında ulan gene mi yazmış bu diyenine kadar herkese selam olsun; pommesfrites satılan süslü sosyete salonları sizin, elle patates doğranan meyhaneler bizim olsun.

İmparator Bira Salonu: Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cad. No:59/A – Üsküdar – 0216 5325203

kapak

Previous:

Yeni yıl Belgrad’da izlenir

RnwULVYnI22hukN9WVBZYq0VzkcuZPcIqibJGTRhdY0

Next:

Uykuluk mevsimi

You may also like

  1. dün akşam ordaydık, duble patates ve üçer 50cl Efes yuvarladık, mekanı çok sevdim çalışanlar iyi ve taze salatalık, salatalık turşusu ve bolca maydonoz olan bir tabakta ikramlarıydı. fiyatlarda gayet uygun

Yorum Yap