Josef de Souza neden alındı?

13 Ağustos of 2015

Yazar: İlker Yılmaz

ilkeryilmaz@hayatimfutbol.com | twitter.com/ilkeryilmazz

Geçtiğimiz sezonun mental yorgunu Fenerbahçe, sözleşmesi sona eren tüm oyuncularını göndererek zinde bir takım oluşturma yoluna gitti. Bu uğurda takımın tecrübeli ve hala katkısı olabilecek isimler bile feda edilirken yerlerine şöhretli, kariyerli futbolcular dahil edildi. Bütçenin yetmediği yerde alternatifler kiralık, tutarsa tutar yapıda takviyeler yapıldı. Sonuç olarak kamuoyunu memnun eden bir takım oluşturuldu. Sarı-lacivertliler teknik olarak ise yıllardır süregelen 4-2-3-1 veya 4-3-3 formasyonunun dışına çıkmayı başarabilecek daha alternatifli de bir kadro da kurdu. Kısacası takım planlamasında geçer not almıştı. Kafalardaki ‘olursa iyi olur’ denilecek bir orta saha transferi vardı, o mevki de Ozan Tufan ile dolduruldu.

Emre neydi?

Emre Belözoğlu’nun takım kaptanı olması, futbolculara ağabeylik yapması dışında teknik olarak beklentiler oluşturan bir oyuncu. Türkiye futbol tarihinin zirve futbolcularından biri olan Emre, Avrupa’nın 3 büyük liginde (Serie A, Premier League ve La Liga) oynayan tek Türk futbolcu. 34 yaşındaki Emre geçtiğimiz sezon Fenerbahçe’nin 46 resmi müsabakasının 28’inde forma giydi. Yani 4140 dakikanın 2035 dakikasında sahada kalmış. Yarısından az. Bu 46 maçın 11’i Türkiye Kupası’ydı. Tecrübeli oyuncu dinlendirilerek kupada sadece 1 devre, 45 dakika süre aldı. Pek tabii ki lig daha önemli, 34 yaşındaki bir oyuncuyu kupa maçında oynamak yerine ligde değerlendirmek daha doğru. Emre’nin lig performansına bakalım; ligde 34 hafta var, 3060 dakika. Emre ise 26 maçta 1903 dakika süre almış. Yani Emre, 1154 dakika sahada yokmuş, bir başka deyişle yaklaşık 13 maç.

Sonuç olarak takımda teknik olarak son derece kilit bir rol alan, hem defansif hem ofansif anlamda güven veren, pas alışverişini kontrol eden ve tempoyu ayarlayan Emre Belözoğlu Fenerbahçe’nin lig maçlarının 3’te 1’inden fazlasını kaçırmış. Zaten Emre konusundaki kulübün problemi de daha çok buydu. Sarı-lacivertlilerin Emre’nin verdiği katkıyı verebilecek ama daha çok süre alacak bir oyuncu ihtiyacı vardı.

emre

İhtiyaç neydi?

Alternatifli ve maç içerisinde de dönüşümü yapılacak bir kadro kuran Fenerbahçe son olarak Ozan Tufan’ı kadrosuna kattı. Ozan Tufan orta sahanın dışında sağ bek, sağ önde de oynayabilecek bir oyuncu. Ne var ki Ozan, sarı-lacivertlilerin ne sağ önünde oynayabilecek oyun yapısına sahip ne de sağ bekte Türkiye’nin en iyi iki sağ bekini kesebilecek kaliteye sahip. Dolayısıyla onun için tek ve zaten en iyi oynadığı yer olan orta saha göbeği kalıyor. Lakin burada da Mehmet Topal, Raul Meireles ve Josef de Souza gibi uluslararası arenada da sıklıkla boy göstermiş tecrübeli ve etkili isimler var. Kabaca baktığımızda Fenerbahçe’nin defansif anlamda bir oyuncuya değil geçtiğimiz sezon da eksik kaldığını gördüğümüz Emre Belözoğlu tipinde birine ihtiyacı vardı. Hele ki Josef de Souza da zaten alınmışken…

Emre Belözoğlu ile Ozan Tufan arasındaki farkı rakamlar da ortaya koyuyor;

oz-em

Her ne kadar Fenerbahçe ile Bursaspor birbirinden farklı bir futbol mentalitesiyle oynasa da rakamlar en azıdan bize bilgi verebilir. Adından sıkça övgüyle bahsedilen Bursaspor ligin en fazla gol atan takımıydı. Maç başına yaklaşık 2 gol atan yeşil-beyazlılar, bu gollerin %67,3’ünü (Fenerbahçe %61,7) cepheden kaydetti.

Ozan Tufan’ın Bursaspor içerisindeki rolü ise bu gollere direkt katkıda bulunmak değildi. İnce işleri Belluchi ve Josue gibi oyuncular yapıyordu. Fenerbahçe’de ise bu görev Emre Belözoğlu’ndaydı. Rakamlara baktığımızda da Emre, Ozan’dan daha çok topla oynamış, daha fazla ceza sahasına ve hücum bölgesine top göndermiş. Ozan’ın direkt olarak skora katkısının çok da fazla olmadığı aşikâr.

Ozan Tufan 20 yaşında, 10 kez Türkiye Milli Takımı’nda forma giymiş, sadece şampiyonluğa oynayan iki büyük İstanbul takımının da gözdesi ve ihtiyacı olan değil, aynı zamanda Valencia’nın da ilgisine hasıl olmuş bir futbolcu. Kilo ve çabukluk sorununa karşın gelişiminin üzerinde durulan ve çıkışını sürdürmesi halinde de La Liga’ya gidebilecek yetenekte birisi. Josef de Souza da her iki Shakhtar maçında verdiği izlenimle kabaca Fenerbahçe’de oynayabilecek kapasitede olduğunu ispatlayan, muhtemelen sezon sonunda da takıma kazandıranlara teşekkür edilebilecek bir oyuncu. Lakin şu soruyu sorma vakti; Selçuk Şahin ve Emre Belözoğlu gönderildikten sonra neden Josef de Souza alındıysa Ozan Tufan neden transfer edildi? Ya da Ozan Tufan transfer edilecekse neden Josef alındı. Hazır bol keseden para harcanıyorken Emre Belözoğlu yapısında bir transfer yapılamaz mıydı? Birbirine yakın tipte 4 oyuncunun kadroda bulunması biraz lüks. Orta sahaya çeşitlilik katacak bir isim tercih edilseydi Fenerbahçe açısından daha doğru olurdu.

01_Hauptmotiv_Mario_Gomez

Previous:

Willkommen Super Mario!

mustafa denizli-kapak

Next:

Kötü kadro mühendisliğine tecrübe etkisi

You may also like

 • kapak
  19 Ara

  Yol uzun, 500T’yi kaçırmayın

  Analiz

  İstanbul’un en uzun ve meşakkatli güzergaha sahip otobüs hattı 500T’nin son durağında bir futbol takımı ...

 • pirlo
  03 Kas

  Futbolun aktörleri

  Analiz

  “Futbolcu olmak, bir çocuğun gökyüzüne fısıldadığı sessiz duasının ya da ilkokulda yazdığı kompozisyonlarda, öğretmenleriyle paylaştığı ...

 • pereira - kapak
  26 May

  10 maddede Fenerbahçe neden başarısız oldu

  Analiz

  Aziz Yıldırım’ın deyimiyle 70 milyon euro harcanan Fenerbahçe kadrosu neden sezonu şampiyonlukla tamamlayamadı? 10 maddede ...

 • akademi sanpiyonu
  19 Ara

  Genç Timsahlar avlanıyor

  Analiz

  Sessiz, gösterişsiz, abartısız hizmete yönelik bir Akademi…    Yazar: Serkan Akkoyun serkanakkoyun@hayatimfutbol.com | twitter.com/sakkoyun_   ...

Yorum Yap