Joyeux Noel

26 Aralık of 2014

Yazar: Mehmet Ali Çetinkaya

mali.cetinkaya@gmail.com | twitter.com/malicetinkaya | 26.12.2014

2.İskoç Muhafız Alayı’ndan Teğmen Sir Edward Hulse’un “Eğer bu yaşadıklarımızı bir filmde izlemiş olsaydım, ‘kesin uydurma’ der geçerdim” sözleriyle, tarif ettiği 1914 Noel gecesi, 2005 yılında Fransız yönetmen Christian Carion’un senaryosunu yazıp yönettiği Ateşkes (Joyeux Noël / Merry Christmas) adlı filme ilham kaynağı oldu.

Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde “Büyük Üçlü”ye (Oscar, Altın Küre, BAFTA) aday olan Ateşkes, siper savaşlarının tüm şiddetiyle devam ettiği Belçika’daki Ypes Cephesi’nde, 1914 Noel gecesi yaşanan inanılması güç olayları konu ediniyor.

Aralarında sadece birkaç metre mesafe bulunan siperlerden birbirlerini öldürmeye çalışan Alman ve İngiliz-İskoç-Fransız birlikleri, Noel gecesi gayri resmi bir ateşkese imzalarını atarlar. Noel gecesi komutanlara verdiği konserden sonra gizlice cepheye dönüp, siperdeki askerlere moral vermek için şarkılar söyleyen ünlü Alman tenor Nikolaus Sprink’a (Benno Fürmann), kısa bir süre sonra karşı siperdeki İskoç askerleri gaydalarıyla eşlik ederler.

Müzik tınılarının dostluğu, birkaç saat önce birbirlerini öldürmeye çalışan askerlerin tarafsız bölgede çikolatalarını, taze etlerini ve anılarını paylaşmalarına olanak sağlar. Alman bir asker, Fransız düşman askerine, eşiyle balayında gittikleri Paris’i çok sevdiğini ve şimdi nasıl olduğunu sorar. Bir diğer asker birkaç gün önce ele geçirdikleri siperde bulduğu cüzdanın sahibine ulaşır. Diğer iki asker birbirlerine sevgililerinin fotoğraflarını gösterir. Bir başka Alman asker ise cephede başıboş dolaşan kediyi taktığı isimle çağırırken, bunu duyan düşman askeri yanına gelip, şaşkınlıkla, kediye taktığı ismi söyler…

Olanları işiten yüksek rütbeli askerler tarafından, “Askerlerimiz düşmanlarını kardeş zanneder, savaşamazlar” diyerek örtbas ettikleri gerçeklerle ilgili olarak görgü tanığı Onbaşı John Ferguson yaşanan her şeyi özetliyor; “Vay anasını! Küçük bir grup Alman ve İngiliz askeri tarafsız bölgede toplandı. Karanlıkları aşarak, kibrit ışıkları eşliğinde kahkahalar duyduk. Dilimizi konuşmadılar ama işaretlerle anlaştık. Herkes mutluluk sarhoşuydu. Cephede kahkaha atıp konuşuyorduk ama biliyorduk ki, birkaç saat sonra birbirimizi öldürmeye çalışacaktık!”

afis

Futbol Dergisi Sayı 2-2

Previous:

Dersimiz Osmanlıca futbol

kapak

Next:

Asla yalnız yürümeyecek

You may also like

Yorum Yap