Kitap: Tanrı’nın Eli

27 Şubat of 2012

Yazar: Salih Demirci

salihd@hayatimfutbol.com | twitter.com/noatsamisa

Maradona hakkında yeni bir şey söylenebilir mi? Tüm söylenenler duyulmamış olsa da bazı insanların gözünde yarı-tanrı statüsü kazanmış biri hakkında konuşurken ihtiyatlı olmak gerekir; tabii eğer Pele değilseniz. Efsane ve kutsal El Diego öyle bir figürdür ki, futbolculuğu hakkında ileri-geri konuşmak için yalnızca bir-iki insanın hak sahibi olması, ona dair tartışmalara ancak sinek ısırığı etkisi yapar. Zira İngiliz yazar Jimmy Burns de ona ‘gelmiş geçmiş en iyi’ sıfatını atfetmesine karşın Tanrı’nın Eli kitabında yaklaşık dört yüz sayfa boyunca Maradona’yı tartışır, eleştirir, yer yer yargılar.

Kitabın adından da anlaşılacağı üzere yazarın çıkış noktası, 1986 Dünya Kupası’nda yaşanan ‘Tanrı’nın Eli’ vak’ası. Kuşkusuz, tüm dünyada Maradona’ya dair en bilinen hadise budur ve eğer Maradona hakkında yazacaksanız, es geçmeniz mümkün değildir.

faaa1d5760c2c171d517f2612443d9bc

Seçilmiş Kişi

Dönemin koşullarında gerçek bir politik figür olan Maradona, bir savaşın rövanşını futbol sahasında almıştı. Bu kitabın yazarı Jimmy Burns ise söz konusu savaşı Arjantin’de takip eden bir İngiliz gazeteci olmasıyla fark yaratıyor.

Jimmy Burns, Arjantin’de geçirdiği yıllarda ülkenin siyaseti, toplumu ve futbolu hakkında ciddi bir bilgi birikimine sahip olmuş. Bunun yanı sıra sahip olduğu bağlantıların ona araştırmalarında kolaylık sağladığını kitabı okurken kolayca fark etmek mümkün. Ayrıca çocukluğunu Barcelona’da geçirmiş olması da bir diğer artı. Yaşamı iki önemli kavşakta Maradona’yla kesişiyor ve bu sebepten ötürü, Maradona’yı ondan daha iyi anlatabilecek biri olmayabilir.

Yarı-tanrı değil, ‘tümüyle insan’ bir Maradona portresi çizen kitabı Türkçe’ye çeviren Ali Kaftan’a ve onun şahsında bu enfes kitabın futbol külliyatımızda kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürler.

  • Biyografi
  • İthaki Yayınları
  • 22 TL
Shortest-managerial-tenures-MAIN

Previous:

Leroy Rosenior’un hızlı kariyeri

Futbol Dergisi Sayı 2-2

Next:

Dersimiz Osmanlıca futbol

You may also like

Yorum Yap