Komiser Columbo nam-ı diğer Francis Coquelin

17 Nisan of 2015

Yaptığı çıkışla futbolseverleri heyecanlandıran Francis Coquelin, orta sahada üstendiği görevle övgüleri toplamaya devam ediyor. Arsenal’in defansif asayişini sağlayan 23 yaşındaki oyuncu mercek altında

Yazar: Bahadır Bozkurt

bahadirbozkurt@hayatimfutbol.com | twitter.com/luyisfanhaal

Doğru zamanda doğru yerde olmak hayatta başarının sırrını getiren temel unsurlardandır. Doğru zamanda önünüze gelen fırsatları iyi değerlendirmek, gelecek şansı ise sabırla beklemek iyi bir sporcu olmanın temel disiplinidir. İlk şans geldiğinde değerlendirememek, bununla beraber çalışıp yeni şansın doğmasını beklemek ise sporun içerisinde en doğal durumlardan bir tanesidir.

Abu Diaby, Mathieu Flamini ve Mikel Arteta’nın arasındaki forma savaşında “doğru zamanı” beklemek uzun bir bekleyişle eş anlamlı olacaktı. Sezon başında Diaby, Flamini, Arteta ile başlayan ön libero arayışı, Aaron Ramsey, Jack Wilshere hatta Santi Carzola’ya kadar uzanan kabarık bir listeyi beraberinde getirdi.  Jack Wilshere bu alanda en başarılı deneyimlerden bir tanesi olsa da, bir ön libero olduğunu unutup hücuma destek vermesi ile projenin olumsuz sonuçları baş gösterdi. “Bir Patrick Vieria, Gilberto Silva ya da Alex Song kolay yetişmiyor” diye düşünen Fransız menajer Arsene Wenger’in imdadına ise yıllardır başka takımlara kiraladığı; genç yetenek Francis Coquelin yetişti.

Coquelin Kasım ayında Championship’teki Charlton Athletic’e gönderilmişti. Ne var ki Arsene Wenger bir ay sonra fikrini değiştirerek Fransız oyuncuyu geri çağırdı.

Coquelin Kasım ayında Championship’teki Charlton Athletic’e gönderilmişti. Ne var ki Arsene Wenger bir ay sonra fikrini değiştirerek Fransız oyuncuyu geri çağırdı.

Ummadığı anda

Genç oyuncu altyapıdan A takıma yükseldikten sonra sırasıyla Lorient ve Freiburg gibi kulüplerde kiralık olarak forma giydi. Son olarak sezon başında Charlton Athletic’e kiralanan Coquelin bir sezon daha  buluşma hayallerini ertelediğini düşünürken, birkaç hafta sonra Fransız menajer Wenger tarafından Arsenal’e geri çağrıldı.

Sezon arası transfer döneminde Arsene Wenger “Wengerizm”in ilk altın kuralını devreye sokarak yine para harcamamayı tercih etti. Sami Kheidra ve Morgan Schneiderlin gibi ön liberolarının transferlerini es geçen Fransız menajer, yine altyapısına güvenerek Coquelin’i takıma monte etti.  Son dört sezonda 16 maç oynayan Diaby, takımın sadece ön libero dublörü haline düşen Mathieu Flamini, başı sakatlıklardan kurtulmayan Mikel Arteta’nın yarattığı boşlukta Coquelin’den beklentiler çok büyük değildi. Hatta taraftar ve basından “Wenger yine para harcamadan tartışmalı bir oyuncuyu sahaya sürdü” gibi eleştiriler gelmekte gecikmedi.

Coquelin,  forma giymeye başladığı sezonun ikinci yarısından itibaren gösterdiği performansla Arsene Wenger’i mahcup etmedi. Hatta oynadığı futbol, takıma kattığı sertlik ve ikili mücadelelerde gösterdiği başarısıyla şu anda Arsenal tribünlerinin uzun yıllardır beklenen “süpürücüsü” olduğunu kanıtladı.  Takıma girmesiyle beraber Wenger taktiksel anlamda da istediği değişikliğe gidebilmiş oldu. Coquelin’den önce defansif zafiyeti önlemek adına 4-2-3-1 ile sahaya dizilen Arsenal, Fransız oyuncunun takıma girmesiyle beraber 4-1-4-1 sistemine geçiş yaptı. Santi Cazorla, Ramsey gibi isimler hücuma daha çok destek verebilirken savunmanın önüne barikat kuran Coquelin top kazandıran ve stoperlerin pozisyon almasına yardımcı olan eşsiz bir isim haline geldi.

Fransız menajer, Coquelin’in gösterdiği performansın takımı bir adım öne götürdüğünü, artık takımın değişilmez bir parçası olduğunu dillendirmeye başladı. Performansı o kadar etkileyici oldu ki, Arsenal taraftarları Mart ayında Olivier Giroud’dan sonra takımın en iyi ikinci ismi olarak ismini zikretti.

Coquelin sayesinde Mesut Özil, Santi Cazorla gibi isimlerin performansında da yükselmeler söz konusu.  Cazorla ve Özil gibi oyuncuların arkasında oynadığında işinin çok kolay olduğunu söyleyen Coquelin, topu kazandıktan sonra bu iki sihirbaza topu teslim ettiği sürece işlerin yolunda gideceğini belirtiyor.

Arsenal ‘in asr-ı saadetini yaşadığı döneminin en büyük halifelerinden Thierry Henry artık Premier Ligin önemli yorumcularından bir tanesi oldu. Francis Coquelin’in büyüleyici performansını her fırsatta dile getiren Henry, Coquelin’e “Komiser Colombo” diye hitap etmeye başladı. “Tehlike neredeyse Komiser Columbo olay yerinde oluyor ve asayişi sağlıyor” diyerek Patrick Vieira’nın yeni halefini böylece İngiliz kamuoyuna duyurdu.

franciscoquelin_1xwcom3jt07uv1b9rs7r53a8qe-2

“Arsenal” sıkıntısı

Arsenal tarihinin en büyük hezimetlerinden biri, 28 Ağustos 2011’de Old Traford’da Manchester United karşısında alınan 8-2’lik mağlubiyetti. O gün ilk defa sahaya çıkan Francis Coquelin sahada tel tel dökülmüş, Arsene Wenger’in saçlarına aklar düşürmüştü. İlk çıktığı maçta yaptığı hatalarla Coquelin sayesinde Arsene Wenger de eleştirilerden nasibini almıştı. Maç sonrası basına demeç veren United teknik direktörü Sir Alex Ferguson adını hiç bilmediği, duymadığı bir ismin işlerini kolaylaştırdığını belirtmişti. Sezonun bitimiyle beraber Wenger ve evlatlarına mutluluklar dileyen Robin van Perise’nin de takımdan ayrılıp, United’ın yolunu tutması da bu depremin artçılarından biriydi. Coquelin bu maçla beraber Arsenal kariyerine uzun bir ara verip, diyar diyar kiralık olarak gezerek, geleceğinin temellerini atmak adına tecrübe kazanmaya çalıştı. İşte bu maçta yedek kulübesinden Coquelin’i izleyenler arasındakilerden biri de Oğuzhan Özyakup’tu. Beklediği fırsatın gelmeyeceğini düşünen Oğuzhan, sezon sonunda bavullarını toplayıp, İstanbul’a uçtu ve “huzuru” bulmak için Beşiktaş’a katıldı. Coquelin, 2014 sezounda yeni Patrick Vieria olarak Arsenal’e geri döndüğünde artık ne Oğuzhan vardı, ne de Van Persie.

roberto-firmino-neymar-austria-brazil-international-friendly-ernst-happel-stadion-18112014_yrsf2ge1ym091ktao1usjnad3

Previous:

Neymar’ın yeni asistanı: Firmino

Sevilla's Colombian forward Carlos Bacca celebrates his goal during the UEFA Europa League semifinal first leg football match Sevilla FC vs Valencia CF at the Ramon Sanchez Pizjuan stadium in Sevilla on April 24, 2014.   AFP PHOTO/ JOSE JORDAN

Next:

Sevilla’nın yeni berberi

You may also like

Yorum Yap