Leroy Rosenior’un hızlı kariyeri

16 Kasım of 2011

Teknik adamlar futbol evreninde görevine en kolay son verilen çalışanlar oluyor lakin Roseinor’un yaşadıkları bir hayli dikkat çekici!

Yazar: Orhan Uluca

orhanuluca@hayatimfutbol.com | twitter.com/orhan_uluca

24 Ağustos 1964, Londra doğumludur Leroy Rosenior. Sierra-Leone kökeni ve derisinin siyahlığından dolayı özellikle futbolculuk döneminde ırkçı yaklaşımlara maruz kaldığını sıklıkla dile getirirdi. Fulham’da, West Ham’da oynarken çeşitli ırkçı sataşmalara maruz kalmış ve yaşamının büyük bölümünü ırkçılığa karşı isyanla geçmişti. Futbolcu olarak emekli olduktan sonra Büyük Britanya’nın pek de fazla olmayan siyahi antrenörlerinden birisi olarak yaşamında diretmesi de belki de bu isyanın bir parçasıydı. 2007 yılında ise bir rekora imza atıyor, bir zamanların Fulham’da parlamış genç milli takımlara da seçilmiş yeteneği: İngiltere futbol tarihinin en kısa süreli teknik direktörlük görevinde bulunmak!

En hızlı teknik adam(!)

Brian Clough’un 44 günlük Leeds United macerası pek çoğumuz biliriz, zira efsane teknik adamın bu kısa görev süresi filmleştirilmişti de. Futbolculuğunda büyük başarılar yaşadığı Real Madrid’e teknik direktör olarak gelen Jose Antonio Camacho başkan Sanz ile yaşadığı fikir ayrılığı sonrası 23 gün sonra kovuluyordu. 1996’da Kevin Cullis Swansea’de yedi gün sonra şutlanmıştı. Jörg Berger misal Almanya’da Armina Bielefeld’i kurtarmak için 2009 sezonunda göreve geldi ve bir maç kaybedince gönderilmişti, toplam görevde kalma süresi beş gündü. Dave Basset 1984’de Crystal Palace’da dört gün kalmıştı ama bizzat kendisi Wimbledon’a giderek sonlandırmıştı buradaki kariyerini. Biraz daha sıkı bir araştırma sonucu üç güne kadar süre iniyor ama Leroy Rosenior’un teknik adam olarak görevde kaldığı süreye bir başka ismin yaklaşması mümkün değil.

rosenior3

Torquay United yönetimi 2007 yılında menajer Keith Curle ile ilişkisini sonladırır ve takımın başına 2002-2006 yılları arasında antrenörü olan Leroy Rosenior’u ikinci kez göreve getirir. Yeni bir iş bulmanın keyfini çıkartan Leroy, büyük bir keyifle eski takımının başına geçerken, bu görevi kabul eder etmez basının karşısına bilgilendirme amacıyla çıkarılıyor. Yerel medyanın ilgisi bir hayli fazla ve Rosenior soruları cevaplamaktan da kaçınmıyor. Nasıl bir oyun stratejisi benimseyeceği, hedeflerinin ne olduğu gibi pek çok ayrıntı dile getirilerek yeni teknik adam olarak basına tanıtıldıktan on dakika sonra telefonu çalıyor. Arayan kulubün yüzde 51 hissedarı olan Mike Bateson. Ona kulübün hisselerini sattığını belirtip yeni başkanın kendi yönetimi olacağını söylüyor. On dakika önce basına tanıtılan Leroy Rosenior artık teknik direktör değildi. Görevi sadece on dakika sürmüştü, cevabı güzeldi.

“Neyse.. İyi bir iş çıkardığımı düşünüyorum!”

ddl5

Previous:

Dayton Dutch Lions FC

el2

Next:

Kitap: Tanrı’nın Eli

You may also like

Yorum Yap