Ligde kalmak yetmiyor!

12 Haziran of 2015

2013 yazında 23 yıl aradan sonra La Liga’ya geri dönen Elche, iki başarılı sezonu geride bıraksa da devlete olan borcunu ödeyemediği için ligden düşürüldü. Peki sistem ne kadar adil?

Yazar: Emre Çelik

emrecelik@hayatimfutbol.com | twitter.com/_ecelik

Liga Adelante’nin sabit ve sıradan takımlarından biri olan Elche, 2012 yazında Fran Escriba’nın göreve gelmesinin ardından başarılı bir futbolla sezonu zirvede bitirmiş ve La Liga’da oynama hakkı kazanmıştı. İspanya’nın çoğu kulübü gibi ekonomik olarak zor durumda olan Valencia bölgesinin ekibi, düşme beklentilerine karşın ilk sezonunda kümede kalmayı başardı. Yeni sezona maddi imkânsızlıklardan dolayı 750 bin euro harcayarak giren Elche, 2014/15 sezonunda iyi de bir futbol sergileyerek düşme korkusunu bile hissetmeden 13’üncü oldu. Fakat bu başarıyı elde ederlerken uzun bir süre oyuncularına ödeme yapamadılar. Sezon içinde iki defa lig organizasyonunun ödemelerin bir kısmı yapılmazsa Elche’yi küme düşmekle tehdit etmesi gibi birçok olumsuz durumla karşı karşıya kaldılar. Nitekim sezon sonunda da devlete olan yaklaşık 3,6 milyon euro’luk vergi borcunu ödeyememelerinden dolayı da küme düşürüldüler. Önümüzdeki sezon Elche’nin yerine ise, normalde küme düşen Eibar yer alacak.

Bazı futbolseverler hatırlayacaklardır, sezon başında Eibar için belli bir miktar parayı denkleştiremezlerse lige katılamayacaklarına dair haberler yer almıştı. La Liga düzenlemelerine göre herhangi bir takımın lige katılabilmesi için 1,7 milyon euro’luk sermayeye sahip olması gerekiyordu ve Bask ekibinin sadece 400 bin euro’su vardı. Kulübün herhangi bir borcu olmamasına rağmen lig yönetimi Eibar’ın bu parayı belgelendiremezse lige katılamayacağını iddia etti. Kulübün başkanı Alex Aranzábal, “Böyle saçma bir kural olamaz. 100 milyon euro’dan fazla borcu olan kulüpler lige katılıyor ama borcumuz olmamasına rağmen La Liga’da oynayamama ihtimalimiz var” demişti. Yine de aradaki 1,3 milyon euro’luk açık için borç alma yoluna gitmediler; adedi 50 euro’dan kulübün hisselerini satışa çıkardılar ve 44 ülkeden başvuran futbolseverler sayesinde istenen parayı toparladılar. Zaten Eibar’ı Elche’den ayıran bu nokta oldu. Belki de 2014 yazında istenen parayı toplayamasa ligde boy gösteremeyecek olan Eibar, 5000 kişilik stadı da düşünülünce neredeyse geliri olmamasına rağmen İspanya’nın nadir borçsuz kulüplerinden biri olduğu için lige tutunabildi. Aşırı borç ise Elche’nin sezon boyunca böyle bir hamleye başvurmamasının -ki muhtemelen sonuçsuz kalacaktı- ve dolayısıyla düşürülmesinin ana nedeni oldu.

Ne kadar adil?

Elche’nin küme düşürülmesine sebep olan para sadece 3,6 milyon euro olsa da kulübün borcu kat kat daha fazla. Dahası Elche’nin borçlanma konusunda diğer La Liga kulüplerinden pek de bir farkının olduğunu söylemek güç. Örneğin La Liga kulüplerinin şu an için toplam borcu yaklaşık olarak 2,8 milyar euro olarak tahmin ediliyor. Fakat 20 ekibin büyük çoğunluğunun kulüp sahiplerine ya da başka kulüplere borçlu olması devleti pek de harekete geçirmiyor. Finansal Fair Play’e göre hemen hemen her sezon 3-4 kulübün Avrupa’ya katılması engelleniyor ki zaten maddi olarak güç durumda olan kulüpler için bu cezalar çok da olumsuz karşılanmıyor. Zaten birçok kulüp de sezona başlarken garanti olarak gösterdikleri paranın bir kısmını borç alarak elde edebiliyor. Bu borcu kapatmak ise ilk 7-8’e giren takımlar haricinde ise neredeyse imkânsız. Son yıllarda Oviedo, Racing gibi kulüplerin hisse satışa çıkarması ise -Eibar’ın aksine- “kurtuluş olarak son çare” düşüncesiyle başvurdukları bir yöntem ki genellikle başarılı da olmuyor.

İşin özü artık ligde kalmak yetmiyor ama borcu olan her kulüp de düşme tehlikesi yaşamıyor. Asıl önemli olan ne kadar borcun olduğu değil, borcun kime olduğu. Elche şimdi kanuni mercilerde itirazlarda bulunacak ama durumun değişip değişmeyeceğini zaman gösterecek.

kapak

Previous:

Matematiksel olarak hâlâ şansımız var

kapak-2

Next:

Her yerde eli olan adam: Kokkalis

You may also like

Yorum Yap