Madrid Meydan Muharebesi

25 Mayıs of 2016

Avrupa’nın kulüpler bazındaki en üst düzey maçında intikam kokuları ön plana çıkmış olabilir ama sahada oynanacak oyun, futbolseverlere intikamdan daha fazlasını vaat ediyor!

Yazar: Çağatay Çelik

celikcagatay93@gmail.com

Diego Simeone 2009’da Jose Mourinho’yu, 2010’da Pep Guardiola’yı ziyaret etmiş, çalışma metotlarını yakından izlemişti. Onlardan çok şey öğrendiğini söyleyen Arjantinli, önce Mourinho sonra da Guardiola’yı saf dışı bıraktı. Yüksek kariyerli eski futbolcuların aksine saha kenarındaki görevine tepeden başlamak yerine nispeten sıfırdan yükselmeyi tercih eden Zinedine Zidane da aynı yolu izlemişti. Guardiola’nın Bayern Münih’i çalıştırdığı dönemde tesislerine gidip çalışmalarını inceleyen Fransız, Pep gibi futbol oynatmak istediğini söylemekten çekinmiyordu. Zirvedeki teknik adamları analiz ettikten sonra kendi yollarını çizen iki menajerinin karşılaşması aslında iki farklı oyun anlayışının da mücadelesi anlamına geliyor!

Atletico Madrid’in başına geçtiğinde “Her şeyden önce takımımın bir tarzı, karakteri olmasını istiyorum” demişti. Aradan geçen zamanda defansif güvenliğini öncelik belirleyen, temel hücum prensibini rakibi hataya zorlamak ve bundan faydalanmak olarak belirleyen bir takım inşa etti. Zinedine Zidane ise 2015 yılında verdiği röportajda “Oyunu geriden başlatan, topa sahip olan ve geniş alanda oynatmak istiyorum” sözleriyle mantalitesini özetlemişti. Bu iki anlayışın ve teknik adamın ilk karşılaşmasında gülen taraf Diego Simeone’ydi. Atletico Madrid, topu ezeli rakibine bırakarak onları izole etmeye odaklanmış ve Real Madrid’in hatasında çok kısa sürede yaparak organize olarak cezayı kesmişti. Bu oyunun temellerini atan Mouriho, temel prensipleri şöyle özetliyor: “Futbol savunma ve hücum geçişlerinden oluşur. Bu geçiş periyotları çok kısa sürer, aksiyonu tamamlamak için en fazla üç ya da dört saniyeniz vardır. Eğer yüksek kalitede oyunculara sahipseniz, hepsi aynı anda aynı şeyi düşünürlerse oyunda ve hareketlenmelerde duraksama olmaz. Sonuca ulaşırsınız. Maçlardaki belirleyici anlar, bu anlardır.”

Merhaba ben Diego, oyununuzu nasıl bozarım?

Antoine Griezmann’ın Bernabeu’da attığı gol bu geçişlerin ne kadar organize olduğunun kanıtıydı. Kullanılan tacın ardından top merkeze gelmiş, Atletico’dan altı, Real’den beş oyuncu bölgedeydi. Devamında gelen tek pasla Atletico, üç kişiyi oyundan düşürmüş ve dokuz saniye sonunda golü bulmuştu. Simeone’nin öğrencilerinin organizasyonunun boyutunu gösteren bir başka gol ise Allianz Arena’da geliyordu. Top kazanıldığında üç Bayernli şok pres yaparken Gabi topu Koke’ye verdiğinde Fernando Torres boşa çıkmış, Antoine Griezmann ise koşusuna çoktan başlamıştı. Koke topu havalandırdığında atağı kesebilecek yalnızca üç rakip vardı. Rakip sahaya yerleşmiş ve set pozisyonlarını almış Bayern Münihlilerin geri dönmesinin zaman alacağından Atletico Madrid toplamda dört tek pasla rakip kaleye inmiş ve Manuel Neuer’i cezalandırmıştı. Golden hemen önceki manzaraya dair soru şu: Oyun rakip sahaya kalabalık şekilde yerleşmiş Bayern’in mi, çok kısa bir sürede rakip kaleye inebilecek Atletico’nun mu kontrolünde?

Zidane, sezon boyunca Casemiro’ya biçtiği rollerle gerektiğinde oyun anlayışından tavizler verebileceğini göstermişti. Finalin kontrolü topa sahip olmaktan ziyade orta saha savaşıyla belirlenecek. Fransız teknik adam, El Clasico’daki gibi Casemiro’ya tampon olması görevi verirse Atletico’nun işi oldukça zorlaşacak!

Özellikle son iki yılda trend olan bire bir hücum, futbolda birçok şeyi değiştirmeye yaklaştı. Total futbol anlayışındaki kırmızı çizgileri meşhur Pep Guardiola bile Bayern Münih’te hücum anlayışını revize ederek bireysel yetenekleri üst düzey olan Kingsley Coman ve Douglas Costa’yı ana rol yaptı. Yıllardır birbirinin kopyası çalımlar atan Lionel Messi, Arjen Robben, Cristiano Ronaldo, Gareth Bale gibi oyuncuların bire birde durdurulmasının imkansıza yakın olduğu yalnızca futbol otoritelerinin değil, artık doktorların da kanaati. Dr. Shanti Ganesh, 2010 yılında yaptığı araştırmada ayak hilesinin beynin algılaması için fazla hızlı olduğu sonucuna ulaşacaktı. Yani rakibinizin ne yapacağını biliyor olmanız, onu durdurmak için yeterli zamana sahip olacağınız anlamına gelmeyebiliyor! Eğer yeterli paranız varsa sahip olmak isteyeceğiniz on hücumcudan ikisine sahip olan Real Madrid, topu doğru zamanda doğru kişiyle buluşturma ihtimaliyle dosta düşmana korku salıyor! Şampiyonlar Ligi’nde maç başına 20 dribling yapan eflatun-beyazlılar, bu girişimlerin 12’sinde ceza sahasından şut buluyor! Ne kadar organize olursanız olun her pozisyonu engelleyemeyeceğinizin ortada olduğu futbolda, defansif anlamda en iyi olan Atletico Madrid bile Bayern karşısında birçok tehlike atlatmıştı. Maç sonunda “Şimdiye kadar karşılaştığım en iyi rakip Bayern Münih’ti. Hatta aşık oldum diyebilirim!” diyen Simeone’nin saatlerini analize ayırdığına şüphe yok. La Liga’daki karşılaşmadan ve yarın final karşılaşmalarından dersler çıkararak finale ulaşan iki ezeli rakibin mücadelesini izlemek için birçok futbolsever randevularını maça göre ayarlamış durumda. Söz artık finali hayatının maçı olarak açıklayan Torres, Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı seksle eşdeğer tutan Ramos ve arkadaşlarında!

mersin idman yurdu

Previous:

Mersin İdman Yurdu’nun ilk yarı reçetesi

a grubu -

Next:

Copa America 2016: A Grubu

You may also like

Yorum Yap