Mobil Dünya Kupası

15 Haziran of 2018

2010’da Vuvuzela’nın, 2014’te tweetlerin damga vurduğu kupada bu yılın trendinin digital ve mobilite olması bekleniyor. 1 ay süresince gündemi futbolun belirleyeceği organizasyonda heyecan sadece off-line değil, sosyal medyada da oldukça fazla hissedilecek

Yazar: Aslı Koç

twitter.com/asasinoykusu

 

4 yıl önce Brezilya’da gerçekleşen Dünya Kupası’ndan bu yana teknolojide neredeyse bir devrim yaşandı. Büyük veri, ikinci ekranlar, VR, AR derken, o gün Luiz Suarez Chiellini’nin omzunu ısırdığında yakaladığı fırsatı muhteşem kullanan KFC, Snickers gibi markalar bu sefer belki de gelecekteki 14 milyon ihtimalin sadece birinde değil, hepsinde var olacak şekilde hazırlanmış, bekliyorlar.

Global Web Index’in yaptığı araştırmaya göre Dünya online popülasyonunun neredeyse yarısı (%47) Dünya Kupası’nı takip edecek. Bu, Avrupa’da Premier League’i izleyen online nüfusun %25’lik oranından çok daha fazla. 80.267 kişinin katıldığı ankette erkeklerin %55’i maçları izleyeceğini söylerken, futbolu sevmediği algısı yaygın olan kadınların %37’si de organizasyonu takip edeceklerini belirttiler. Uygulamalar, coğrafi olarak tercih edilme yüzdeleri değişse de online nüfunun en çok kullandığı araçların başında geliyorlar. Aynı araştırmaya göre Avrupa kıtasında Dünya Kupası en çok YouTube (90%), Facebook (76%), WhatsApp (65%), Facebook Messenger (49%), Instagram (48%) ve Twitter (39%)’dan takip edilecek. Tercih sıralaması kürenin genelinde çok değişmiyor; ancak, Kuzey Amerika Twitter’a oranla Snapchat’i daha çok tercih ediyor. Çin’in ise kendine ait bir ekosistemi var. WeChat (88%), Youku (71%), Sina Weibo (70%), QZone (63%), Tencent Weibo (49%) ve Tudou (44%) en çok kullanılan uygulamalar.

Bu sonuçların da etkisi olmuş olmalı ki yayıncı kuruluşlar dijitalde ses getirecek işler için yarışmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde BBC Sport Dünya Kupası kadrosunu muhtemelen tüm kupa boyunca hepimizin Twitter ana sayfasını meşgul edecek ve üzerine türlü espriler dönecek şekilde duyurdu. Aston Villa’nın geçtiğimiz yıl John Terry transferinin anonsuna benzer bir şekilde Gary Lineeker bir çok büyük ismin katıldığı bir Whatsapp grubu organize etti. Ama bununla bitmedi; çok tanıdık bir sahne ve müzik de duyuruya damga vurdu. Beşiktaş ile özdeşleşmiş transfer videolarının bir kopyası olarak Pablo Zabaleta kadroya dahil olduğunu arka fonda o tanıdık müzikle birlikte “I’m coming to Russia” diyerek duyurdu. ITV Dünyaca ünlü Youtube kanalı F2FreeStylers ile anlaştı. Bu da demek oluyor ki kupa içeriklerini kanalın yaklaşık 8 milyon Youtube ve 3 milyon Facebook takipçisi ile birlikte 11 milyon kişiye ulaştırabilecek.

Kupanın Amerika’daki yayıncısı Fox Sports da sosyal medyaya yatırım yapanlar arasında yerini aldı. Kanal, Twitter ile anlaşarak Amerika içinde log-in yapan kullanıcıları için 27 adet 30’ar dakikalık içerik üreteceğini açıkladı. Kırmızı Halı içerikleri adını verdikleri videolarda maç özetleri, önemli pozisyonlar ve sosyal medyada taraftarların reaksyonlarına yer verilecek. Programın sunucusu ile birlikte Everton’nın eski orta saha oyuncusu Landon Donovan da yorumları ile bu videolarda yer alacak. Bunun dışında da kanal kupa boyunca Twitter hesapları üzerinden içerik üretmeye devam edecek. Futbol takipçilerinin en çok yer aldığı sosyal platformlardan bir diğeri de Snapchat. Fox Sports bu platformda da yaptığı anlaşma ile aktif olacağının sinyalini verdi.

Twitter’ın verdiği resmi rakamlara göre 2014 Dünya Kupası’nda “#WorldCup” etiketi ile 672 milyon tweet atılmış. O zaman video içeriğini sadece 6 aydır kullanan Twitter, İtalya, Hollanda ve Amerika’nın organizasyonda olmamasına rağmen bu kupa için oldukça iddialı ve en azından bir önceki kupanın başarısını yakalamakta kararlı. Mindshare Kuzey Amerika ofisi Sosyal Davranışlar Lideri Beena Kalaiya’ya göre Amerika’nın Dünya Kupası’nda olmaması büyük bir kayıp değil. Referans verdiği nokta ise 2016 Copa America finali. Kuzey Amerika’nın finale kadar gidemediği organizasyonun final maçı hala 2014 Dünya Kupası’ndan sonra erkek futbolu adına Twitter’da en çok takip edilen etkinlik. Twitter’ın Global Marka Stratejisti Alex Josephson’a göre de 10 kişiden 7’si maçları Twitter’da takip edeceğini söylüyor; buna platformdaki spor içerikli videoların sayısının yılda %140 oranında arttığını da ekliyor. Bu durum markaları bu palatformu kullanmaları adına oldukça cezbediyor. Verilere göre de sporla illintili olan markalar hakkında atılan tweetlerin sayısı her yıl %17 oranında artış gösteriyor. Bu anlamda markaların bu platformu bir son dakika seçeneği olarak değil; DK iletişim stratejilerini etrafında şekillendirdikleri bir senaryo ile hazırlanmaları daha doğru olacak.

WC_sneakers

Bir önceki dünya kupasında Snickers’ın gerçek zamanlı iletişim çalışması bunun en güzel örneklerinden biri. Futbol canlı bir habitat; maçlar oynanacak, goller atılacak, kırmızı kartlar çıkacak. Buna nasıl tepki verecekleri ise başarıyı belirleyecek.

FA_WC2018

Platformun popülaritesi ise sadece markaları cezbetmiyor. Kupa henüz başlamamasına rağmen son zamanlarda sosyal medya çalışmaları ile oldukça ses getiren FA, İngiltere’nin merakla beklenen 23 adamını açıklamak için Twitter’ı kullandı. Eş zamanlı olarak Youtube ve Facebook’ta da yayınlanan video Twitter’da 2.5 saat gibi kısa bir sürede 1 milyon görüntülenme rakamına ulaştı.

FA_KyleWalker

Milli takım oyuncuları da isimlerini ilk kez bu video ile gördüklerinden aynı platformda verdikleri tepkiler de orjinal video kadar ilgi çekici oldu.

4 yılda bir ancak bu çapta bir etkinliği sunan FIFA futbolseverlerin içerik için kıvrandığının farkında. Dünya Kupası resmi Twitter ve Instagram hesapları da ilk düdük yaklaştıkça paylaşımlara daha sık yer vermeye başladı.

WC_Officialreporter

Her takım ile ilgili kadroları, son haberleri paylaşmalarının yanı sıra her takıma çalışan bir de resmi muhabir atamış durumdalar.

WC_instagram

Kupanın tarihine yönelik içerikler de zaman zaman yine bu hesaptan paylaşılıyor. Dünyanın dört bir yanından takipçileri havaya sokmak adına hareketli videolar, infografikler paylaşan hesap, futbolun yaşam biçimi olduğu yerlere de göndermeler yaparak oyunun misyonlarına da değiniyor.

Bu oyuna henüz taraftarların katıldığını söyleyemeyiz. Saha içinde esas aksiyon başladığında sosyal ortamda da rakamlar hızla artmaya başlayacak. Mevcut durum gösteriyor ki kupanın sonunda göreceğimiz etkileşim rakamları bizleri şaşırtmayacak; ancak, hem yaratıcı işler hem de zeka açan taraftar yorumları için şimdiden ellerimizi ovuşturmaya başladık.

KAYNAKLAR:

https://digitalsport.co

http://www.thedrum.com

https://www.campaignlive.co.uk

https://www.adweek.com

1479831883_493006_1479832058_noticia_normal

Previous:

Ronaldo’nun Kripton’u: Sporting Futbol Akademisi

allianz arena

Next:

Bundesliga’da kombine fiyatları

You may also like

Yorum Yap