Noel ruhu: Boxing Day

14 Ocak of 2017

Görünürde Premier League’in takipçilerine bir Noel hediyesi olarak sunduğu Boxing Day, futbol endüstrisi içerisinde gelir bakımından oldukça önemli bir organizasyona dönüşmüş durumda. 

Yazar: Aslı Koç

twitter.com/asasinoykusu

Boxing Day Batı kültüründe Noel olarak nitelendirilen 25 Aralık’ın hemen ertesi günü İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve İngiliz Milletler Topluluğu denilen ülkelerde 19. yy Viktorya döneminden beri gelenekselleşmiş tatil günüdür. Aynı zamanda aynı topluluklar için St. Stephen’s Day adı verilen kutsal bir bayram tatilidir. Gelenekten çıkıp günümüzün dili ile baktığımızda ise tüketicilere bir günlük büyük indirimlerin sağlandığı bir alışveriş festivalidir. Bu Amerika’da Şükran Günü sonrası “Black Friday” ile benzerlik olarak kıyaslanabilir.

İsminin bir “kutu” ile özdeşleşmesi, Noel sonrası, tacirlerin hizmet ettikleri ailelerden tüm yıl hizmetlerine karşılık hediyelerini kutular içerisinde almalarına dayanıyor.

Bazı romantiklere göre ise Boxing Day 1914 yılında savaş alanında beliren bir top ile Alman ve İngiliz ordularının bir anlığına ateşkes yapıp aralarında bir futbol maçı yapmaları ile ortaya çıkmıştır. Yer ise Belçika’dır. 2014 yılında İngiltere Futbol Federasyonu 100. Yılı için bu düşünceden yola çıkarak İngiliz ve Alman askerleri arasında “Game of Truce” isimli bir dostluk maçı organize etmiştir.

NOEL’DE FUTBOL GELENEĞİ

İngiltere’de futbol 1950’lere kadar Noel’de de oynanmış, bugün PL ya da büyük takımların liglerde menajerlerin zaman zaman fikstür sıkışıklığı ile ilgili yakınmalarını düşündüğümüzde ilginç bir şekilde Noel’in hemen ertesinde de oynanmaya devam etmiştir. Televizyonun olmadığı bu dönemlerde taraftarlar şapkalarını ve eldivenlerini takıp, yemek sonrası maçlara gitmişlerdir.

1950’lerden sonra Noel fikstürü değişikliğe uğramıştır. Bugün bile “ulaşılabilirlik” stadyum doluluk oranlarını etkileyen önemli bir detayken, o zamanlar, Noel tatili sebebiyle toplu taşımanın azalması izleyicilerin de yeniden düşünmesine sebep olmuştur. Noel maçları son olarak 1957-58 sezonunda oynandıktan sonra fikstürden çıkartılıp, yerini Boxing Day geleneğine bırakmıştır.

Sportif anlamda Boxing Day Noel periyodunda 10 güne sıkıştırılmış bir futbol festivali olarak yorumlanabilir. Tarihe bakıldığında bu anlamda ilk oyun Dünyanın en eski 2 futbol kulübü arasında oynanmıştır; Sheffield FC ve Hallam FC. 1860 yılındaki bu derbi hala bilinen ve bugüne kadar varlığını korumuş ilk derbidir.

GELENEKTEN YARATILAN FIRSAT

Noel zamanları her şeye ara verilen, iş yerlerinin tatil olduğu ve ailelerin bir araya gelip birlikte keyifli vakit geçirdikleri yılın tek dönemi denebilir. Futbolun endüstrileşmesi içerisinde tüm Dünya’nın tatil yaptığı bir dönemi İngilizler boş geçmemiş ve bunu kullanmışlardır. İzleyiciler için verilen mesaj, Boxing Day’in ne olduğunu düşününce ruhu ile net bir şekilde örtüşmektedir. Bu mesajı “Tüm sezon boyunca sizler takımınızı desteklemek adına zaman, para, iş, aile her türlü fedakarlığı yapıyorsunuz. Sizlere tatil olan bu dönemde ailenizle keyifli vakit geçirmeniz için bizler tatil yapmıyoruz ve size bir futbol festivali sunuyoruz. Hem de sizin şehrinizde.” şeklinde açıklamak yanlış olmayacaktır.

Görünürde PL’in takipçilerine bir Noel hediyesi olarak sunduğu Boxing Day, futbol endüstrisi içerisinde gelir bakımından oldukça önemli bir organizasyon. Dünya liglerinde 1-2 hafta, Bundesliga’da 6 haftaya kadar çıkan Noel arasında PL’i tüm dünyanın odağı haline getirmek diğer liglerle karşılaştırıldığında, yayın gelirlerindeki yadsınamaz farkın örnek bir açıklaması. Aynı zamanda hem içerde hem dışarıda kuvvetli de bir pazarlık kozu.

Tatil dönemi olması nedeniyle de geniş seyahat imkanları ve maçların olabildiğince yerelde organize edilmesi ile stadyumlar kapasitelerine rahatça ulaşabilmektedir.

Bu durum hem kulüplerin hem de ligin ticari partnerleri için de büyük bir fırsat teşkil etmektedir. 2015 yılının Boxing Day döneminde tüm ticari partnerler için elde edilen toplam 5,1 milyar € değerindeki görünürlük aynı kategoride 360 milyon $’lık Super Bowl organizasyonunu geride bırakmıştır.

nintchdbpict000290452078

 BOXING DAY MAÇ PLANLAMASI

Bu dönemin maç takvimi çok özeldir ve planlaması çok önemlidir. 20 PL takımının aynı gün oynayacağı 10 maç için en önemli kriter tüm organizasyonları olabildiğince yerel tutmak ve katılımcıların en az seyahat edecekleri fikstürü belirlemektir. PL ve İngiltere alt ligleri de dahil toplamda 92 futbol kulübü için planlanan fikstürde tabi ki her maçı yerelde tutmak çok mümkün değil. Taraftarların takımlarını desteklemeleri için gitmeleri gereken mesafelere baktığımızda, bu yıl West Ham United taraftarı için futbol festivali oldukça can sıkıcı denebilir. Bu, aynı zamanda Boxing Day planlamasında tüm İngiltere ligleri içerisindeki en uzun mesafe.

 • Swansea City vs West Ham United :231 miles
 • Manchester United vs Sunderland :145 miles
 • Leicester City vs Everton :123 miles
 • Arsenal vs West Bromwich Albion :121miles
 • Chelsea vs Bournemouth :103 miles
 • Hull City vs Manchester City :95 miles
 • Burnley vs Middlesbrough :89 miles
 • Watford vs Crystal Palace :51 miles
 • Liverpool vs Stoke Cit             :58 miles
 • Southampton vs Tottenham H. :93 miles

2016 Boxing Day fikstürü takım taraftarlarının gitmesi gereken mesafeler. (Tek yön)

Boxing Day’de dışarıda oynayan takımlar ise yeni yılın ilk günü evlerinde oynadıklarından tüm takımlar için Noel dönemi şartları iyi anlamda maksimize edilebilmektedir.

Hali hazırda stadyumların zaten dolu olduğu büyük yerel derbiler ise Boxing Day fikstüründe yer almamakta. Aynı şekilde Noel ruhundan kaynaklı iyi dileklerin havaya bırakıldığı bir dönem olduğu düşünülerek, aralarında ciddi husumet olan ve taraftarları şehri bir nevi karıştırabilmesi yüksek ihtimalli takımların maçları da yine bu takvimde yer almamakta.

FUTBOL TARAFTARLAR İÇİN

Noel’de lig maçlarının oynanması İngiltere’de uzun soluklu bir gelenektir. Yine de bazı yabancı oyuncular ve menajerler bu durumdan oldukça şikayetçi. Oyuncuların mental ve fiziksel yorgunluğu öne sürmeleri ve ikinci yarıya tam hazırlanamamaları gibi nedenlerle bu gelenek sürekli tartışılmakta. Büyük bütçeli İngiliz takımlarının Şampiyonlar Ligi gibi büyük organizasyonlarda sona gitmekteki sıkıntıları ise çoğu zaman yılın bu telaşlı durumuna bağlanmakta. Son 16 yılın istatistiğine bakıldığında ise ŞL’ini yalnızca 3 İngiliz takımının kazanmış olması bu tartışmayı destekler niteliktedir. Ancak klasik futbol destekçileri futbolun taraftarlar için olduğuna inanmakta ve bu geleneği savunmaktalar. Öyle ki yaz başında fikstür açıklandığında taraftarların en çok bekledikleri aile ya da arkadaşları ile hangi deplasmana gidecekleri ve akabinde yapacakları planlama. NBC Sports yazarı Joe Prince-Write’a göre Boxing Day İngilizlerin en sevdiği tatil. Noel’in kargaşa ve zahmetinden kaçmak için mükemmel bir etkinlik.

İmzayı attıkları anda neyin içinde olacaklarını bilen ve kendilerini geleneğin akışına bırakanlar ise futbol festivalinin tadını çıkartıyor.

Jose Morinho NBC Sports’taki demecinde gelenekçilerin yanında olsa da arz/talep kavramları ile ticari kısmına da hafifçe değiniyor: “Bu zamana bayılıyorum. Ben oynamıyorum; o yüzden bana kıyasla futbolcular için bu daha zor ancak mükemmel bir olay. Boxing Day’de çalışıyor olmaktan ve insanlara istediklerini vermekten gurur duyuyorum.”

Yerel planlamanın ağırlıkta olduğu ve özellikle bunun için çaba sarf edilen yegâne organizasyon olması ile de oldukça değerli Boxing Day. Arka plandaki hedeflerin endüstriye yönelik olması bile öne sürülen “futbol taraftar için” mottosunu gölgelemiyor gibi. Ya da basit olarak, sadece, ne olursa olsun “Futbolu çok seviyoruz”

KAYNAKLAR:

worldsoccer.about.com

sports.stackexchange.com

www.thesun.co.uk

soccer.nbcsports.com

executiveoasis.wordpress.com

www.hallamfc.co.uk

Koke

Previous:

Kartlar dağıtılırken

kapak koeman sapdoria

Next:

Dünya futbolunu değiştiren maç

You may also like

 1. Son zamanlarda dikkatimi ceken bir sey bu. Avrupa’daki futbola bu tarz endüstriyel dokunuslarin Amerika’dan ithal oldugunu düsünüyorum. NBA ve Baseball liglerindeki bu tarz showa yönelik belirli final maci geceleri büyük bir alici kitle buluyor. Her ne kadar elestirsek de sonucta cok büyük bir kitle tarafindan da kabulleniliyor.

Yorum Yap