Parma’nın çöküşü

06 Mart of 2015

Parma taraftarlarının aklındaki soru aslında birçok şeyi özetliyor: Seneye Serie B’de mi oynayacağız, amatör kümede mi?

Yazar: Emre Gürkaynak

emregurkaynak@gmail.com | twitter.com/emregrkynk | 06.03.2015

Kulübün borçları nedeniyle elektrikleri kesilmiş olan Ennio Tardini Stadı’nın dışında bir yazı var: “Hırsızlık sebebiyle kapatılmıştır.” Üç kelime, bir cümle, bir hikâye. Bir zamanlar Avrupa futbolunun en yüksek seviyesine ev sahipliği yapmış stadın duvarındaki yazı, bize bir çöküşün öyküsünü anlatmak istiyor, dinleyelim.

1- unutulmaz 1999 kadrosuFutbol tarihi -elde ettiği başarılardan bağımsız- bazı kadroları asla unutmaz. 1999’da UEFA Kupası’nı kaldıran Parma onlardan biri. Parmalat’ın sponsoru olduğu ikonik sarı-mavi formayı giymiş olan Buffon, Thuram, Cannavaro, Dino Baggio, Veron, Crespo, Asprilla. Çoğu kişi hafızasının tozlu kısımlarına gitmeden bu isimleri sayabilir. Yine de zaman zaman unutulmayanı hatırlamak lazım. Parma, 100. yıl kutlamalarında bunu yaptı. Çoğu efsane yeniden Tardini çimlerine inerken; izleyenler bir daha hayatları boyunca 1999’dakine yaklaşan bir kadro görmeyeceklerini biliyor ve belki de torunlarının da kendileri kadar şanslı olmasını diliyordu. Yine de işler son yıllarda alt sıra takımına evrilmiş Parma için çok kötü gitmiyordu. Roberto Donadoni’nin elinde son yılların en iyi kadrosu vardı ve Parma, uzun zaman sonra umutluydu.

Mayıs ayında umutların boşa çıkmadığı anlaşıldı. Sonradan çok pişman olduğunu söylese de, Inter’den gelen teklifleri birçok kez reddeden Antonio Cassano liderliğindeki Parma’da, Jonathan Biabiany, Marco Parolo ve kaptan Lucarelli iyi işler yapıyor, takım ligi 6. sırada tamamlayarak Avrupa Ligi biletini kapıyordu. Evet, kadroları eskisi gibi görkemli değildi ama 1999’da kupayı aldıkları turnuvaya bir kez daha katılacaklardı işte. Hem de 100. yıl sonunda. Bu başarı onlara yakışmıştı. İçinde bulundukları duruma yakışan bir başka şey ise, ne yazık ki, ‘fırtına öncesi sessizlik’ klişesiydi.

Tommaso Ghirardi

Tommaso Ghirardi

İlk esintiler, ödenmeyen vergi borcu nedeniyle elden alınan Avrupa Ligi biletiyle hissedildi. Başkan Tommaso Ghirardi, durumdan haberdar olmadığını, “13 milyon euro harcadıktan sonra, 300 bin ödemekten kaçıp, Avrupa Ligi gelirine hayır diyecek kadar aptal değilim” sözleriyle açıklayıp; ekonomik açıdan bir sıkıntıda olmadıklarını söylüyor, doğum günü hediyesi olarak takımına Cassano’yu almış bu adama taraftarlar inanıyordu. Ancak daha sonra işler iyiye gitmedi. Parolo’nun Lazio’ya geçmesi, Biabiany’nin kalp problemi nedeniyle futbola ara vermek zorunda kalması derken Parma alt sıralara demirledi.

Yavaş yavaş batmaya başlamışlardı. Geminin su almasına sebep olan ise şüphesiz ilk olarak kendini kurtarmak istiyordu. Ghirardi, takıma artık ödeme yapmayacağını ve Parma’nın satılık olduğunu açıkladı. La Gazzetta Dello Sport’un, pembe sayfalarından bakınca, Parma’nın borcu 200 milyon euro’ya yakın gözüküyor, haliyle alıcılar hasta adama pek yanaşmıyordu. Yine de, ve bunca borca rağmen, Ghirardi istediğini yaptı. Zaman almıştı ama olmuştu. Arnavut iş adamı Rezart Taci, kulübün yeni sahibi olurken beklenen güzel günler, hâlâ ufukta değildi.

İki ay süre boyunca takımdan kimsenin görmediği Taci, aynı şekilde kimseye görünmeden takımı 1 euro’ya Giampietro Manenti’ye satıyordu. Manenti, yeni takımına Ghirardi ile aynı parayı ödeyerek sahip olmuştu. Belki de Parma’nın kaderiydi bu. Son 10 yılda ikinci defa sakız parasına satılmak.

3- Alessandro LucarelliNeyse ki görünüşe göre Manetti, o sakız parasından biraz daha fazlasına sahipti. Takımla yaptığı ilk konuşmada Parma için harcayacak 100 milyon euro’su olduğunu söyledi. Vefakar kaptan Lucarelli durumu, “Bundan biraz şüphelendik, çünkü bu çok büyük bir miktardı” ifadesiyle anlatırken; zaman şüphelerini haklı çıkarıyordu. Manetti, takıma bir kuruş yatırmazken; şehrinin biricik ekibini kurtarmaya çalışan Parma Valisi Federico Pizzarotti, takımın yeni sahibini çulsuz bir sahtekar olmakla suçladı. Manetti, bu suçlamalara henüz herhangi bir cevap veremedi.

Tüm bunlar kenarda dursun, Parma ligdeki son iki maçına çıkmadı, çıkamadı. Oyuncular yaklaşık bir yıldır maaş alamıyor. Çalışanlar da öyle. Takım otobüsüne el konmuş durumda ve stadın elektrikleri kesik. Parma’ya destek adına Serie A’da 25. haftanın tüm maçları 15 dakika geç başladı. Karar, Oyuncular Birliği’ne ait. Federasyon ise o kadar olumlu değil. Başkan Tavecchio artık daha fazla maç erteleyemeyeceğini ifade ederken; Parma’nın iki maça daha çıkmaması halinde ‘sorunun kendiliğinden ortadan kalkacağını’ söylüyor. İki maç daha, ve bu, ligin Parma için resmi olarak bitmesi demek.

İlerideyse iki seçenek var. 19 Mart’ta kulübün iflasını açıklaması bekleniyor. Amaç, buna engel olup, yaşam destek ünitesiyle sezonu bitirmek. Böylelikle seneye Parma, Serie B’de olabilir. Aksi takdirde işler amatör kümeden başlayacak. Kaptan Lucarelli için bir fark yok. Durum ne olursa olsun takımda kalacağını şimdiden açıkladı. Diğer oyuncular gibi evde yıkadığı formasıyla maçlara hazır olmaya çalışıyor, antrenmanlarını aksatmıyor. Son olarak kaptanlık bandını satışa çıkardı. Sivil direniş onunki. Ancak yalnız değil. Son haber, 99 Sınıfı üyesi Faustino Asprilla’dan: “Yaşananlar utanç verici. Eski kadroyla konuşup açık artırmaya bir şeyler çıkarabilir miyiz bakacağız” Parma’ya da bu yakışırdı. Unutulmayanların hatırladığı takım geri mi dönüyor? Hırsızlık nedeniyle kapalı, neyse ki umutlara dokunmamışlar.

Faustino Asprilla of Parma

kapak-2

Previous:

Gigi-Hagi A.Ş.

Juventus -  Olympiacos

Next:

Oyuncuyu paraya dönüştüren adam: Mino Raiola

You may also like

Yorum Yap