Pascal Nouma’nın hatrı var!

16 Kasım of 2011

Fransa Milli Takımı’nın eski oyuncularından Tony Vairelles ve üç kardeşi bir gece ansızın bar bastı, geçmiş su yüzüne çıktı. Hatıralar ve bir tatsız olayın gündeme getirdikleri…

Yazar: Salih Demirci

salihdemirci@hayatimfutbol.com | twitter.com/noatsamisa

Barlar sokağı dedin mi, bir tanesi yoktur ki vukuatsız olsun. Dünyanın her yerinde böyledir, muhitin sakinleri de durumu kanıksamıştır. Ama bu sefer görgü tanıkları dehşete düşmüş, soranlara ‘böylesini görmedik!’ diyorlarmış. Birileri beyzbol sopaları ve köpek zincirleriyle mekan basmış, sandalyeler havalarda uçmuş. Sonra da beş el silah sesi…

Tony Vairelles, Fransa Milli Takımı’nın eski santrforu. Anımsayanı az olmalı, yalnızca 1998-2000 arası dönemde sekiz maç Zidaneların, Dugarrylerin, Blancların yol arkadaşı oldu. Evvelinde ise Fransa 98 var. Ligue 1’un o yılki (1998) şampiyonu olan Lens’ın santrforu Vairelles, milli takım hocası Aime Jacquet’nin gözüne giremeyince kadroya alınmaz. Akabinde şehirde bir söylenti hâsıl olur, Tony-gitan ayrımcılığa uğruyordur.

Gitan, Fransızların Romanlar’a (gypsy) verdiği isim. Tony Vairelles de bu halkın bir üyesi ve Fransa tarihinde milli formayı giyen ilk Roman kökenli oyuncu. Onlar 98’de dünyanın en iyisi olurken “Arap, beyaz, siyah” Fransa’ydılar ama henüz gitan olamamışlardı. Hatta Fransa 98’in ikinci turundaki Fransa-Paraguay maçı için Lens şehrine gelindiğinde tribünlerden Vairelles’in lakabı olan Tony-goal sesleri yükselir. Soru şudur: Vairelles teknik sebeplerle mi kadroya alınmamıştı, yoksa işin arka planı farklı mıydı?

Nouma’nın partneri

Bir yıl sonra, yeni hoca Roger Lemerre onu kadroya çağırdı ve tartışma bitti. Şimdilerde Andre-Pierre Gignac ve Stephane Ruffier aynı halkın mensupları olarak ulusal takım forması giyiyorlar. Vairelles’in açtığı kapıyı kullanıyorlar ama o sıralarda Vairelles’e de bir yeni kapı açacak olan biri Lens takımına katılmıştı.

Eski futbolcu, yeni televizyon yıldızı Pascal Nouma, 1998/99 sezonunda Tony Vairelles’in partneriydi. Bu ikilinin forvet hattını oluşturduğu Lens takımı, o sezon şampiyonluk ünvanını koruyamadı ama Şampiyonlar Ligi’nde oynadı ve Lig Kupası’nı kazanmayı başardı. Bu kupa, halen Lens tarihinin son kupası olarak müzede durur.

İki golcü birbirini parlattı ve Vairelles sezon sonunda Lyon’a transfer oldu. Aulaslar’ın zirveye yaklaştıkları sezonlardı; bizim Tony de daha yüksek bütçeli, daha büyük hedefleri olan bir takıma transfer olmuştu. Pascal Nouma ise bir yıl daha bekleyecekti. Sonrası hepimizin bildiği üzere Beşiktaş günleri…

vairelles3

Dikiş tutmaz Tony

Lyon’da Jacques Santini ile bir türlü iyi geçinemeyen Tony Vairelles, yıllar boyu o takım senin bu takım benim gezdi durdu. Yeniden Lens’a dönmesi bile işe yaramadı, bir daha asla Noumalı günlerdeki gibi olamadı. 2009 yılında garip bir işe girişti. Ülkenin orta kesimindeki küçük bir demirci kasabasının takımını satın aldı.

Gueugnon kulübü artık Tony Vairelles’e aitti. İşe başlar başlamaz bir de yıldız transfer yaptı. Şampiyonluk unvanı ve kupaları olan, ulusal takımda oynamış birini takıma getirdi, yani kendisini. En büyük icraatı şimdilerde Everton’ın stoperi olan Slyvain Distin’i altyapısından çıkarmak olan bu küçük kulüp için daha iyisi olamazdı. Yarım sezonda 9 gol attı, takımın kümede kalmasını sağladı.

Oyuncu/patron Vairelles, şehre yarım milyon avro yatırım vaat etmişti. Fransa futbolunun üçüncü basamağı olan Ligue National’den Ligue 2’ye çıkartacaktı takımı. Ama başkan koltuğuna babasını oturtunca, yönetimi de kardeşleri ve kuzenlerinin eline verince bunu yapması mümkün olmadı. Hatta kendisi gibi kardeşlerinden biri de takımda oynuyordu. İlginçtir, hocayı değiştirmemişti. Halbuki her yeni gelen patron bunu yapardı, Vairelles ise başka bir şey yaptı: Kulüp artık Vairelles ailesinin çiftliği olmuştu. Borç büyüdü, altyapı tesislerinin kapısına kilit vuruldu.

vairelles5

Batık kulüp, batık adam

Dolu tribünlere oynayan Gueugnon takımı, artık tribünlerin yarısını dolduramaz olmuştu. Vairelles de musluğu kıstı, zaten güç bela ligde kalan takım ertesi sezonu düşme hattında geçirdi. Sonunda küme düştüler, ama borçları nedeniyle bir küme aşağı inmelerine de izin verilmedi. Uçurumdan atıldılar, artık bölgesel ligde oynuyorlar. Yani amatör kümede…

Tony Vairelles geçen yaz futbolu bıraktı. Yerel yönetimden kulübe maddi kaynak yardımı alamadığı gerekçesiyle Gueugnon’dan elini eteğini çekti. Babası ve kardeşleri ise halen iş başında görünüyorlar, fiilen olmasa da. Gueugnon’un gördüğü en iyi oyuncu olarak orada halen bir kredisi var, fakat ‘Vairelles Ailesi’ çok başka.

Bir tatsız olay

Onun yakın zamanda Fransa basınının gündemine düşmesi yine ailesi aracılığıyla oldu, pek tatsız bir olayla. 22 Ekim 2011 gecesi Tony’nin kardeşleri Giovan ve Jimmy, Nancy’de bir barda sabaha kadar takılmışlar. Alkol barajı aşılınca kavga çıkmış ve iki kafadar mekandan atılmış ama dönüşleri muhteşem olmuş: Diğer iki kardeş Fabrice ve Tony, bir de fazladan adam, toplam beş kişi. Ellerde beyzbol sopaları, köpek zincirleri ve silahlar. Barın bodyguard’larıyla vahşi bir kavgaya tutuşmuşlar, sonunda beş el silah patlamış. Silahlardan biri, iddiaya göre Tony Vairelles’in elindeymiş.

Beş merminin ikisi boşa gitmiş, fakat diğer üçü isabet almış. Eliyle yüzünü koruyan adamın parmakları kopmuş, bir diğeri kalçaya isabet etmiş ve sonuncusu, tam omurgaya saplanmış. Üç yaralıdan birinin felç riski var, ama hayati tehlike yok. Tabii bu durum Tony Vairelles ve kardeşleri için çok da fazla bir anlam ifade etmiyor. Kasten adam öldürmeye teşebbüs iddiasıyla olay gününden bu yana parmaklıklar ardındalar. 16 Kasım’da hakim karşısına çıkacaklar, savcının talebi müebbet hapis.

Vairelles kardeşler silahları reddediyorlar, fakat tutuksuz yargılanma talepleri de mahkemece reddedildi. Her ne kadar inişli-çıkışlı olsa da güzel geçen futbolculuk günleri, pek çok Fransız’ın zihninde yer etmiş birinin düştüğü durum acı, özellikle de Lens taraftarı için. Efsane golcülerinin mapus damında çürümesi kötü. Diğer yandaysa eski partnerinin, buraların efsanesinin ruhunun televizyon ekranlarında çürümesi. Olmasa daha iyiydi.

kapak-2

Previous:

Jimmy Hartwig: Irkçılık ve Futbol

bela guttman

Next:

Bela Guttmann’ın laneti

You may also like

Yorum Yap