“Pep, futbolun Che Guevara’sı”

29 Mart of 2018

Cesar Luis Menotti, Pep Guardiola ile yediği yemekte aralarında geçen sohbeti anlattı.

Yazar: Serkan Akkoyun

akkoyunserkan01@gmail.com | twitter.com/serkanakkoyun_

Pep Guardiola ve Arjantin’in efsanevi teknik direktörlerinden Cesar Luis Menotti, İspanya-Arjantin maçından önce Pacheco’da, eski gazeteci ve Johan Cruyff’ın danışmanlarından Joan Patsy’nin evinde bir araya gelip, akşam yemeği yedi. Menüde jumbo karides, Latin kökenli bir ‘börek’ olan empanadas ve güzelce soslanmış somon vardı. Menotti, somonu çok lezzetli buldu. Ve Pep’in seçtiği şarabı içtiler. Masada şaşılmayacak bir şekilde, futbol konuşuldu. Pep ile aralarında geçen akşam yemeğini Menotti anlattı:

“Güzel oyuna kendini adamış biri ile vakit geçirmek büyük zevk. Bu beni mutlu ediyor. Pep kültürlü bir adam. Onunla Buenos Aires’ten, futboldan, İngiltere ve Arjantin’den sohbet ettik. Her şey hakkında, samimi bir konuşmaydı.

Bence Pep, futbolun Che Guevara’sı. Her zaman söylerim, bir devrimci savaşı ya kazanır ya ölür ve Pep’in fikirlerinin değişmez kalıntıları vardır. Onun asla değişmeyecek şeyleri var: İyi oynamak istiyor, sahaya hakim olmak istiyor ve topa hükmetmek istiyor. Net bir antrenör. İtalya’da bile taklit edilen bir devrimci. Bayern Münih’te yaptıkları ile desteklenmiş ve şimdi Manchester City’de devam eden bir Barcelona başarısı var ortada. Pep, Barcelona’da libero ve stoper sistemini değiştirdi. Bu yüzden onun Che Guevara olduğunu söylüyorum. Kazan ya da öl. Katalonya’da, İspanya’da, Almanya’da ve İngiltere’de sürekli kazanan bir antrenör; inanılmaz!

Şimdi İngiltere’de neler olduğuna odaklanmış durumda. Oyuncular hakkında bireysel olarak pek konuşmadık. Çünkü maç sayıları hakkında endişe duyuyoruz. City, İngiltere’de ekstra kupa maçları oynuyor ve o da oyuncularının büyük maçlara nasıl geleceği konusunda endişeli. Dikkatlerinin dağılabileceğinden korkuyor.

İngiltere’de bazı riskleri göze alarak kendi oyun yapısını uyguluyor. Çok iyi bir iletişimci ve sürekli çalışıyor. Fikirlerine bağlı ama aynı zamanda yeni fikirler üzerine de kafa yoruyor. Bunu da oyuncularına saatlerce anlatıyor. Oyuncular da buna cevap verebiliyor. Bir antrenör için en önemli şey oyuncularının kendisine karşılık vererek gelişmeleridir. Ortada bir De Bruyne örneği var. Şu an tam bir makine. Bu bir antrenörün kalitesini gösterir. Belçikalıyı mükemmel bir oyuncu haline getirdi ve bu da onun meziyeti.

Pep’le bir araya geldiğimizde onun ne kadar tutkulu olabildiğini görebiliyorum. Birbirimize benziyoruz. Çünkü  birçok soru soruyoruz ancak bazen cevaplarını bulamıyoruz. Problemlerden biri, çağın ötesinde kalabilmek. Eğer çok hızlanırsam, çok ileri gidebilirim ve beni öldürürler. Ama frene basmasını bilirsem, bu durumun üstesinden gelebilirim. Messi’nin bir dahi olduğu konusunda hemfikirsek, bu durumu yönetebilecek bir oyuncu olduğunda da tamamız. Neleri öğrendiğine bakın. Önce ileri üçlünün anahatar oyuncusuydu. Sonra takımın kontrolünü eline almaya başladı. Ve sonunda bir yaratıcı oldu. Bazı oyuncular vardır; takıma yardımcı olurlar ancak skor üretemezler. Bazıları da daha fazla skor yaparlar ama bir şey yaratamazlar. Messi ikisini de yapıyor. Barcelona’da, Arjantin’de olabildiğinden daha yaratıcı. Çünkü etrafı boş konuşmayan gerçek futbolcularla çevrili hep; Pique, Busquets, Iniesta ve Xavi gibi…

Pep ile sohbet etmek her zaman keyifli bir şey oldu…”

Kaynak: Sports

*Cesar Luis Menotti, 1978’de Dünya Kupası’nı kazanan Arjantin Milli Takımı’nı teknik direktörüydü. Sol görüşlüydü ve ülkeyi yöneten darbeci generallere karşı duruşuyla tanınıyordu. “Sadece futboldan anlayan, futboldan da anlamaz” sözünün sahibidir.

VeteranlarLigi5

Previous:

Veteranlar Futbol Ligi’nde fikstür çekildi

You may also like

Yorum Yap