Phantomtor

25 Ekim of 2015

Belki de tarihin en büyük hakem skandalıydı. Top kale çizgisinin yakınından dahi geçmedi, bir takım küme düştü, diğeri şampiyon oldu!

23 Nisan 1994’te Bundesliga’nın 32.haftasında şampiyonluk mücadelesi veren Bayern Münih, düşme potasında can çekişen FC.Nürnberg’i sahasında ağırladı. Maçın 26.dakikasındaki kornerde oluşan karambolde top, kale direğinin dibinden auta çıkmasına rağmen hakem tuhaf bir şekilde gol kararı verdi. İşte bu hayalet gol anlamını taşıyan “Phantomtor” da Almanya’da futbol terminolojisine bu şekilde girdi. “Çizgiyi geçmemesine rağmen hakem tarafından verilen gol” anlamını taşıyan bu futbol teriminin 2012’den itibaren uygulanacak teknik müdahaleler sonrası tedavülden kalkması bekleniyor.

Nürnberg bu ilginç gol kararı sonrasında maçı yenik götürmesine rağmen son dakikalarda penaltı kazanır fakat bu fırsatı değerlendiremez. İki hafta sonra ligler sona erdiğinde Freiburg ile aynı puana sahip olmasına rağmen averaj farkı nedeniyle Nürnberg küme düşerken Bayern Münih buradan aldığı üç puan sonrası şampiyon olur. Eğer maç berabere bitseydi Nürnberg ligde kalacak, Bayern Münih değil şampiyon Kaiserslautern olacaktı. Bu yüzden maç Nürnberg’in itirazı sonrası liglerin bitiminin ardından fedarasyon kararı sonrası tekrardan oynatıldı. Bayern Münih bu sefer beş gollü temiz bir galibiyet alarak şampiyonluğunu tescil etse de futbol hayatı başarılarla dolu olan Thomas Helmer emekliliği sonrasında da bu gol ile anılmaktan kurtulamadı.

2222222

Previous:

Tribünde ağlayan kadın ve şairin geri pası

IMG_2770

Next:

Diarios Argentinos #4: Iguazu, Montevideo ve Pepe Başkan

You may also like

Yorum Yap