Real’in çalımı: Marco Asensio

05 Aralık of 2014

Real Madrid, Barcelona, Manchester City gibi kulüpler peşine düştü, imzayı Real Madrid attırdı. Peki kim bu Marco Asensio?

 

Yazar: Emre Çelik

emrecelik@hayatimfutbol.com | twitter.com/_ecelik | 05.12.2014

İspanyol basını yaklaşık 1 aydır Marco Asensio ilgili haberlere büyük bir bölüm ayırıyor. Marca ve AS, Real Madrid’in Barcelona’yı saf dışı ederek Marco Asensio ile prensip anlaşmasına varmasını kulüp adına büyük bir başarı olarak görürken; taraftarlardan bazıları Luis Suarez’in intikamı olarak bile değerlendiriyor. 30 Kasım Pazar günü Cadena Ser’e “Real Madrid’e gitmeye karar verdim ve çok mutluyum. En iyi kulüp Real Madrid. Bir tek işin resmiyete dökülmesi kaldı” açıklamasını yapan Asensio için İspanyol basını Real Madrid’in Mallorca’ya yaklaşık 3,5 milyon euro ödeyeceğini yazdı.

Fiyat, Barcelona ve Real Madrid’i peşinden koşturması göze alınınca çok büyük gelmeyebilir. Şöyle üstün körü araştırdığınızda Asensio’nun as takımda daha 1 senedir bile düzenli oynamadığı, hatta oynadığı ekibin sıradan bir Liga Segunda takımı olan Mallorca oluşu da (Geçen sene son anda düşmekten kurtulmuşlardı) işleri daha ilginç kılabilir. Fakat sadece 1 senedir futbol sahnesinde olan 18 yaşındaki İspanyolların bu yeni cevheri, bu kadar kısa süre zarfında bile Liga Adelante’de en iyi oyuncu seviyesine yükselmeyi başararak (LigaBBVA tarafından Segunda’da Ekim ayının en iyi oyuncusu seçildi) ülke futbolu adına en fazla gelecek vaat eden isimlerinden birisi olduğunu kanıtlıyor.

Artıları

1417574206_850680_1417574269_noticia_grandeSol ayaklı bir futbolcu olan Marco Asensio’yu Mallorca teknik direktörleri Jose Luis Oltra, Lluís Carreras, Javier Olaizola ve Valery Karpin forvet arkasında yardımcı santrfor, sol açık ve sağ açık mevkilerinde kullandı. Asensio yeteneklerinin yanı sıra çok yönlülüğü sayesinde de düzenli forma şansı bulma konusunda önemli bir adım attı.

Genç oyuncuyu ilk kez izlediğinizde dikkat çeken en önemli şey hiç şüphesiz fiziği. “Bu çocuk 16 değil de 26 olmasın?” dedirtiyor. Özellikle kuvvetli üst vücudu sayesinde yaşına rağmen fiziksel mücadeleye dayalı Liga Adelante’te kendini ezdirmiyor, hatta fark yaratarak öne çıkıyor. Bir diğer önemli nokta da fiziğine rağmen son derece hızlı ve çevik olması. Birden hızlanma ve ani yön değiştirme özellikleri üst düzeyde, bu sayede rahatlıkla adam eksiltebiliyor. Her maç Asensio’nun kendine olan güveni daha da gelişiyor. Üst düzey hız ve çevikliğine, kanat oyuncularında pek olmayan fren yapabilme özelliği de eklenince bire birde tutulması son derece zor bir oyuncuya dönüşüyor. Doğrudan dikine gitmeyi düşünmesi de bu özelliğini anlamlandırıyor.

Asensio’yu Real Madrid oyuncusu yapacak özelliklerden birisi de duran top yeteneği. Mallorca forması ile resmi maçlarda 3 gol kaydeden genç yıldız, bu gollerden ikisini serbest vuruştan kaydetti. Toplara son derece sert ve düzgün vurma kabiliyetine sahip olan Asensio bu sayede hem her noktadan tehdit oluşturabiliyor (Attığı gollerden birisi köşe gönderinden sadece 5 metre uzaklıktan kullanılan bir serbest vuruş) hem de önemli bir asist potansiyeli olmasını sağlıyor. Takım arkadaşlarının istediği noktaya istenen şiddette topu gönderebilen Asensio, bu özelliğini aynen geliştirmeye devam ederse serbest vuruş konusunda dünyanın en iyisi bile olabilir.

Eksileri

MG_4071-reduit1Asensio’yu as takıma yükselten Oltra ağırlıkla Asensio’ya sağ ön ve merkezde şans verse de Carreras’ın Asensio’yu sola çekme sebebinin altında genç oyuncunun mevkilerde sergilediği tek tip futbol profili yatıyor. Sağ ve merkezde ağırlıkla dışa doğru dribling yapması Asensio’nun en büyük eksilerinden biri. Gücü ve hızı sayesinde Liga Adelante’te bu durum pek bir sorun teşkil etmiyor. Tahmin edilebilir olsa da rahatlıkla adam geçebiliyor ama La Liga’nın üst düzey takımları ile Avrupa arenasında kalıcı olabilmek için Asensio repertuarını mutlaka geliştirmeli.

Asensio’nun bir diğer eksisi ise oyun disiplininden kopması. Maç içlerinde birçok kez kendi kale çizgisine kadar iniyor ama asıl amacı savunma yapmak değil, topu alıp gitmek. Belki 100 metrelik driplingleri mevcut ama bunların Asensio’dan istenen şey olduğunu söylemek güç. Bu driplingleri ayrıca verimlilik açısından da çok yararlı değil. Hele bir de o istediği topu alamadığında tamamen oyundan kopuyor, topsuz oyunda kayboluyor. Oyun disiplinindeki eksikliğin bir diğer getirisi ise Asensio’nun mevki ve profil itibarı ile gole yakın biri olmasına rağmen gol konusundaki başarısızlığı. İki adam geçince bile doğrudan kaleyi düşünüyor. Çizgide olduğu pozisyonlar hariç kafasını aslında sürekli kaldırıyor ama sadece kaleyi görmek için. Bu konuda kendini geliştirdiği takdirde asist rakamlarını rahatlıkla yukarı çekebileceğini ve çok özel bir seviyeye yükseleceğini söylemek hiç de zor değil.

Şurası kesin; Asensio çok özel bir oyuncu. Fakat %100’üne ulaşmasına daha çok var. Bunun için de süre bulması, gelişimini aynı şekilde sürdürmesi şart. Real Madrid’in sunacağı imkânlar ve antrenör ekibi düşünüldüğünde Asensio’nun çok şanslı olduğu ve kendini geliştirme açısından önünde her türlü imkana sahip olduğu gerçek. Lakin şu da var; Asensio’nun Real Madrid’de ne kadar süre bulabileceği büyük bir soru işareti. Transfer, Ocak döneminde resmiyet kazanacak; Asensio, sezonun ikinci yarısını Mallorca’da geçirecek. Muhtemelen önümüzdeki sezon da bir La Liga ekibine kiralanacak. La Liga seviyesinde mücadele etmesi Asensio’nun gelişimine katkı sağlayacaktır ama burada doğru takımı seçmek (örneğin son dönemde devlerden kiraladığı isimlere Sevilla’da seviye atlatan Emery veya Rayo’yu dişli bir takıma dönüştüren Paco Jemez; ya da genç oyunculara korkmadan transfer edip Villarreal’de 11 şansı veren Marcelino Garcia Toral gibi) Asensio’nun üst düzey bir oyuncu mu yoksa dünya starı mı olacağını belirleyecek.

Simone-Scuffet-Azzurrini

Previous:

Yeni Buffon: Scuffet

Futebol: Jogador do Sporting Clube de Portugal, João Mário

Next:

Deco’nun varisi

You may also like

Yorum Yap